HAYATA YÖN VERENLER 2 ETWİNNİNG PROJESİ KAPSAMINDA AZİZ SANCARI TANIYORUZ

aziz sancar
aziz sancar tanıtım panomuz

Aziz Sancar 1946’da Mardin’in Savur kasabasında, çiftçilikle uğraşan orta gelirli bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini, Ankara’da okuduğu ilkokul ikinci sınıf hariç Savur’da tamamladı. Liseyi ise Mardin’de okudu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden birincilikle mezun oldu.

TÜBİTAK bursuyla gittiği ABD’de birkaç yıl biyokimya eğitimi aldı, fakat bazı sosyal uyum sorunları nedeniyle yurda döndü ve memleketi olan Savur’da bir süre hekimlik yaptı. Ancak gönlü hâlâ bilimsel çalışmalardaydı.

Bu yüzden tekrar ABD’ye giderek Dallas’taki Teksas Üniversitesi’nde moleküler biyoloji alanında doktoraya başladı. Doktora sonrası araştırmalarına Yale Üniversitesi’nde devam eden Aziz Sancar burada çok önemli buluşlar yaptı. Bu başarılarından dolayı da ABD’deki Chapel Hill North Carolina Üniversitesi’nden teklif aldı.

Projemiz kapsamında AZİZ SANCARI tanıdık. Türk bilim insanımızla gurur duyduk.Öğrenciler maskeler ile Aziz Sancar kılığına girip Hayatını anlattılar. Çok guzel etkinlikler oluşturduk. Web 2 araçlarını kullandık. öğrencilerin sorumluluk bilinci ve teknolojiyi doğru ve etkili kullanınları arttı.