Hikayeye Açılan Kapılar Yarışması

Kapılar Yarışması
Yarışması

Hikayeye Açılan Kapılar Yarışması Şartnamesi

YARIŞMANIN KONUSU

Kale Kilit ve Kalıp Sanayi Anonim Şirketi tarafından düzenlenen “Hikâyeye Açılan Kapılar” isimli kapı tasarım yarışmasıdır.

Yarışmanın konusu üretilebilir, ticarileşebilir ve özgün tasarım olması ana şartlarıyla yeni kapı tasarımlarının günlük yaşam alanlarında kullanılabilecek çizgide veya formda bir hikâye veya esin kaynağı ile birlikte ortaya konulmasıdır.

Hikâyesi veya esin kaynağı ile birlikte ortaya konulan kapı tasarımlarından 5 tanesi jüri tarafından seçilerek ödüllendirilecektir.

YARIŞMANIN AMACI

Günlük yaşam alanlarında kullanılabilecek (apartman dairesi, apartman girişi, müstakil ev veya villa giriş kapısı) ve yaşanılan mekândan dış ortama çıkışa açılan kapıların tasarlanması, Sektöre ilgi duyan öğrencilerin eğitimine katkıda bulunarak ortaya çıkabilecek yeni ve kreatif fikirler in desteklenmesi,
Tasarım açısından güçlü, üretilebilir, katma değeri yüksek ürünler geliştirilmesi,

YARIŞMAYA KATILMA KOŞULLARI

Yarışmacılar, 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
Yarışmacıların herhangi bir ticari kurum ile ortaklığının bulunmaması gerekmektedir.
Yarışmaya üniversitelerin “Mimarlık”, “İç Mimarlık” ve “Endüstri Ürünleri Tasarımı” ve ilgilibölümlerin öğrencileri katılabilir.
Yarışmaya bireysel veya en fazla 2 kişilik ekipler halinde katılabilinir. Ekip üyelerinin hepsinin yarışma katılım koşullarına haiz olması gerekmektedir.
Yarışmaya ekip halinde katılması durumunda hak edilecek ödül kişilere ayrı ayrı değil, proje başına verilecektir. Aynı kişi farklı ekiplerde yer alabileceği gibi, aynı kişi birden fazla proje ile de yarışmaya katılabilecektir.
Yarışmacılar, jüri üyelerinden herhangi birinin ortağı ya da birinci dereceden akrabası olamaz.
Yarışmacılar, Kale Kilit ve Kalıp Sanayi Anonim Şirketi ve grup şirketlerinde çalışıyor veya çalışanlardan herhangi birinin birinci dereceden akrabası olamaz.

YARIŞMA BAŞVURUSU VE PROJENİN TESLİMİ

Her bir proje için www.hikayeyeacilankapilar.com adresine ayrı kayıt yapılması ve numara alınması gerekmektedir.
Sitede bulunan online kayıt formu eksiksiz doldurulmalıdır. Formda yer alan bilgilerin doğru olması yarışmacının mesuliyetindedir. Yarışmacı Jürinin talep etmesi halinde ayrıca kimlik bilgilerini ve öğrenci belgesini paylaşacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.
Yarışmaya katılım ücretsizdir.
Yarışmacı, Jürinin talebi halinde projeye yönelik tüm belgeleri paylaşacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.
Kayıt formunun alındığına dair bilgi, başvuru sahibine site tarafından mail yoluyla bildirilecektir. Bu mail ile gönderilecek numara projenin kimliği olacaktır.
Ekip olarak katılacak yarışmacıların her bir üyesinin bilgilerinin doğru ve eksiksiz olarak girilmesi şarttır.
Yarışma sunum dosyalarının en geç 30 Eylül 2017, saat 17.00’a kadar iletilmesi gerekmekte olup, yarışma tarih ve saatinden sonra iletilen projeler kabul edilmeyecektir.
Yarışma şartnamesi (Çıktı alınmalı ve her sayfasının sağ alt köşesi ad-soyad yazılarak imzalanmalıdır. Ekip katılımı ise ekip üyelerinin hepsinin imzalaması gerekmektedir.)
Kimlik fotokopisi (Ekip katılımı ise tüm ekip üyelerinin)
Öğrenci belgesi fotokopisi (Ekip katılımı ise tüm ekip üyelerinin)
A3 formatında hazırlanmış teknik çizimler ve 3D görsellerle tasarım net bir şekilde anlatılmalıdır. Ölçek vs. sınırlaması yoktur. Ancak, çizimlerin tasarımı detaylı şekilde anlatabilmesi önemlidir. Jüri bu konuda belirleyici olacaktır.
Projeyi Türkçe olarak anlatan, önerinin hangi noktada yenilik ve katma değer yarattığını, ürünün malzemesi ile üretim yöntemini açıklayan A4 formatında rapor hazırlanmalıdır.
Kapı tasarımı esnasında esinlenilen duygu, düşünce ve veya objeler kısa bir ifade ile belirtilmelidir.
Başvuru sahibine gönderilmiş mail ile verilmiş numara, teslim edilecek dosya içeriğindeki tüm dokümanlar (projeler, görseller, rapor, şartname vb) üzerine sağ üst köşeye yazılmalıdır.
Tüm dokumanlar tek bir A3 zarfına konmalı ve zarfın üzerine de verilmiş numara yazılmalıdır.
Başvuru sahiplerinin isimleri tasarımların üzerinde yazmamalıdır. Projelerin herhangi bir yerinde başvuranın kimliğini belirten herhangi bir işaret bulunmaması gerekmektedir.
Kimlik bilgilerinin bulunduğu dökümanlar ayrıca bir zarf içerisine konulmalı, üzerine “kimlik zarfı”” yazılmalı ve tasarımla beraber kargolanmalıdır.
Teknik çizim, görseller ve rapor ayrıca bir DVD veya flash-disk içerisine kaydedilerek dosya içerisine koyulmalıdır. DVD veya flash-disk üzerine de verilmiş olan numara yazılmalıdır.
Yarışma sunum dosyalarının en geç 30 Eylül 2017, saat 17.00’ye kadar Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. firmasına teslim edilmesi gerekmektedir.
Başvuru şartlarını sağlamayan, eksik doldurulan/hazırlanan yarışma sunum dosyaları ile son teslim tarihinden sonra Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. firmasına (HİKÂYEYE AÇILAN KAPILAR-Atatürk Caddesi Başaklı Sokak No:24 Güngören/İstanbul/TÜRKİYE) ulaştırılan sunum dosyaları değerlendirmeye alınmayacaktır.
Postadan kaynaklanan gecikmelerden ve yanlış yazılan adresten Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. sorumlu değildir.

YARIŞMA JÜRİSİ

Yarışmanın jürisi Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. tarafından seçilecek olup, Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. yarışma boyunca jüri üyelerinde değişiklik yapabilme hakkına sahiptir.

Fatoş ÇAŞKURLU – Edim Mimarlık Kurucusu
Doç. Dr. Ahmet Zeki TURAN- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
Doç. Dr. Meltem ÖZKARAMAN ŞEN – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
Y. Mimar / Ar. Gör. Dr. H. Ozan AVCI – İTÜ Mimarlık Fakültesi – Mimarlık Bölümü
Sedat ÖZGÜR – Kale Kilit Yönetim Kurulu Başkanı

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Günlük yaşam alanlarında kullanılabilecek (apartman dairesi, apartman girişi, müstakil ev veya villa giriş kapısı) ve yaşanılan mekândan dış ortama çıkışa açılan kapıları özgün olarak hikâyesi veya esin kaynağı ile birlikte hazırlayan projeler Jüri tarafından değerlendirilecektir.

Yarışmacıların tasarlayacağı kapılar üzerinde kullandığı aksesuarlar da Jürinin değerlendirmesi kapsamında olacaktır.

Jüri tarafından değerlendirilen projelerin;

Yarışmacılar kapıları istedikleri tarzda ( geleneksel, klasik, modern, vs…) tasarlayabileceklerdir.
Tasarımda teknolojik bir detay ve yeniliğe yer verilmesi durumunda çalışma detaylı bir şekilde raporda belirtilmelidir.
Tasarımda kullanılacak malzemelerin ahşap, alüminyum, cam ve çelik olarak tercih edilmesi önerilmektedir.
Kullanımda işlevsel olması, aynı zamanda mekânlara estetik değer kazandırması,
Tasarımda ve uygulamada esneklik sağlaması, zaman içinde ortaya çıkabilecek kullanıcı istek ve gereksinimlerini kolaylıkla karşılayabilmesi,
Günümüzün üretim koşullarına uygun çözümleri gerçekleştirmesi ve sürdürülebilir olması,
Çevre dostu olması ve çevre normlarına uygunluğunu içermesi gerekmektedir.
Jüri, tasarlanan kapıyı hikâyesi veya esin kaynağı ile birlikte değerlendirecek olup, özgün olmadığı düşünülen hikâye veya esin kaynağı tespit edildiği noktada proje elenecektir.

ÖDÜLLER

Birincilik Ödülü: 12.000 TL
İkincilik Ödülü: 8.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 5000 TL
Mansiyon: 2500 TL
Mansiyon: 2500 TL
Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş.’nin yarışma boyunca ödüllerde değişiklik yapabilme hakkı saklıdır.

Kazanılan ödüller, www.kalecelikesya.com.tr ve www.hikayeyeacilankapilar.com internet sitelerinde kazanan projelerin kamuoyuna açıklanmasından itibaren 1 ay içerisinde yarışmacılara iletilecektir.

Yarışmaya ekip halinde katılması durumunda hak edilecek ödül kişilere ayrı ayrı değil, proje başına verilecektir.
6 Ekim 2017 tarihinde yapılacak değerlendirme sonucunda ödül kazanan yarışmacılarla 3 iş günü içinde iletişime geçilerek ödül töreni tarihi ve katılımları konusunda bilgi verilecektir.
Yarışmacılara ulaşılamaması ve ulaşılamama durumunun 15 iş gününü aşması durumunda yedek Yarışmacı ödülü kazanmış kabul edilecektir.
Yarışmacılar, tasarımlarının Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. tarafından uygun görülen şekilde sergilenmesini kabul, beyan ve taahhüt eder.

YARIŞMA RAPORTÖRLÜĞÜ

Telefon: 444 0 243

E-mail: [email protected]

Yarışmaya ilişkin sorular bu mail adresi üzerinden iletilecek ve cevaplanacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışma Sorularını yanıtlanması: 17-29 Mayıs 2017

Proje dosyası son teslim tarihi: 30 Eylül 201 , Saat:17.00

Jüri değerlendirme tarihi: 30Eylül – 6 Ekim 2017

Ödül Töreni: Daha sonra duyurulacaktır.

Takvimde bir değişiklik olması halinde güncel takvim web sitesinde yayınlanacak ve başvuru yapan Adaylara bildirilecektir.

TANITIM VE TİCARİ KULLANIM HAKLARI

Yarışmaya katılan her projede özgünlük, yarışmacının kendisi tarafından tasarlanmış olması, daha önce başka bir yerde üretilmemiş, yayınlanmamış olması ve başka bir tasarım yarışmasına katılmamış olması şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa ödülü geri alır. Ayrıca yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk Yarışmacıya ait olacaktır.
Dereceye giren Yarışmacılar aynı proje ile başka bir yarışmaya katılamazlar.
Ödül kazanan her yarışmacı, Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş.’nin, yarışmaya katılan tasarımlardan uygun gördüğü tasarımların sergilenmek amacıyla, bir ya da birden çok sayıda dilediği şekilde örnek modelini üretme ve bu modelleri yurtiçinde veya yurtdışında Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. tarafından belirlenecek sergi ve benzeri organizasyonlarda geçici ya da sürekli olarak sergileme, pazarlama ve satış hakkına süresiz sahip olduğunu kabul ve taahhüt eder. Yarışmacı bu nedenle Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş.’den ödül dışında telif veya her ne nam altında olursa olsun herhangi bir bedel talep etmeyeceğini kabul ve taahhüt eder. Ödül kazanmayan yarışmacıların tasarım fikirleri üretilmek istendiği durumlar da eserlerin fikri haklarının Kale Kilit ve Kalıp Sanayii AŞ tarafından alınacaktır.
Yarışmacı, yarışmaya gönderilen tasarımların orijinal ve özgün olduğunu ve tasarımların özgün olmamasından doğacak tüm hukuki sorumluluklar ile tasarımlar ile ilgili olarak 3. şahıslar tarafından “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkındaki KHK” kapsamında yapılacak başvurulardan ve tazminat taleplerinden doğacak her türlü sorumluluğun yarışmacıya ait olduğunu kabul ve taahhüt eder. Bu yarışmaya katılanlar, bu şartnamede belirlenen koşulları kabul etmiş sayılırlar.
Yarışmacılar, Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş.’nin yarışmada ödül kazanan tüm projeler üzerinde basma, çoğaltma, kopyalama, yayma, dağıtma, arşivleme, yazılı ve görsel basında, yazışma ve web sayfalarında, web sitelerinde, her türlü basılı materyalde, dijital ortamlarda ve Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. tarafından uygun görülen tüm alanlarda gösterim, temsil, işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim, yurtiçi ve yurtdışında sergileme ve umuma arz, işleme, tasarımlar üzerinde her türlü ekleme veya değişiklik yapma, tasarımların örnek modelini üretme veya ürettirme, her türlü satış-pazarlama haklarına herhangi bir yer ve süre sınırlaması olmaksızın sahip olduğunu ve tasarımların şartname’de belirtilen şekilde kullanılmasını sonradan men etmeyeceğini gayri kabili rücu olarak kabul ve beyan ederler.
Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. bu hakları kullanırken dilerse yarışmacının adını belirtme hakkına sahiptir. Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. tarafından bu hakların kullanılmasında yarışmacılar tarafından telif veya her ne nam altında olursa olsun yarışma ödülü haricinde herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Tasarımların örnek modelinin/prototipinin yapılması halinde çizim, üretim vb. aşamalarda yarışmacıdan uygulamada teknik destek istenmesi halinde, yarışmacı herhangi bir bedel talep etmeksizin bu desteği sağlayacaktır. Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. tasarım üzerinde dilediği değişikliği isteme/yapma hakkına sahiptir. Bunun için katılımcıya ödül dışında ayrıca bir ödeme yapılmayacaktır.
Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. yarışma sonucunun ilan edilmesinden önce herhangi bir aşamada geçerli bir neden göstererek yarışmayı iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. teslim edilen tasarımların tarafınca kullanılmayacağını taahhüt eder.
Yarışmacının kendisine ait olduğu beyan edilen tasarımını, kendi adına tescil için yasal mercilere başvuru yapmış olup olmaması veya tasarımının kendi adına tescillenmiş bulunması sorumluluğu kendisine aittir.
Ödüle layık görülen tasarımların daha önceden başvuru sahibi dışında başkaları adına TPE tarafından tescil edilmiş, tescil başvurusu yapılmış, korunmaya alınmış olmasına karşın bu durumun saklanması ve/veya tasarımın özgün olmadığının sonradan anlaşılması halinde ödül iptal edilecek ve yarışmacı almış olduğu ödülü iade edecektir. Bu durumdan kaynaklanabilecek her türlü sorunun hukuki yaptırımı ile süreçlerin maddi yaptırımı katılımcıya ait olacak, doğabilecek sorunlardan Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. sorumlu olmayacaktır.
İşbu şartnamede yer alan hükümlerde Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş.’nin değişiklik yapma hakkı saklıdır.

Yarışma Web Sayfası İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin