Hücresel, Moleküler ve Analitik Teknikler Kursu

Dokuz Eylül Üniversitesi ARLAB
Hücresel, Moleküler ve Analitik Teknikler Kursu
27 Temmuz-1 Ağustos 2015 / İZMİR

11. ARLAB HÜCRESEL, MOLEKÜLER VE ANALİTİK TEKNİKLER KURSU’nun internet sitesine hoşgeldiniz!

Dokuz Eylül Üniversitesi, Araştırma laboratuarları (ARLAB) olarak organize ettiğimiz ARLAB HÜCRESEL, MOLEKÜLER VE ANALİTİK TEKNİKLER KURSU’nun 11.si 27 Temmuz 1 Ağustos tarihinde ARLAB yerleşkesinde gerçekleştirilecektir. Ülkemizin farklı kentlerinden lisansüstü eğitimini sürdürmekte olan doktora ve yüksek lisans öğrencileri, genç araştırmacılar, farklı anabilim dallarında eğitim almakta olan uzmanlık öğrencileri ve uzmanlardan oluşan katılımcıları bir arada görmeyi bekliyoruz.

2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde yer alan Öğrenme Kaynakları Merkezine bağlı olarak kurulan Araştırma Laboratuarı- ARLAB, kuruluşundan bugüne Tıpta Uzmanlık, Yüksek Lisans, Doktora tez projeleri ile herhangi bir kaynak tarafından desteklenen münferit projeler ve ÖÇM (Özel Çalışma Modülleri-Tıp Öğrencileri için) projeleri gibi çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır. 2002 yılından bu yana ARLAB’da 71 adet uzmanlık tez çalışması, 62 adet münferit çalışması, 36 adet yüksek lisans çalışması, 23 adet doktora tez çalışması ve 6 adet TUBİTAK projesi gerçekleşmiştir.

Araştırmanın eğitimini amaç edinen ARLAB, kuruluşundan bu yana toplam 10 adet uygulamalı kurs gerçekleştirmiştir. 11. ARLAB HÜCRESEL, MOLEKÜLER VE ANALİTİK TEKNİKLER KURSU’unda katılımcılar, konularında uzman akademisyenler tarafından verilen temel ve ileri moleküler tekniklerin kuramsal eğitiminin yanı sıra, küçük gruplara ayrılarak deneyimli eğitmenler eşliğinde yöntemleri bizzat kendileri uygulayacaklardır.

Ele alınacak olan konular önemli ve sık kullanılan yöntemler arasında olan moleküler tekniklerden hücre kültürü, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR), Western Blot ve analitik tekniklerden spektrofotometri, Yüksek Performans Sıvı Kromatografi (HPLC) ve kütle spektrometridir Kursun son gününde, öğrenilen tüm teknikler gruplar halinde tartışılıp bu tekniklerin bilimsel projelerde ve akademik makalelerde aldıkları yer değerlendirilecektir.

11. ARLAB kursunun daha verimli ve interaktif olması amacıyla yola çıktığımızdan; katılımcı sayısı 40 kişiyle kısıtlanmıştır. Ayrıca 30 genç katılımcımıza TÜBİTAK desteği için başvurulmuştur. TÜBİTAK desteği kazanıldığı takdirde 35 yaş altı katılımcılar’dan 30 kişiye TÜBİTAK desteği (yol giderleri, konaklama, kurs katılım ücreti) sağlanacaktır.

Güzel İzmir’in Dokuz Eylul Üniversitesinin Tıp Fakültesi yerleşkesinde verimli bir kurs geçirmek için sizleri aramızda görmeyi ümit ettiğimiz 27 Temmuza kadar sağlıcakla kalın!

Prof. Dr. Gül Güner Akdoğan

Kurs Koordinatörü-ARLAB Yöneticisi