HİBRİT SOLAR TÜRBİN

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Konya
Okulun Adı:
Vali Necati Çetinkaya İlköğretim
Okulu
Hazırlayan Öğrenci:
Mehmet Serhat KURT
Danışman Öğretmen:
Mustafa EKMEKCİLER

HİBRİT SOLAR TÜRBİN

PROJE AMACI:
ÜLKEMIZ COĞRAFI KONUMU ITIBARIYLE GÜNEŞ KUŞAĞI IÇERISINDE YER ALAN (1400 KWH/M2.YIL) VE GÜNEŞIN ISI ETKISINDEN YÜKSEK ORANDA YARARLANMA POTANSIYELINE SAHIP BIR ÜLKEDIR. BU OLGUYA DAYANAN PROJEMIZDE AMACIMIZ ÖZGÜN TASARIMIMIZ OLAN HIBRIT SOLAR TÜRBIN PANELI?NI ÜRETMEK VE BU YENI PANEL TÜRÜNÜ KULLANARAK GÜNEŞ?IN ISI ETKISINDEN ELEKTRIK ENERJISI VE VERIMLI ISI ENERJISI ELDE ETMEKTIR.

PROJE HEDEFİ:
? HIBRIT SOLAR TÜRBIN (HST) PROTOTIPININ ÜRETILMESI, ? Proje YarışmasıYENILENEBILIR BIR ENERJI KAYNAĞI OLAN GÜNEŞIN ISI ETKISININ HIBRIT SOLAR TÜRBIN (HST) ILE BUHAR GÜCÜNE DÖNÜŞTÜRÜLMESI, ? BUHAR GÜCÜNÜ TÜRBINE TRANSFER EDEREK ELEKTRIK ENERJISI ELDE EDILMESI, ? YÜKSEK ISIYA SAHIP BUHARDAN KONUT VEYA SANAYI KURULUŞLARININ GEREKSINIMINI KARŞILAYABILECEK SICAK SU ELDE EDILMESI,

PROJE ÖZETİ:
GÜNEŞIN ISI ETKISI ILE ÖZGÜN TASARIMIMIZ OLAN SISTEM IÇERISINDEKI SUYUN SICAKLIĞINI ÖNCE KOLLEKTÖRDE DAHA SONRA KÜRESEL AYNA ODAĞINDA YER ALAN ISI YUVASINDA ISITARAK BUHAR GÜCÜ ELDE EDILMIŞTIR. BUHAR GÜCÜYLE TÜRBINDE ELEKTRIK ENERJISI VE SICAK SU ELDE EDILMIŞTIR. BU YENI PANEL TÜRÜNE HIBRIT SOLAR TÜRBIN ADINI VERDIK. DAHA BÜYÜK MODELLERIN ÜRETILMESI DURUMUNDA SANAYI KURULUŞLARI ILE KONUTLAR, ELEKTRIK VE SICAK SU GEREKSINIMLERINI RAHATLIKLA KARŞILAYABILECEKLERDIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJE KONUSU BELIRLENDI. İNTERNETTEN, DERGILERDEN, KAYNAK KIŞILERDEN YAYIN TARAMASI YAPILARAK KONUYLA ILGILI BILGILER TOPLANDI. ELDEKI VERILERDEN YARARLANILARAK AMACI GERÇEKLEŞTIRECEK MODEL TASARLANDI. MATERYALLERIN ÇIZIMI YAPILARAK ÜRETILMESI SAĞLANDI. KRITIK MATERYALLERIN ISTENILEN VERILERI SAĞLAYIP SAĞLAMADIKLARI TEST EDILDI. MONTAJDAN SONRA PROJE HEDEFLERI SINANDI. BU YENI PROTOTIPTE HEDEFLERE ULAŞILDIĞI GÖZLEMLENDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
1:BUHAR ÜRETME : BUHAR ÜRETIM YÖNTEMI BELIRLENDI. SISTEM, ÖNCELIKLE KOLLEKTÖRDE SUYUN ISINMASINI SAĞLAYACAKTIR. SONRA KÜRESEL AYNA ODAĞINDA YER ALAN ?ISI YUVASI? BU ISI DEĞERINDEN BAŞLAYARAK SUYUN SICAKLIĞINI DAHA ÜST NOKTALARA ULAŞTIRACAK VE BUHAR ELDE EDILECEKTIR. 2:ELEKTRIK VE SICAK SU : BUHAR, TÜRBIN IÇERISINDEKI JENERATÖRDEN GEÇEREK ELEKTRIK ENERJISI ELDE EDECEKTIR. YINE TÜRBIN IÇERISINDEKI BAKIR BORULARI ISITARAK BORU IÇERISINDEN GEÇMEKTEN OLAN SUYU HIZLA ISITACAKTIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
KOLLEKTÖRDE ISINAN SU SICAKLIĞININ 80 CO -90 CO OLDUĞU BELIRLENDI. KÜRESEL AYNANIN ODAĞINDA TOPLANAN ISI MIKTARI ÖLÇÜLDÜ. YAKLAŞIK 200 CO BIR ISI ELDE EDILDI. KOLLEKTÖRDEN GELEN SICAK SU, KÜRESEL AYNANIN ODAĞINDAKI ISI YUVASINDA KOLAYLIKLA BUHARLAŞTI VE TÜRBIN IÇERISINDEKI JENERATÖR KANATLARINI DÖNDÜRDÜ. JENERATÖR KABLOLARINA BAĞLADIĞIMIZ LED?IN IŞIK VERDIĞINI GÖZLEMLEDIK. AYRICA BAKIR BORU IÇERISINDEKI SUYUN DA ISINMIŞ OLDUĞUNU GÖZLEMLEDIK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
GÜNEŞIN ISI ETKISI SAYESINDE OLUŞTURULAN BUHAR GÜCÜ ILE ELEKTRIK ENERJISI ELDE EDILMIŞ VE SICAK SU ÜRETIMI SAĞLANMIŞTIR. PROJE HEDEFLERIMIZE ULAŞILMIŞTIR. SISTEM, KÜÇÜK BIR ALANDA YÜKSEK VERIMDE ÇALIŞMIŞTIR. SISTEMIN BÜYÜK MODELLERININ ÜRETILMESI HALINDE KONUTLARIN, SANAYI KURULUŞLARININ ELEKTRIK VE SICAK SU GEREKSINIMLERININ RAHATLIKLA KARŞILANABILECEĞI SONUCUNA VARILMIŞTIR. OKULUMUZLA GÖRÜŞME YAPILARAK PATENT BAŞVURUSUNDA BULUNULMASINA KARAR VERILMIŞTIR.

KAYNAKLAR:
PROJE KONUSU ILE ILGILI INTERNETTEN, DERGILERDEN, KITAPLARDAN YAYIN TARAMASI YAPILMIŞTIR. BU KAYNAKLARIN BIR KISMI 1. ÜÇGÜL, İ. SELBAŞ, R. VE KIZILKAN, Ö., 2003, ?GÜNEŞ GÜÇ SISTEMLERININ HELIOSTAT ALAN DÜZENLENMESI VE TERMODINAMIK ANALIZLERI 2. ÜÇGÜL, İ. DELIKANLI, K. ÖZTÜRK, M. ŞENOL, R. 2006, ?YÜKSEK SICAKLIKLI GÜNEŞ ENERJISI SISTEMLERI İÇIN MALZEME SEÇIMI? MAKINE TEKNOLOJILERI ARAŞTIRMA DERGISI, 2006 (3), S.53-64

PROJENİN TAKVİMİ:
PROJE ADIMLARI EKIM(2009) KASIM-(2009) ARALIK(2009) PROJE KONUSUNU BELIRLEME 01-07 EKIM BILGI TOPLAMA 08-21 EKIM PROJENIN TANIMLANMASI 21-23 EKIM TASARIMPARAMETRELERININ BELIRLENMESI 24-25 EKIM MODEL TASARLANMASI 26-30 EKIM. TAHMINI BÜTÇE HAZIRLAMA 26-30 EKIM. PARÇALARIN ÜRETILMESI 01-15 KASIM PARÇALARIN SINANMASI 01-15 KASIM MONTAJ 15-30 KASIM HEDEFLERIN SINANMASI 20-30 KASIM. RAPOR YAZIMI 01-10 ARALIK PROJE BAŞVURUSU

PROJE BÜTÇESİ:
HARCAMA FIYATI ADEDI TUTARI GÜNEŞ KOLEKTÖRÜ 220 TL 1 220 TL KÜRESEL AYNA 60 TL 1 60 TL KÜRESEL AYNA NIKELAJ 70 TL 1 70 TL EŞANJÖR 80 TL 1 80 TL JENERATÖR 10 TL 1 10 TL BAKIR BORU 10 TL 1 10 TL FLEX BORU 5 TL 3 15 TL TEZGAH 80 TL 1 80 TL REDÜKSIYON, KÖR TAPA VS. 20 TL 1 20 TL BOYA 15 TL 1 15 TL TOPLAM

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
PROJEYI HAZIRLAMAM SIRASINDA SELÇUK ÜNIVERSITESI, TEKNIK EĞITIM FAKÜLTESI, ÖĞRETIM GÖREVLISI DOÇ. DR. ALI ATEŞ?TEN GÜNEŞ ENERJISI ILE ILGILI YAYINLAR VE DAHA ÖNCE ÜRETILMIŞ SISTEMLER KONUSUNDA BILGI ALDIM.