HERYERE YENİLENEBİLİR ENERJİ

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : İzmir
Okulun Adı:
Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat
Merkezi
Hazırlayan Öğrenci:
Kıvanç ERSOY
Danışman Öğretmen:
Cihangir AKBÜBER

PROJE AMACI:
1. YENILENEBILIR ENERJI KAYNAKLARININ HER ALANDA KULLANILABILECEĞINI GÖSTERMEK 2. EVIMIZE GELEN GÜNEŞ IŞIĞINI DAHA VERIMLI KULLANABILMEK

PROJE HEDEFİ:
1. PERDEMIZE GÜNEŞ ENERJI PANELLERI TAKARAK, ENERJI ÜRETMESI VE DEPOLAMASI 2. BU ÜRETILEN ENERJI ILE PERDENIN IŞIK OLDUĞU ZAMAN OTOMATIK OLARAK AÇILMASI VE HAVA KARARDIĞINDA OTOMATIK OLARAK KAPANMASININ SAĞLANMASI 3. SISTEME BIR PERVANE VE TELEFON ŞARJ CIHAZ UCU EKLENMESI

PROJE ÖZETİ:
PERDEMIZ GÜNEŞ IŞIĞINI ALGILAYIP, KENDILIĞINDEN AÇILARAK EVIN IÇINE DAHA UZUN SÜRE GÜNEŞ IŞIĞI GIRMESINI SAĞLIYOR. AYRICA, GÜNEŞ ENERJISINI ELEKTRIK ENERJISINE DÖNÜŞTÜREREK, VANTILATÖR OLARAK, ŞARJ CIHAZI OLARAK VE AYDINLATMA MAKSATLI KULLANILIYOR. PERDEMIZI GÖRENLER YENILENEBILIR BIR ENERJI KAYNAĞI OLAN GÜNEŞIN NE KADAR ÇOK ALANDA KULLANILABILECEĞINI GÖRMÜŞ OLACAKLAR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1. 1X1,5M PERDE DIKTIRILDI. 2. PERDE ÜZERINE 12 ADET GÜNEŞ ENERJI PANELI YERLEŞTIRILDI. 3. LDR ILE ÇALIŞAN BIR DEVRE YAPTIRILDI. 4. PERDENIN AÇILIP KAPANMASI IÇIN AKÜ VE MOTOR MONTE EDILDI. 5. SISTEME BIR PERVANE VE TELEFON ŞARJ UCU EKLENDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ARAŞTIRMA, DENEY, GÖZLEM, GÖSTERI, BULUŞ, SUNUM

ULAŞILAN SONUÇLAR:
PERDEMIZ GÜNEŞ IŞIĞI ILE ELEKTRIK ÜRETIP DEPOLUYOR, BU ELEKTRIK ILE AKŞAMLARI ODANIN AYDINLANMASINA KATKI SAĞLANIYOR, PERVANENIN VANTILATÖR GIBI ÇALIŞMASI SAĞLANIYOR, TELEFON ŞARJ EDEBILIYOR VE PERDEMIZ GÜNEŞ IŞIĞININ ODAMIZA GELMESIYLE BERABER YARIYA KADAR KENDILIĞINDEN AÇILIYOR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
PERDEMIZ GÜNEŞ IŞIĞINI HEM DÖNÜŞTÜREREK HEM DE EVIN IÇINE DAHA ÇOK GÜNEŞ IŞIĞI GIRMESINI SAĞLAYARAK FAYDA GÖSTERMIŞ OLUYOR. AYRICA BU PERDEYI GÖRENLER, YENILENEBILIR ENERJI KAYNAKLARINDAN OLAN GÜNEŞIN HEMEN HER ALANDA KULLANILABILECEĞINI, GÜNEŞ ENERJISINDEN ELEKTRIK ÜRETMENIN ÇOK TA ZOR OLMADIĞINI ANLAMIŞ OLACAKLAR.

KAYNAKLAR:
YAPTIĞIM ARAŞTIRMALARDA BÖYLE BIR PERDENIN DAHA ÖNCE YAPILMAMIŞ OLDUĞUNU GÖRDÜM. GÜNEŞ ENERJISI VE ELEKTRONIK DEVRELER ILE ILGILI ÇOK FAZLA INTERNET SITESINDEN FAYDALANDIM.

PROJENİN TAKVİMİ:
PERDE DIKIMI: 1-4 ARALIK DEVRE YAPIMI: 7-11 ARALIK MONTAJ: 14-25 ARALIK

PROJE BÜTÇESİ:
PERDE: 10TL GÜNEŞ ENERJI PANELLERI: 45TL LDR DEVRE: 20TL AKÜ VE MOTOR: 25TL TOPLAM: 100TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
EDA TÜVEN, SIDIKA AKDEMIR BILIM SANAT MERKEZI