HAYDİ KUTUP HAYVANLARINI KURTARALIM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: 1.KUTUP HAYVANLARININ NESLININ TÜKENMESININ ÖNLENMEK

PROJE HEDEFİ: 1.KUTUP HAYVANLARININ NESLININ TÜKENMESININ ÖNLENMESI

PROJE ÖZETİ: 1.KUTUP HAYVANLARININ NESLININ TÜKENMESINI ÖNLEMEK IÇIN BIR ÇALIŞMA LABORATUARI HAZIRLANIR VE SON TEKNOLOJI ILE HAZIRLANAN IPLER BU HAYVANLARA YERLEŞTIRILIR. GEREKEN ZAMANLARDA BU HAYVANLARA YARDIM EDILIR. 2.YAŞAM ALANLARI IYILEŞTIRILIR VE AVLANMALARI ENGELLENIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: 1.BÜTÜN KUTUP HAYVANLARINA ONLARIN YAŞAMSAL FAALIYETLERINI BILDIREN BIRER CIP YERLEŞTIRILIR. 2.CIPLERDEN GELEN BILGILER BELIRLI BIR ÜSTTE TOPLANIR VE SORUN YAŞAYAN HAYVANLARA YARDIM EDILIR. 3.YAŞAM ALANLARI KORU ALTINA ALINIR. 4.AVLANMALARI YASAKLANIR VE AVLAYANLARA YÜKSEK CEZA YAPTIRIMI UYGULANIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER: 1.ARAŞTIRMA YÖNTEMI 2.GÖZLEM YÖNTEMI 3.GÖSTERIP-YAPTIRMA YÖNTEMI

ULAŞILAN SONUÇLAR: 1.ULAŞILAN SONUÇLAR IŞIĞINDA KUTUP HAYVANLARIN SAYISININ GIDEREK ARTTIĞI GÖZLEMLENIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: 1.BIR AMAÇ DOĞRULTUSUNDA PES ETMEDEN YAPILAN FAALIYETLER ZAMAN IÇERISINDE OLUMLU SONUÇ VERIR. 2.BIZDE AMACIMIZ DOĞRULTUSUNDA FAALIYETLERIMIZI UYGULARSAK VE BAŞARILI BIR SONUÇ ELDE EDERIZ. 3.KUTUP HAYVANLARININ SAYILARI GIDEREK ARTAR VE BIYOLOJIK ÇEŞITLILIĞI KORUYARAK DÜNYAMIZA FAYDALI BIR IŞ YAPMIŞ OLURUZ.

KAYNAKLAR: 1. KUTUP AYISI TAHMINLERE GÖRE KUTUP BÖLGESINDEKI BU DURUM DEĞIŞMEZSE ÖNÜMÜZDEKI 45 YIL IÇINDE TÜRDE YÜZDE 30LUK BIR AZALMA OLACAK VE SONUNDA DA TÜMÜYLE YOK OLACAK. KUTUP AYILARI ÖYLESINE GÜÇLÜ YÜZÜCÜLER KI, DIRIMBILIMCILERIN BÜYÜK BIR BÖLÜMÜ BUNLARIN KARADAN ÇOK DENIZDE YAŞAYAN CANLILAR KAPSAMINDA ELE ALINMALARI GEREKTIĞINE INANIYOR. 2. TASMANYANIN GÜNEYINDE ANTARKTIK KIYISINDA YAŞAYAN IMPARATOR PENGUENLERI BÜYÜK BIR HIZLA AZALIYOR.

PROJENİN TAKVİMİ: 1.KUTUPLARDA 5 YILLIK BIR ÇALIŞMA ILE BU HAYVANLARIN NÜFUSLARINDA GÖZLE GÖRÜLÜR BIR YÜKSELME ELDE EDEBILIRIZ.

PROJE BÜTÇESİ: 1.BU ÇALIŞMA TÜM DÜNYA INSANLARINI ILGILENDIREN BIR KONU OLDUĞU IÇIN DÜNYA ÜLKELERININ HER BIRINDEN GEREKEN MEBLA TOPLANIR. 2.BU MEBLA MILYON DOLARA KADAR VARABILIR.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: 1.HAYVAN HAKLARI KONUSUNDA BÜYÜK PROJELERE IMZA ATAN PETA 2.ULUSLARARASI DOĞA KORUMA BIRLIĞI (INTERNATIONAL UNION FOR THE CONSERVATION OF NATURE – IUCN) 3. DOĞAL HAYATI KORUMA DERNEĞININ (DHKD) 4. T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin