“HAYALLERİNDEN HAYATLARINA KADINLARIMIZ” (OUR WOMAN FROM DREAMS TO LİVES)

Çamardı 75. Yıl Şehit Üsteğmen Murat Erdem Çok Programlı Anadolu Lisesi  9. ve 10. sınıf öğrencilerimizden oluşan Türkiye, Romanya ve Polonya ortaklı “Hayallerinden Hayatlarına Kadınlarımız” eTwinning proje ekibi Ocak ayında başladığımız  etkinliklerimizi Mayıs ayında tamamladık.

Bu projeden beklentimiz geçmişten günümüze hayatına, hayallerinin peşinden koşarak yön veren, adından başarıyla bahsettirmeyi başarabilmiş güçlü kadınlarımızın günümüzde daha bilinir ve tanınır olmasına katkı sağlamak.

Projemiz kapsamında her öğrenci kendi alanında başarı göstermiş bir kadın figürünü drama tekniğiyle yaptığı canlandırma üzerinden, o karakterin başarılarının ve karakteristik özelliklerinin olduğu kısa bir video hazırlayacaktır. Böylece tüm ülkelerden ve kendi ülkemizden de haberdar olmadığımız hayallerini gerçekleştirebilmiş başarılı kadınlarımızı tanıtma fırsatı bulacağız.

Toplumda kadına atfedilen her şeyden sıyrılmayı başarmış, ne istediğini bilen, kendine inanmış, başarılı kadınların  gerçek hayat hikayelerinden yola çıkarak  genç nesillerimize, yeteneklerinin ve hayallerini başarmanın ne kadar önemli olduğunu göstererek özgüven kazanmalarını sağlamak ve kendi yaşam öykülerinde bir ışık yakmak.

Öğrenciler hem tarihteki hem de günümüzdeki başarılı kadınların hikâyelerine tanıklık ettiler, bir kadının neleri başarabileceğinin farkına vardılar, kendi hayallerini kurmaya başladılar.   Öğrenciler, her ay farklı web.2 araçlarını kullanarak kadının toplum üzerinde ne kadar güzel değişikliklere sebep olabileceğini kanıtladılar. Öğrenciler bu projeyle empati kurma, işbirliği yapma, kendini ifade etme, problem çözme, fikirlere saygılı olma becerilerini kazandılar. Final çalışmaları için öğrenciler proje  değerlendirmelerini video olarak paylaştılar. Projenin etkinliklerinin yer aldığı e-dergi ve sanal müze oluşturuldu. Öğrencilere  projede gösterdikleri üstün gayretlerinden dolayı başarı belgesi verildi.

Proje sırasında yapılan tüm çalışmaların derlendiği tanıtım videosu:

Proje çalışmalarının sergilendiği sanal müze: https://www.emaze.com/@AOQRICCCZ/proje-serg

Proje çalışmalarının yer aldığı e-dergi: https://madmagz.com/magazine/1906513

Öğrencilerin  ve velilerin değerlendirme videoları: