Ana SayfaeTwinning Öğretmen ProjeleriHAYATA YÖN VERENLER 2 ETWİNNİNG PROJESİ KAPSAMINDA NEWTONU TANIDIK

HAYATA YÖN VERENLER 2 ETWİNNİNG PROJESİ KAPSAMINDA NEWTONU TANIDIK

Bilim devrimini yapan ve birçok metoduyla tarihe adını yazan Isaac Newton (4 Ocak 1643  – 31 Mart 1727) İngiliz matematikçi, fizikçi, kimyacı, felsefeci ve mucittir. Tarih içerinde en çok adından söz ettiren bilim adamlarından birisidir.

Newton’un; doğmadan üç ay önce ölen babası çiftçi olarak sade bir insanmış. 12 yaşında Grantham’da King’s School’a kaydolan Newton; 1661 yılında okulu bitirmiştir. Cambridge Üniversitesin de olan Trinity Kolejin’e girerek Lisans derecesi alarak 1665 yılında bitirmiştir. Üniversitenin veba salgını nedeniyle kapatılması ile lisansüstü çalışmaları yarım kalmıştır.  Veba salgınından korunmak için annesinin yaşadığı çiftliğe sığınan Newton; iki yıl kalarak en önemli buluşlarını bu süre içerisinde yapmaya başlamıştır. 1667 yılında Trinity kolejinde öğretim üyesi olarak görev alan Newton; beyaz ışıkta renkli bileşen ayırma, cisimlerin uzaklıklarının karesi ile ters oran taşıdıklarını ve integral ve diferansiyel hesaplar üzerinde çalışarak bunları ortaya çıkarmıştır. Çekingen olması nedeniyle birçok buluşunu yıllar sonra yayımlayan Newton; integral hesabını tam 38 yıl sonra yayınlamıştır.

Nisan ayında virüs nedeniyle okullarımız kapalıydı. Bu süreçte uzaktan eğitim ile çalışmalara devam ettik. Sanal pano hazırladık. proje öğrencileri voki ve chatterpix web 2 aracını kullanarak newton tanıtımı oluşturdular. Uzaktan eğitim ile olsada projeden ve öğrencilerimizden kopmadık.İyiki varsın etwinning