HEM ELEKTRİK ÜRET HEM DE SUDAN TASARRUF ET

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
YAĞMURLU HAVALARDA ELEKTRİKLER KESİLSE BİLE BU PROJE SAYESİNDE ELEKTRİĞE GERİ KAVUŞMAK AMA JENERATÖR GİBİ DİĞER ENERJİ KAYNAKLARINDAN FARKI TAMAMEN DOĞAL OLARAK ELEKTRİĞİN ÜRETİLMESİ VE BAŞKA BİR GÜZELLİĞİ DE AYRICA SU TASARRUFU SAĞLAMASI.

PROJE HEDEFİ:
1.YAĞMUR SULARINI TOPLAYACAK DÜZENEK GELİŞTİRMEK. 2.YAĞMUR SULARINDAN ENERJİ ÜRETECEK DÜZENEK GELİŞTİRMEK. 3.YAĞMUR SULARINI TOPLAYACAK VE ELEKTRİK ÜRETECEK DÜZENEĞİN MAKETİNİ OLUŞTURMAK.

PROJE ÖZETİ:
KONUTLARIN ÇATILARINDA METALDEN HUNİ ŞEKLİNDE BİR PARÇA OLACAK. GELEN YAĞMUR SULARI BU HUNİDEN KAYARAK, HUNİNİN UCUNDAKİ BİR BORUDAN AKIP AŞAĞIYA GELECEK.BORUDAN AKAN SU AŞAĞIDA BULUNAN ÇARKI DÖNDÜRECEK VE ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETECEK, OLUŞAN ELEKTRİK ENERJİSİ BİR KABLOYLA ORADA BULUNAN BİR AKÜDE GİZLENECEK VE İSTENİLEN ZAMANDA KULLANILABİLECEK.BU OLAY GERÇEKLEŞİRKEN AKAN SULAR AŞAĞIDAKİ BİR DEPOYA YİNE METALDEN BİR HUNİ SAYESİNDE İLETİLECEK VE HEM ELEKTRİK ÜRETİMİ HEM DE SU TASARRUFU SAĞLANACAK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ÖNCELİKLE BİRKAÇ VARSAYIM OLUŞTURDUK VE BUNLARLA İLGİLİ BAZI SORULAR SORUP CEVAPLADIK BUDA İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRDI.SONRASINDA BAZI KAYNAKLARI TARADIK VE İYİCE BİLGİ SAHİBİ OLDUK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
BU PROJEYİ OLUŞTURMAKTA FARKLI DERSLERDEN ÖĞRENDİĞİMİZ YÖNTEMLERİ UYGULADIK.BUNLARA ÖRNEK OLARAK KAYNAK TARAMASINI,VARSAYIM OLUŞTURULMASINI VE ANKET YAPILMASINI SÖYLEYEBİLİRİZ.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
BAZI BİREYLERE YAPTIĞIMIZ PROJE YAĞMURLU HAVALARDAKİ ELEKTRİK KESİNTİLERİNİN ORTADAN KALMASINA YARDIMCI OLUP OLMAYACAĞINI SORDUK VE OLUMLU SONUÇLAR ALDIK.BU DA BİZİ PROJEMİZİN YAĞMURLU HAVALARDA KESİLEN ELEKTRİKLERİN GERİ GELMESİNE YARDIMCI OLACAĞI SONUCUNA ULAŞTIRDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ELDE ETTİĞİMİZ SONUÇLAR İÇİN BU PROJENİN HAYATA GEÇMESİ YAĞMURLU HAVALARDA ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ KALDIRMAK İÇİN ÇOK İDEAL DEĞERLENDİRİLMESİNİ YAPABİLİRİZ.

KAYNAKLAR:
ELEKTRİK (TÜBİTAK) EKOLOJİ (TÜBİTAK) WWW.FENOKULU.NET WWW.MEB.GOV.TR(SCHOOL)

PROJENİN TAKVİMİ:
1-)5 EKİM 2009 PROJE BULMAYA ÇALIŞTIK. 2-)20 EKİM 2009 PROJEYİ BULDUK. 3-)1 KASIM 2009 PROJEYİ TARTIŞTIK. 4-)16 KASIM 2009 PROJENİN RESMİNİ ÇİZDİK VE ÖĞRETMENİMİZE GÖSTERDİK. 5-)1 ARALIK 2009 PROJENİN MATERYALLERİNİ ARADIK VE BULDUK. 6-)16 ARALIK 2009 PROJEYİ YAPTIK. 7-)12 OCAK 2010 PROJEYİ İNTERNETE GİRDİK.

PROJE BÜTÇESİ:
50 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
BEYHAN YETER (ÖĞRETMEN), MERYA ÖZ, BİROL ÖZ, SAMİ OLUK.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin