HİDROTERMİK SANTRAL

Proje Amacı:

Hidroelektrik santrallerinde barajdan elektrik üretmek için akıtılan suyun tekrar baraja dönmesini sağlayacak bir sistem tasarlamayı amaçladık.

Giriş:

Hidroelektrik santralı, barajda biriken suyerçekimi potansiyel enerjisiiçermektedir. Su, belli bir yükseklikten düşerken, enerjinin dönüşümü prensibine göreYerçekimi potansiyel enerjisiöncekinetik enerji(mekanik enerji) ye daha sonra da türbin çarkına bağlı jeneratör motorunun dönmesi vasıtasıyla potansiyel elektrik enerjisine dönüşür.

1 kWh enerji için 3,67m³ su harcamak gerekir. kWh enerji için harcanan su miktarına Özgül Su Sarfiyatı denir. Baraj su seviyesi düştükçe Özgül Su Sarfiyatı yükselir. Yani aynı enerji için daha çok su harcanır.

Küresel ısınma ve bunun sonucunda gelen kuraklık hidroelektrik santrallerinin çalışamamasına veya verimsiz çalışmasına yol açmaktadır. Bizde yaptığımız projede açık hava basıncından yararlanarak barajlarda akan suyun tekrar barajlara kazandırılmasını sağlayabileceğimizi gördük. Bu sayede barajlardaki su seviyesinin azalarak özgül su sarfiyatının artmasını engelleyebileceğimizi düşünüyoruz.

Kullanılan yöntem:

Barajdan akıtılan ve potansiyel enerji kaybeden suya tekrar potansiyel enerji kazandırmak için açık hava basıncından yararlanmaya karar verdik.

Bunun için hava yalıtımı yapılmış kapalı bir kap tasarladık.Kapalı kabımızı ısıtarak içindeki havayı boşalttık.

Havası boşalan kabımızı bir boru yardımıyla daha aşağıdaki su haznesine bağladık. Kabımız soğudukça açık hava basıncı yardımıyla su boru içinde yükselerek kabımıza doldu.

Kabımızın altında bulunan vanayı açarak suyu tekrar elektrik üretmek üzere türbine gönderdik. Akan su ile türbini döndürmeyi başardık.

Proje Bütçesi,

Manşon 5 TL

Nipel 5 TL

Spiral boru 10 TL

Musluk 7 TL

İmalat(işçilik) ücreti 30 TL

Plastik kap 25 TL

Toplam 82 TL

Proje Çalışmasının Takvimi,

10-20 Kasım proje konusunun belirlenmesi

20-30 Kasım düzeneğin tasarlanması

1-15 Aralık gerekli malzemelerin temini ve düzeneğin hazırlanması.

15-20 Aralık düzeneğin denenmesi ve sonuçların değerlendirilmesi.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi,

Hazırladığımız proje ile depodan akıtılan suyun açık hava basıncı yardımı ile yükselerek tekrar depoya döndürmeyi başardık.Açık hava basıncıyla suyu yaklaşık 10 metre yükseltmek mümkün.Orta Düşüşlü Santrallerde suyun düşüş yüksekliği 50-200m civarındadır.Bu sistemi her 10 metrede tekrarlayarak suyu istediğimiz yüksekliğe çıkartabiliriz. Bu sistem geliştirilirse elektrik üretimine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Kaynaklar.

http://www.alternaturk.org/hidro.php

http://fenveteknolojidunyasi.blogcu.com

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hidroelektrik_santrali

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/424182.asp

Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri