HEM SAĞLIKLI YAŞA HEM ÜRET

Projenin Amacı: İnsanların parklardaki kondisyon aletlerinde spor yaparken harcadıkları kinetik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülerek parkın aydınlatılmasında kullanılması ile aydınlatma giderlerinin düşmesini sağlamak.

Projenin Hedefi:

1.Kondisyon aletlerinin çalışma prensibinin incelenmesi

2.Uygun Kondisyon aletlerine dinamoların bağlanması

3.Dinamolardan üretilen enerjinin bataryalarda depolanması

4.Bataryada depolanan enerjinin parkın aydınlatılmasında kullanılması

5.İnsanların spor yapmaya teşvik edilmesi

Gerçekleştirilen Faaliyetler: Öncelikle park modeli yapıldı. Kondisyon aletlerinin maketi ahşap malzemeler kullanılarak yapıldı. Uygun olan maket üzerinde hareket enerjisinin elektrik enerjisine dönüştüğü ve bu enerjinin lambayı yaktığı gösterildi, proje hayata geçirildiğinde daha fazla kondisyon aletine dinamo bağlanarak açığa çıkan bu elektrik enerjisinin gece parkın aydınlatılmasını sağlamak üzere bataryalarda toplanılabileceği düşünüldü. Maket üzerinde bir batarya ile park aydınlatılmasında kullanılan 4 adet lambanın yakıldığı gösterildi.

Ulaşılan Sonuçlar: Kondisyon aletlerinin üzerinde insanlar spor yaparken hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilecekleri göstermek ve bu sayede kondisyon aletlerinin sadece kilo vermek ve spor yapmak için kullanılmadığını aynı zamanda bir elektrik üretim aracı olabilecekleri gösterildi.

Sonuçların Değerlendirilmesi: Bu proje sayesinde insanların spor yapmak için kullandıkları kondisyon aletleri ile sağlık yanında ekonomik bir değer olan elektrik üretebileceklerini bilmelerini sağlamak.

Kullanılan Yöntemler: İlk olarak problemin tespiti ve problemin çözümü için araştırma yapıldı. Araştırmalar göre deneyler ve uygulamalar yapılarak sonuca ulaşıldı.

Literatür taraması:

http://www.megep.meb.gov.tr/

Projenin bütçesi: Proje (mukavva, ahşap malzemeler, led lambalar, park maketi malzemeleri) yaklaşık olarak 30tl ye mal oldu.