Hayatınıza İnsan Alma Sanatı…

Harikaaaa bir tatil gününde, kutsal köşemde, orta şekerlim elimde, kitabım da bitince, yeter okuduğun biraz da yaz bakalım dedim … Zihnimde ve ruhumda kalan, kalemimle inatlaşmadan, kulağıma fısıldanan kelimeler topluluğu…

“Eğer insan olarak bu dünyadaysam ve seçme hakkım varsa, hayatıma alacağım kişileri de ben seçerim” diyebilme cesaretini göstermek zorundayım. “Senin hayatın han değil ve hiç kimsenin elini kolunu sallayarak girmesine izin vermemelisin “ kızım dedim kendi kendime…

Dünyada insan tek başına yaşayabilir ancak arkadaşla, dostla, eşle adı ne olursa olsun, onlarla daha iyi yaşar ve katlanabilir her şeye… Hayat şartlarının ağırlığı paylaşınca azalır, sevinçleri paylaşınca çoğalır gibi gibi… Eee bunun da bir kriteri olmalı ve hayatına girecek insanları seçerken bu kriterlere göre kabul etmelisin…(05/02/2015 Günlüğüme aldığım notlar)

Gelelim bugünkü düşünceme 🙂 🙂

“Hayat ile sanat arasındaki fark, sanatın daha katlanılabilir olması. Entelektüeller basit bir şeyi karmaşık söyler, sanatçı ise zor bir şeyi kolay” Charles Bukowski

Yukarıdaki cümlelerden yola çıkarak, aslında “sanat, yaşadığımız hayatı daha katlanılabilir yapan bir eylemdir”. O halde hayatımıza alacağımız insanları da sanatçı edasıyla, sanata dönüştürerek katlanabilir yapmaya ne dersiniz?

Takdir edersiniz ki “İnsan” dediğimiz varlık bir çeşit değil, çeşit çeşit… Söylediğim gibi seçici olmak ise sandığınız kadar kolay bir şey değil. Bunu deneyimlemiş biri olarak söylüyorum. Acı olan şu ki; bu çağın en berbat özelliği insan ilişkilerinin sıradanlaşması ve üzerindeki kutsal tılsımın kaldırılması. Eğer bulunduğunuz toplumda farklı olmaya çalışırsanız yani kendiniz olursanız; önceleri reddetmeye, devamında küçümsemeye ve aşağılamaya başlarlar. Çevrenizdeki insanların türlü etiketlemelerine maruz kalırsınız. Asosyal, medeni cesareti düşük vb. söylenenlerin tamamını yazmaya kalsam A101’ den kışlık erzak almış gibi fiş, rulo şeklinde devam eder.:) Ama bunun bir önemi yok. Hayatınızı çöp eve çeviremezsiniz.

İnsanlara Ne Zaman İhtiyaç Duyarız?

* Çocukken oyun arkadaşına ihtiyaç duyarız.

Yanında her role bürünebileceğimiz, misafir edebileceğimiz, mızıkçılık edebileceğimiz, elma şekerimizi paylaşabileceğimiz birine…

* Gençken yol arkadaşına ihtiyaç duyarız.

Seçilen yolda yalnız olmak, güçsüzleştirir bazen… Bundan dolayı önemlidir yol arkadaşlığı… Boş bir niteleme sıfatı değildir bu yüzden. O yolda, her adımın daha güvenilir atılabilmesi, yorulunca uzatılan ele sahip olmak, düşünce kanayan yaralarını saran birinin olduğunu bilmek demek. Korkuları da paylaşarak aynı yolda el ele yürüyebilirsin.

* Olgunluk çağımızda vefalı dosta ihtiyaç duyarız.

Elinden tutan, güvenilir olan, ne olursa olsun hep yanında duran “Kalk!!! Ağla ama vazgeçme haydi devam et” diyendir. Bazen yufka yürekli annemizdir ya da koca yürekli dağ gibi bir baba.

* Yaşlılığında da hayat arkadaşına ihtiyaç duyarız.

İnsanın ömrünün geri kalan kısmını beraber geçireceği eşidir. Melike Demirağ’ın söylediği “Ortak olmak her sevince her derde kedere ve yürümek ömür boyu beraberce elele, olmayacak o ta içten gülen gözlerde yaş, bir gün gelip ayrılsak bile seninle arkadaş…” parçası tadında bir arkadaşlık!

Dinlemek istersiniz diye iliştirdim linki 🙂 🙂

Yanınızdan Ayırmamamız Gereken İnsan Modelleri

• Alçakgönüllü olup, kendini övmek yerine sizi dinleyen insanlar(Candır can)

• Kendi kimliğinin farkında olup, eşiyle ya da sevgilisiyle övünmeyenler.(İnsan gibi insandır)

• Anlatacak konuları vardır hayata dair. Muhabbet olsun diye onun bunun masasında, hakkınızda bildikleri üç beş kırık bilgiyle, sizi ucuz sohbetlere meze yapmazlar.( En iyi örneğim :))

• Üzerinizde baskı kurmazlar, çünkü sizi siz olduğunuz için severler, yalnız kalmaktan korktuğu için değil.( Baş tacıdır :))

• Hayatınızla ilgili ileri doğru adım attığınızda, dur demez şöyle olursa daha iyi ilerlersin der.(Herkesleştirilir mi böylesi yazıktır yahu :))

• Özel hayatınıza bulaşmazlar. Çünkü onların da yaşadığı kendi hayatı vardır.(Sarılın bırakmayın böylelerini:))

• Sürekli pozitiftirler.(Bardağın dolu tarafından bakmak hayat felsefeleridir.)

• Herkesle anlaşırlar,( insana saygıları vardır) ancak seçicidirler.(İyi ki varlar)

• Yerinde ve zamanında konuşurlar.(En güzel baş ağrıtmayanından)

• Hayalle gerçeği ayırt ederler. ( Daha ne olsun :))

• Sizi sürekli depresif takılıp strese sokmazlar.( Hele ki günümüzde bulunmaz nimet:))

• Size ve yaptığınız işlere saygı duyarlar.(Tek geçerim çok az kaldı bunlardan :))

Sonuç olarak kıymetli okurlar,

Ben bu maddelerin hepsini kendimde geliştirmeye çalışıyorum ve bu konuda oldukça başarılı olduğumu düşünüyorum. Eğer hayatıma kaliteli insan almak istiyorsam, öncelikle kendi kalitemi ortaya koymalıyım. İnsan olarak ben buna değerim 🙂 Ya siz ???

Keyifli okumalar ….

Gazi Üniversitesi '11 Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Kişisel mottom; insanları tanı ve sağa kaydır. ogretmenbalim@hotmail.com

5 YORUMLAR

  1. Sizi yakından hatta çok yakından tanıyan bir insan olarak bütün iç rahatlığıyla söyleyebilirim ki yazdığınız ve istediğiniz dosttaki bütün özellikleri taşıyorsunuz. Derler ya “Karşındakinin nasıl olmasını istiyorsanız önce siz öyle olun.” diye. Tam olarak onu hissettiriyorsunuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin