Her Öğretmenin Takip Etmesi Gereken 11 Youtube Kanalı

blog yazarı
Kemal Akbayrak

Youtube’a en son ne zaman girdiniz? Ya da daha doğrusu Youtube’a girmediğiniz son gün hangisiydi?

Bazen şarkı dinlemek, bazen film izlemek, bazen sadece gülmek için Youtube’a girip bir şeyler izliyoruz, dinliyoruz. Şöyle ki Youtube’a giriş ve Youtube’da geçirdiğimiz zaman her yıl yaklaşık yüzde 60 oranında artıyor.

Bu gün 1 milyardan fazla kullanıcısı olan ve her dakika 300 saatten fazla içeriğin yüklendiği devasa bir platform. Youtube şuan için dünyanın en büyük video kütüphanesi durumunda. Evinizdeki kombinin hangi tuşunun ne işe yaradığına kadar envai çeşit bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Böylesi bir platform eğitim-öğretim sürecinde de tabi olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar FATİH Projesi altyapısında Youtube yasaklı da olsa birçok eğitimci derslerinde aktif olarak Youtube üzerinden ulaşıp indirdiği videoları çevrimdışı olarak izletiyor, yaptığı iyi uygulamaları kayıt altına alıp yine aynı platform üzerinden tüm dünyaya ulaştırabiliyor.

Takip ettiğim kanallar içerisinde öğretmenler için faydalı olabileceğini düşündüğüm Youtube kanallarını listelemeye çalıştım. Umarım işinize yarar. Sizlerin de bunların dışında önerileriniz varsa yorum olarak paylaşmayı unutmayınız.

1-Barış Özcan

Genç yaşlı birçok insanın en sevdiği youtuberlardan bir tanesi Barış ÖZCAN. Kendine has üslubu ile sanat, tasarım, teknoloji temalarında hazırladığı her biri belgesel kalitesinde olan onlarca videosu var kanalında. Kendini bir youtuberdan çok “storyteller” (öykücü, öykü anlatıcısı) olarak tanımlıyor. Her videosu ufkunuzu açıp size ilham olma potansiyeline sahip. EBA’nın Barış ÖZCAN için özel bir bölüm açmasını bile önerebiliriz. Kendisi seve seve bunu kabul edecektir.

Link: https://www.youtube.com/user/b31416

2-Cep Hikâyeleri

Her gün yanlarından yürüyüp geçtiğimiz, görüp konuştuğumuz sıradan hayatların sıra dışı hikâyelerini bulabileceğiniz bir kanal.  Onlara göre herkesin bir hikâyesi var. Onlar da bu hikâyelerin peşine düşmüşler. Özellikle değerler eğitimi için bulunmaz bir kaynak diyebilirim.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCaMkVc_bfovLxz40vrmEtWQ/featured

3-Outscord

Basit parti oyunları mottosuyla yola çıkmış koca koca insanların yeniden çocuk oldukları bir kanal. Kanalda sınıf içerisinde oynatabileceğiniz onlarca oyun videosu var. Sınıfımda her şey tamam da biraz oyun eksik galiba diyorsanız işte sizi bu çıkmazdan kurtaracak fikirlerle dolu bir platform.

Link: https://www.youtube.com/user/TTCdirecktor

4- AsapSCIENCE

Özellikle ilkokul düzeyinde yapabileceğiniz onlarca eğlenceli deney videosu ile dolu bir kanal. İsterseniz kendiniz izleyip deneyleri sınıfınızda yapın isterseniz de videoları sınıfta izletip deneyleri hep beraber yapın. Bilim eğitimine başlamak için doğru bir adım.

Link: https://www.youtube.com/user/AsapSCIENCE

5-Sick Science!

AsapSCİENCE gibi içerisinde birçok deney videosu var. İçerikler Türkçe olmadığı için derslerinize hazırlık aşamasında faydalanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/SteveSpanglerScience/featured

6- 5 Minute Crafts

Dünya çapında 42 milyon abonesi bulunan profesyonel bir girişim aslında. Öğrenciler için uygun olmayabilecek içerikleri de barındırıyor ancak öğretmenler için birçok yaratıcı fikir mevcut. Geri dönüşüme meraklı iseniz tam size göre bir kanal. Materyal tasarımları için ilham kaynağı olabilir.

https://www.youtube.com/channel/UC295-Dw_tDNtZXFeAPAW6Aw

7-Afgan Rasulov

“Bir insanın hayatı iyi bir eğitimle tamamen değişebilir.”  Bu slogan ile youtube kariyerine devam eden Afgan Rasulov başta adobe programlarından photoshop ve illüstratör olmak üzere görsel tasarım anlamında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız ilk başvurmanız gereken kanal. Photoshop bilen bir öğretmenin yapabileceklerinin sınırı yoktur. İnfogramlar, kavram haritaları, bulmacalar, kavram karikatürleri… Sihirli bir değnek gibi.

Link: https://www.youtube.com/user/afganrasulov

8-Murat Şen

“Amacım, zevk aldığımız şeyleri BİRLİKTE üretmek, üretme kültürünü yerleştirmek, genç arkadaşlarımızı hobi sahibi yapmak, bildiklerimizi paylaşmak.”

Kendini böyle sunuyor Murat Şen. Saatlerce hipnoz olmuşçasına izleyebileceğiniz bir kişi. Sakin, tertemiz bir anlatım, inanılmaz püf noktalar… Maker olmak, maker yetiştirmek, maker atölyesi kurmak isteyenler için gerçek bir idol.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCLqQ5u1b5Q-LFfcUCYiKd4Q

9-Anlatsın.com

Youtube Türkiye’nin en özgün kanallarından bir tanesi. Kariyer ve meslek seçimi için zorlananlar için birebir. İş hayatındaki profesyonellerle röportajlar gerçekleştiriyorlar. Mesleği direkt olarak o mesleği yapan kişilerden öğreniyorsunuz. Hem de tüm ayrıntıları ile. Bir Microsoft çalışanını sınıfınıza getirmek istiyorsanız videolarına göz atın derim.

https://www.youtube.com/channel/UCuAazM4ZAazQiTdFTaCPi0w

10-Kim O

Ünlülerin pek de bilinmeyen hikâyelerinin anlatıldığı bir kanal. Ünlü derken popüler kültürün ünlendirdikleri değil tabi ki. Gerçek yazarlar, sanatçılar, sporcular, bilim insanları…

https://www.youtube.com/channel/UCE2zvRTKeucutU-DFCR814w

11-Nisan kumru

Bu kanal seslendirme sanatçısı Nisan Kumru’nun kişisel Youtube kanalı. Sesine güvenmeyen Türkçe ve edebiyat öğretmenleri için harika bir kaynak. Faruk Nafiz’den Yahya Kemal’e, Özdemir Asaf’tan Ahmet Hamdi’ye… İçerisinde bir çok kült eserin profesyonelce seslendirilmiş hallerine rastlayabilirsiniz. Fazladan diksiyon dersleri ve kitap önerileri de bulabileceksiniz.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCqOcjhyS2YTZPc50ymIjk4g

Kemal AKBAYRAK

Sınıf Öğretmeni