HAVADA BITKILERI KÖKLENDIRME

PROJENİN ADI: havada bitkileri köklendirme

PROJENİN AMACI

Bitkiler odun dalı ve kabuklardan oluşmaktadır bu kabuklardan kökün çıkışını havada inceleyip hastalıklı bulunan topraklara bulaştırmadan köklendirilip saksılara alınarak ve böylece saf temiz arı bitkiler elde edilip olunacak

GİRİŞ

Daldırma (layering) yöntemlerinde dal ana bitkiden ayrılmadan köklendirilir sonra kesilerek alınır. İlkbahar ortasından sonra, en geç ağustos sonuna kadar yapılan uygulamalar genelde başarılı sonuçlanır. Çelikle üretim yönteminde olduğu gibi yeni bitki hızlı ve güçlü büyür. Örneğin manolya ağacını tohumla üretseniz çiçek açabilmesi için 15 yıl kadar beklemeniz gerekir. Bu yöntemle elde edilen manolya bitkileri ise üç yıl gibi kısa bir sürede çiçek açabilecek olgunluğa ulaşır.

KULLANILAN YÖNTEM

Havai Daldırma yöntemi

?Air Layering? havai çelik, havai köklendirme, havai daldırma olarak bilinen ve uygulanan bir bitki çoğaltma yöntemidir. Özellikle kolay yoldan bonsai cüce ağaç elde edilmesinde de işe yarar. Bunun için dallı budaklı bir dal bile seçebilirsiniz.

Kauçuk, benjamin, kroton, şeflera vb. türler için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.

1- Kabuk ayırma ile: (Resim: 1) Dalın dış kabuğunun bir veya birkaç cm yüksekliğinde kısmının dal çevresince giderilmesi veya kısmen giderilmesiyle yapılır.

2- Dala derin bir kesik atılması:(Resim: 2) Dümdüz içe doğru veya yukarı içe doğru dalın tam merkezine ulaşılmayacak kadar derinlikte kesilir. Kesik yere kürdan parçası sıkıştırılır ki kaynama olmasın. Kesiğin başladığı yer yaprak sapı izi olan yer olmalıdır, tabi yaprak olmayacak, varsa koparın.

2. ve 3. usullerde yapılması gerekenler: (Resim: 3) Dalın en ucundan30 cmaşağısı veya en fazla40 cmkadar aşağısı köklendirmede hedef bölge seçilmelidir. Kesiğe bulabilirseniz bitkiye uygun türden bir köklendirme hormonu tozu sürün. Kesik yerin çevresi nemli sphagnum yosunuyla, bulamazsanız torf ile veya kumlu iyi bahçe toprağıyla bir yumruk büyüklüğünde kaplanır. En iyisi sphagnum yosunudur. İyice su emmesi için birkaç saat suda bekletilir, sonra iyice sıkılarak suyu giderilir. Toprak kullanılırsa yeterince nemli olmalı ama sırılsıklam ıslak olmamalı. Sonra naylonla sarılır ve hem alttan hem üstten bağlanır. Güneşin yakıcı etkisi zarar vermesin diye bunun üstünü alüminyum folyo ile kaplasınız çok iyi olur.

Köklenmenin anlaşılması: Naylonla kapladığınız için köklenmeyi kolayca görebilirsiniz. Görünmüyorsa ya kökler yeterince uzamamıştır naylon yüzeyine ulaşmamıştır ya da henüz başlamamıştır; sakın toprağı dağıtmayın bekleyin. Köklenme bir buçuk ? iki ay kadar sürebilir. Naylonu zorlar hale geldiklerinde tamamdır: Sonra köklenen yerin birkaç santim aşağısından kesin saksıya dikin.

Saksıya diktikten sonra bitkiye saksıyla beraber naylon geçirerek bağlayın: Bitki havası %100 nemli ortamda bulunmakla kökleri daha da canlanır yeni toprakta uzamaya başlar. Böylece 1 hafta çok aydınlık ama güneş almayan bir yerde bekletin sonra naylonu çıkarın yarı gölgeli yarı güneşli yere alın.

Gül, yasemin, manolya gibi dış mekân bitkilerini bahçede esas yerlerine dikmek için saksıdaki gelişimin veya hayat belirtisinin istikrarlı bir şekilde devam ettiğinden emin oluncaya kadar bekleyin. Ilıman iklimli yerlerde bahçelere sonbahar sonuna kadar dikilebilir; kışları sert geçen yerlerde ilkbahara kadar donmaktan koruyarak bekletilmeli sonra dikilmelidir.

PROJE BÜTÇESİ

Çelikle çoğalabilen örn incir ağacı budama makası ve ağaç köklendirme hormonu 120TL

PROJE ÇALIŞMA TAKVİMİ

Mart ayında bitkilere su yürüdüğü zaman yapılır yukarıdaki işlem

Nisan köklerin oluşumdan sonra köklerin altından 1-2 cmardından kesilerek saksıya alınır

SONUÇ

Böylece toprak olmadan bitkilerin havada çoğaltılması sağlanmış olduğu gösterilmiş olmakta

Kaynaklar

. Ağa oğlu, Y.S., Ablak, K., Sakin, Ş., Sakin, M. 1990. Bazı üzümsü meyvelerin doku kültürüyoluyla çoğaltılması üzerinde bir araştırma. A.Ü.Araştırma Fonu Projesi Sonuç

Raporu. 89 s.