Haydarpaşa Lisesi Liselerarası Münazara Turnuvası

Münazara Turnuvası

Haydarpaşa Lisesi Müdürlüğü; öğrencilerin öz güven ve sorumluluk duygularını geliştirmek ve kendilerini ifade edebilmelerini sağlamak amacıyla Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, Haydarpaşa Lisesi Liselerarası Münazara Turnuvası düzenlemektedir.

HAYDARPAŞA LİSESİ
LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI

GENEL BAKIŞ
9-10 Mart 2019 tarihlerinde Haydarpaşa Lisesinde gerçekleştirilmesi planlanan Münazara Turnuvası şartnamesidir
Turnuva tur ve final etaplarından oluşacaktır. Bu etaplarda yarışmacılardan beklenen her etapta kendilerine verilen konunun tez veya antitez takımlarıyla birlikte en iyi şekilde savunarak jüriyi ikna etmeye çalışmaları ve puan kazanmalarıdır.

TANIM
Haydarpaşa Lisesinde düzenlenecek olan münazara turnuvasına başvuran takımlardan her salonda dörder takım karşılaşacak, her takım ikişer kişiden oluşacaktın Ingiliz parlamenter stili münazara gerçekleştirilecektir. Takımlar tez veya antitezlerini jüriye sunacaklardır. Her turda 1. olan takım 3 puan, 2. olan takım 2 puan, 3. olan takım 1 puan ve 4. olan takım puansız bir şekilde turu bitirmiş olacaktır. 5 turun sonunda en çok puan toplayan takımlar (takım sayısına bağlı olarak) çeyrek finale yükselecektir, ardından yarı final ve son olarak da final maçıyla kapanış töreni gerçekleştirilecektir.

AMAÇ
Öğrencilerin; öz güven ve sorumluluk duygularını geliştirmek, kendilerini etkin bir şekilde ifade edebilmelerini sağlamak, özgün fikir üretebilme ve karşılaştıkları problemlere çözüm bulma yeteneklerini geliştirmek, mantık üretme becerilerini geliştirmelerini sağlamaktır,

KAPSAM
Haydarpaşa Lisesi Münazara Turnuvası Türkiye’deki resmi liseleri ve öze! liseleri kapsamaktadır.

BAŞVURU
Turnuvaya katılım başvurusu www.haydarpasa.k12.tr/munazara adresinden çevrimiçi form ile yapılacaktır.
Bir takım 2 kişiden oluşacaktır.

Başvuran takım sayısına göre başvurular değerlendirilecek ve kabul durumu takım temsilcisine e-posta ile bildirilecektir.
Yapılan fazla başvurular yedek listeye aktarılacaktır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Kulüp temsilcileri ile iletişime geçilerek turnuva hakkında sorular iletilebilir.
E-posta adresleri;
Kulüp e-posta adresi: [email protected] o Kulüp başkanlar) ve e-posta adresleri:
Güher Türkan: [email protected] • Elif Sude Yöntem: [email protected]
Okul açık adresi: Altunizade Mah. Okul Çıkmazı sok, No:2 3466Ö Üsküdar/ İSTANBUL
Okul internet sitesi: hpai.meb.k12.tr
jnstagram: @haydarpasamunazara

PROGRAM I
Turnuvamıza 80 takım katılabilecektir. (Her takım 2 kişiden oluşacaktır)
Katılacak okulların seyirci öğrenci ve Öğretmen getirme talebi önceden kulübe e-posta yoluyla bildirilecektir (Başkanların e-posta adresleri yukarıda belirtilmiştir).
Başvuruların alınmaya haşiams tarihi: 21 Ocak 2019 « Son başvuru tarihi 22 Şubat 2019
Yarışma öncesi öğrenci veya takım değişikliklerinin 4 Mart 2019’a kadar bildirilmesi gerekmektedir.
Turnuva Tarihi: 9-10 Mart 2019
ödül Töreni 10 Mart 2019 tarihinde yapılacaktır.

YARIŞMA KURALLARI
1. Münazarada karşı tarafın tezlerinin cevaplanması ve karşı tezlerle bunların çürütülmeye çalışılması, teme! görevlerden biridir. Çürütülmeyen tezler geçerli sayılır. Kimin haklı olduğunu bulmaktan çok kimin konusunu daha iyi savunduğu ortaya çıkar.

2. Her salonda 4 takım yarışacaktır. Her takım 2 kişiden oluşacaktır. Takımların konumları: Hükümet Açılış, Muhalefet Açılış, Hükümet Kapanış, Muhalefet Kapanış isimlerini alır. (Hükümet, Muhalefet temsili amaçlıdır siyasi bir içeriği yoktur) Hükümet kanadı tez, Muhalefet kanadı antitez sunar. Hükümet, Muhalefet açılış ve kapanış takımları da birbirine rakiptir. O tezi ya da antitezi 7 dakika 20 saniye içerisinde en iyi savunan takım 1. olur ve 3 puan alır Diğer takımlarda 2., 3. ve 4, olarak sıralanır, 2. olan fakım 2 puanla, 3, olan takım 1 puanla, 4. olan takım puansız bir şekilde turu bitirir. 5 turun sonunda en çok puanı toplayan takımlar çeyrek finale çıkar, Ayrıca her takımın konuşmacısına her maç ayrı puanlama yapılır. En çok konuşmacı puanı alan kişide ayrıca ödüllendirilir.

3. Tartışılacak konu yarışmacılara 15 dakika önceden verilir. Takımlar, verilen konuyu belli kurallar çerçevesinde tartışmak zorundadır. Teknolojik aletlerden yararlanmak yasaktır.

4. Maçı değerlendirecek olan bir jüri komitesi bulunmaktadır. Bu komite maçın sonunda takımların sıralamasını açıklar ve geri bildirimde bulunur. Geri bildirim, jürinin sıralamayı yaparken nelere dikkat elliğini açıkladığı maçın çatışma noktalarını da özetleyen konuşmadır.

5. Bir münazara maçı ortalama 1 saat sürmektedir. Bu bir saatin sonunda jüri heyeti aldığı notlara bakarak maçın galibini açıklar. Jüri heyeti kesinlikle münazıriarın sunumlarını ne kadar etkileyici yaptıklarına değil düşüncelerinin ne kadar sağlam ve tutarlı olarak ayakta kaldığına bakarak gaiibî İlan eder.

6. Konulara hazırlanma esnasında yarışmacıların yanında iletişim aletleri bulunmamalıdır. Bu araçları kullandığı tespit edilen yarışmacılar yarışmadan men edilecektir.

ÖDÜLLER
1. Takım: Kupa, Madalya
2., 3. ve 4. Takım: Plaket, Madalya
En iyi konuşmacı: Kupa

SEÇİCİ KURUL
Turnuva maçlarına girecek jüriler maçın galibini belirleyecektir. Ulusal veya uluslararası dereceleri olan üniversite münazara kulüplerine başkanlık yapan ve/veya üye kişiler oluşturacaktır. Haydarpaşa Lisesi ile iş birliği protokolü bulunan Münazara Hitabet Derneğinden turnuvaya jüri desteği sağlanacaktır.

KATILIM ŞARTI
Türkiye’de herhangi bir resmi ya da özel lisede örgün eğitim alıyor olmak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin