HAVADA DOMATES

havada domates

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Antalya
Okulun Adı:
İstek Özel Antalya Yedite
İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Egemen SERT
Taha ÖZ
Danışman Öğretmen:
Begüm BAHÇE

PROJE AMACI:
1- SU TASARRUFU SAĞLAMA VE TOPRAKTAN BİTKİNİN KAPACAĞI HASTALIKLARI ÖNLEME. 2- GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİNİ KAVRAMA, BELİRLİ ÖLÇÜTLERE GÖRE YARGIDA BULUNMA. 3- BİLİMSEL AMAÇLI ETKİNLİKLERLE ÇEVRE BİLİNCİNİ KAZANMA. 4- BİLİMSEL ÇALIŞMANIN AŞAMALARINI KAVRAYIP, GERÇEKLEŞTİRME.

PROJE HEDEFİ:
1-HEM TOPRAKTA HEM DE HAVADA DOMATES YETİŞTİRME. 2-ATIK MALZEMELERDEN PROJE MAKETİ OLUŞTURMA. 3-OKUL ÖĞRENCİLERİNE PROJEMİZİ TANITMA.

PROJE ÖZETİ:
HER GEÇEN GÜN TOPRAK KAYBETTİĞİMİZ, VERİMLİ TOPRAK BULMAKTA ZORLANDIĞIMIZ ÜLKEMİZDE KÜÇÜK BİR YERDE BİLE DAHA AZ SÜREDE, DAHA ÇOK SAYIDA, DAHA AZ SU İLE DAHA SAĞLIKLI OLARAK HAVADA DOMATES YETİŞTİRME

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
BÜYÜK BIR AKVARYUMUN 1/3? Ü GÜBRELI SUYLA DOLDURULDU VE ÜZERI DELIKLI BIR PLAKA ILE KAPATILDI. AKVARYUMUN ÜSTÜNE 6 ADET DELIK AÇILIP IÇINE KÖKLERI TOPRAKTAN TAMAMEN ARINDIRILMIŞ DOMATES FIDELERI KOYULDU VE ELEKTRIK MOTORU ILE ZAMAN AYARLAYICI BAĞLANDI. BASINÇLA SU, KÖKLERE 15 DAKIKA ARA ILE PÜSKÜRTÜLDÜ.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
HEM HAVADA HEM TOPRAKTA YETIŞTIRILEN DOMATES FIDELERININ BELIRLI ARALIKLARLA BOYLARI, PH- EC DEĞERLERI VE KULLANILAN SU MIKTARLARI ÖLÇÜLDÜ. BU ÖLÇÜMLERE GÖRE GRAFIKLER ÇIZILDI. BILIM- SANAT ETKINLIĞI ADI ALTINDA ÖĞRENCILERIN DÜŞÜNCE VE HEYECANLARINI ANLATTIKLARI RESIMLER ÇIZILIP HIKÂYELER YAZILDI. SUYUN GERI DÖNÜŞÜMÜ VE SU TASARRUFU ILE ILGILI OKULDA SUNUMLAR YAPILDI. ATIK MALZEMELERDEN PROJE MAKETI YAPILDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
FIDELER DIKILDIKTEN SONRA FIDELERDE DÜZENLI BIR GELIŞME GÖZLEMLENDI. AYLARA GÖRE BELIRLI PERIYOTLARLA YETIŞTIRILEN DOMATES FIDELERININ BOYLARI, PH- EC DEĞERLERI VE KULLANILAN SU MIKTARLARI ÖLÇÜLDÜ. YAKLAŞIK 2 AY SONRA HAVADA ILK DOMATES ELDE EDILDI.OCAK AYI SONUNDA ILK KIZARMANIN HAVADAKINDE OLDUĞU GÖZLEMLENDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
KONTROL GRUBU OLARAK TOPRAĞA EKILEN DOMATESLERE ORANLA HAVADAKI DOMATESLERIN BOYLARININ DAHA UZUN OLDUĞU, DAHA ERKEN VERIM VERDIĞI, % 90 SU TASARRUFU SAĞLADIĞI, TOPRAKTAN KAPILAN HASTALIKLARIN ÖNLENDIĞI VE BUNA BAĞLI OLARAK KIMYASAL ILAÇLARIN KULLANILMADIĞI DAHA SAĞLIKLI DOMATESLER OLDUĞU TESPIT EDILDI. İKI KISIMDA DA BULUNAN DOMATES SAYISINA BAKILDIĞINDA HAVADAKI DOMATESLERIN TOPRAKLI KISIMDAKILERE ORANLA DAHA FAZLA OLDUĞU GÖZLEMLENDI.

KAYNAKLAR:
1-WWW.TARIM.GOV.TR 2-WWW.ZIRAATCI.COM 3-WWW.BITKISAGLIGI.NET 4-WWW.KKGM.GOV.TR 5-WWW.TUBITAK.GOV.TR

PROJENİN TAKVİMİ:
EKİM:SUYUN BITKININ GELIŞIMINDEKI ROLÜ,HAVADA-TOPRAKTA YETIŞEBILECEK ENUYGUN BITKI TÜRÜ,SUYA KONULACAK GÜBRE ÖZELLIKLERI,ECVEPH NEDIR-NASIL ÖLÇÜLÜR ARAŞTRLDI.ZIRAATMÜH.DEN BILGI ALINDI.KASIM:PROJE KROKISI ÇIZILDI.60LTLIK SUYA A,B,C ŞIŞELERNDEN 70?ER CC EKLENDI.ÜZERI SU ILE TAMAMLANP PHVEEC ÖLÇÜMÜ YAPILDI.KONTROLLÜ DENEY IÇIN TOPRAĞADA FIDE EKILDI.ARALIK:FIDELERIN BOYLARI, PH-EC DEĞERLERI ÖLÇÜLÜP GRAFIKLER ÇIZILDI.OCAK:SU TASARRUFU ILE ILGILI ETKINLIKLER YAPLDI.ATIKLARDAN PROJE MAKETI HAZIRLANDI.

PROJE BÜTÇESİ:
AKVARYUMUN YAPILMASI: 250TL ELEKTRIK MOTORU VE ZAMAN AYARLAYICI: 250 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
ZIRAAT MÜHENDISI HÜSEYIN GÜN GÜBRE ÜRETICILERI VE İTHALATÇILARI BAŞKANI LEVENT GELGEÇ