Hayalimden Hayatıma Matematik eTwinning Projesi

Kocaeli/ Gölcük/ Donanma İlkokulu 1- A sınıf öğretmeni Tuğba EFE ve başka illerden diğer 9 ortak okulumuzla bu güzel eTwininning projesinde çalışıyoruz.Doğanın ve yaşamın ayrılmaz bir parçası olan matematiği tüm öğrencilerimize sevdirmek temel hedefimizdir. Öğrencilerimizin bir kısmı matematiğe tutku ile bağlıyken büyük bir kısmı da matematiği korkulu bir rüya, aşılamayan bir engel olarak görmektedir. Matematiğin bir engel veya korku değil, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu öğrencilerimize göstermek esas hedefimizdir.

Matematiğin sadece soyut sayılardan ibaret olmadığını, mimari yapılardan, yemek malzemelerinin ölçüsüne, trafik kurallarından müziğe, alışverişten, telefon tuşlarına, kullandığımız bilgisayara kadar hayatımızın içinde olduğunu projemizle öğrencilerimize göstereceğiz.

Proje boyunca matematiği öğrencilere sevdirerek ve matematiğin sadece soyut sayılardan ibaret olmadığını göstererek matematiğin, mutfakta, mimaride, resimde, müzikte, alışverişte ve daha pek çok şekilde hayatımızda olduğu çeşitli etkinliklerle kavratılmaya çalışıldı. Geri dönüşüm malzemeleri ile şehir ve köprü tasarımı, kesirli bardaklarla müzik, notalarla toplama, notan sanatı ile simetri, kodlama ile geometrik şekillerin çizimi, dijital oyunlar gibi birçok etkinlikle matematiğin hayatımızın bir parçası olduğu fark edildi. Projede birçok web2.0 aracı ile çalışma fırsatı bulan öğrencilerimiz dijital yeterliliklerini de geliştirme fırsatı buldular.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

fifteen − 12 =