Henkel Art.Award. 2011

Henkel CEE’nin bu sene Orta ve Doğu Avrupa çapında 10.’sunu düzenlediği Henkel Art.Award. için başvurular başladı.Türkiye ile birlikte 23 ülkeden katılacak sanatçılar resim, çizim, fotoğraf, video ve enstalasyon alanlarında verdikleri, dikkat çekici ve yenilikçi eserleri ile katılabilecekler.

Eserler Henkel Art.Award. ve Henkel CEE Genç Sanatçı ödülü kategorilerinde yarışacak. Kazanan sanatçı Viyana Museum Modern Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK) modern sanat müzesinde düzenlenecek galada açıklanacak.

Henkel Art.Award 2011’e bütün kayıtlar en geç 10 Haziran 2011 tarihine (posta zarfı üzerindeki tarih) kadar aşağıdaki adrese yapılmalıdır;

Türk Henkel A.Ş.
Kurumsal İletişim
İçerenköy Mah.
Karaman Çiftliği Yolu Cad.
No:49 / A PK 34752
Ataşehir – İstanbul 

Henkel Art.Award. 2011: Orta ve Doğu Avrupa Sanat Ödülü

Henkel Orta ve Doğru Avrupa (Henkel CEE) Henkel Art.Award. yarışması için kayıtların kabulüne başladı. Bu projenin ortakları Avusturya’da KulturKontakt ve “Museum der Moderner Kunst Stiftung Ludwig” (Modern Sanat Müzesi – MUMOK).

Henkel Art.Award.’ın birincilik ödülünü alacak olan sanatçı 7.000 Euro’luk parasal ödüle ve sanatçının kendi ülkesinde düzenlenecek bir sergiye ek olarak MUMOK’un işbirliğinden yararlanacak ve dolayısıyla eserlerini önümüzdeki yıl MUMOK’ta düzenlenecek olan kişisel bir sergi kapsamında sergileme ve sergi katalogunun yayımlanması fırsatını elde edecek.

Önceden bir tema belirlemeyen Henkel Art.Award, Orta ve Doğu Avrupa’daki sanatçılar tarafından resim, çizim, fotoğraf, video ve enstalasyon alanlarında üretilen çarpıcı ve yenilikçi sanat eserlerini ödüllendiriyor. Kazanan, çok aşamalı bir seçim sürecine alınan sunulmuş eserler arasından seçiliyor.

Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda Henkel Art.Award finalisti veya birincisi daha sonra uluslararası sergilere davet edildi ve uluslararası başarı kazandı. Bunlara Dan Perjovschi (2002), Miha Strukelj (2008) ve Mladen Miljanovic (2009) gibi isimler dahil.

Henkel Art.Award. 2011 – Başvuru dokümanları:

  • CV ve sanat kariyeri hakkında bilgi (İngilizce veya Almanca)
  • Yaş sınırı: 40 (Kasım 2011’de Avusturya’da düzenlenecek olan gala töreni sırasında sanatçı 40. yaş gününe ulaşmamış olmalıdır).
  • Sanat eserlerinin 5-10 adet reprodüksiyonu: Orijinal eserler gönderilmemelidir! 

    – Resim, çizim ve fotoğraf alanlarında sanat eserleri: Fotoğraf, dosya ve/veya katalog biçiminde olmalıdır. (Boyut: azami A3). Slayt, CD veya DVD olarak gönderilmemelidir. 

    – Video ve enstalasyon dallarında sanat eserleri: Video DVD’leri olarak gönderilmelidir. (Azami sunum süresi: 10 dakika)
  • Bütün sanat eserleri 2008 sonrasında üretilmiş olmalıdır.
  • Aşağıdaki ülkelerden yapılacak başvurular kabul edilecektir: Arnavutluk, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Kazakistan, Kosova, Letonya, Litvanya, Makedonya, Moldovya, Karadağ, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Ukrayna.