Hindistan’dan İzlenimler Resim Yarışması

Hindistan Büyükelçiliği Ankara Başkonsolosluğu, Türkiye geneli resmî/özel tüm ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, Türkiye-Hindistan dostluğunu pekiştirmek amacıyla Hindistan’dan İzlenimler adlı Resim Yarışması düzenlemektedir.

Hindistan Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na Saygılarını sunar ve Ankara Hindistan Büyükelçiliği’nin Türkiye’de bulunan okullarda Mahatma Gandhi’nin 150. Doğum Yıl Dönümünü kutlamak için bir Resim Yarışması düzenliyor.

Hindistan’dan İzlenimler Resim Yarışması Şartnamesi

1. Yarışmanın ismi “Glimpses of India/Hindistan’dan İzlenimler Resim Yarışması”dır.

2. Yarışma Ankara, İstanbul, Bursa ve Antalya’da okullarda ve Cinnah Cad. No:77 konumunda bulunan Büyükelçilik Konutu’nda düzenlenecektir.

3.
Yarışmaya sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabilir.
Yarışma İl Milli Eğitim Müdürlüklerince uygun görülen okullara (devlet, özel, imam-hatip) açıktır. Ankara ve İstanbul’dan 100er, Bursa ve Antalya’dan ise en az 50şer okulun katılması beklenmektedir.
Yarışma ilkokul, ortaokul, lise ve engelliler olmak üzere dört kategori halinde düzenlenecektir.

4.
Yarışma 23 Nisan 2019 (Salı) tarihinde düzenlenecektir.
Okullar katılımcı listesini sorumlu sanat öğretmeninin ismi ve iletişim bilgileri eşliğinde 31 Mart 2019’a kadar Hindistan Büyükelçiliği Ankara’ya veya Hindisan İstanbul Başkonsolosluğuna iletmelidirler.
Hindistan Büyükelçiliği Ankara’da ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda daha sonra açıklanacak bir tarihte sorumlu öğretmenlere yönelik toplantı düzenlenecektir.

5.
Katılımcı okullardaki öğretmenler yarışma esnasında gözetmenlik yapmalıdırlar. Elçilik ve Başkonsolosluk mensupları mümkün olduğunca okulları ziyaret edeceklerdir.
öğrencilere Büyükelçilik veya okullar tarafından A3 ebatında çizim kağıdı sağlanacaktır, öğrencilerin şahsi çizim kağıtları kabul edilmeyecektir.
• Katılımcılar kendi çizim materyallerini kullanabilirler. Büyükelçilik kırtasiye malzemesi sağlamayacaktır. Öğrenciler fikir almak için fotoğraf, laptop, cep telefonu kullanabilirler.
• Öğrencilerden Büyükelçilik Konutu’nda çizim yapacak olanlar kendi çizim tahtalarını veya duralitlerini getirmelidirler.
• İstenilen kırtasiye malzemesi kullanılabilir (örn. kuru boya kalemi, gazlı kalem, sulu boya, pastel boya)
• Kopyalama için kullanılan şeffaf kağıtlar kabul edilmeyecektir.
• Elçilik mensupları/öğretmenler kağıtları kontrol edeceklerdir. Büyükelçilik veya okullar tarafından verilen kağıtlar dışındaki kağıtlara yapılan çizimler diskalifiye edilecektir.
• Katılımcılara çizim için 3 saat verilecektir. Ekstra zaman tanınmayacaktır.
• Katılımcılar çizimleri yardım almadan yapacaklardır.
• Her katılımcı yarışmaya sadece bir adet çizim ile katılabilir.
• Belirtilen kuralların dışına çıkanlar diskalifiye edilecektir.
• Resimlerle ilgili tüm haklar yarışmaya katılan öğrencilere aittir. Öğrencilerin izniyle eserler sergide veya kitapçıklarda yayınlanabilir.

6. Konular
– Hindistan – Türkiye Dostluğu
– Hint Festivalleri
– Hint Kültürü ve Sanatları
– Hint Heykelleri
– Hayalimdeki Hindistan

7. Jüri
Jürinin karan kazananları belirleyecektir.

Ödüller
Birincilik, ikincilik, üçüncülük ve iki adet teselli ödülü olmak üzere her kategoride beş adet ödül yer alacaktır. Birincilik ödülü Hindistan’a gidiş-dönüş uçak bileti olacaktır. Madalya, sertifika v.b. ödüller de verilecektir.
Tüm katılımcılara Hindistan Büyükelçiliği tarafından sertifika verilecektir.
Ödül töreni daha sonra açıklanacak bir tarihte Hindistan Büyükelçiliği Ankara ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenecektir.

Email: admn2.ankara@mea.gov.in
Tel: (312) 438-2195