Hatay MEB Bilim Şenliği

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ”gençleri ne kadar iyi yetişirsek geleceğe o kadar güvenle bakılacağını” ifade etti.
     Lekesiz, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen ”Bu Benim Eserim” projesiyle ilgili olarak, gençlerin bilimsel araştırmalar yapmasının önemine değindi. 
    
 Tesadüfen başarının olamayacağını belirten Lekesiz, şöyle devam etti:
     ”Gençlerimizi teşvik edeceğiz. Gençleri ne kadar iyi yetiştirirsek, geleceğe o kadar güvenle bakarız. Bu iş, büyük yatırım programları istemeyen, ama ülke açısından fevkalade büyük önemi olan bir iştir. İlimizin ‘Benim Eserim’ Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması’nda, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında 3. oldu. Geleceğe dair hayallerimiz yok ise kat edeceğimiz mesafe de yok demektir. Bütün bu nedenlerle, genç nüfusumuzu çok iyi yetiştirmeliyiz. Destek, azim ve çaba olunca ilimizden ‘mucit’ çıkmaması için hiçbir sebep yoktur. Bu projede 81 il içerisinde 26. sıradaydık. İlçe kaymakamları ile her toplantıda bu konunun önemi üzerinde durduk. Bir patentli buluş tüm dünyanın kaderini değiştirir. Bizden hiç mi mucit çıkmayacak dedik. Çocuklarımız bilimsel proje üretsin dedik. Hatay’ın 3. olması, çabaların ve çalışmaların boşa gitmediğini göstermiştir.”
     Lekesiz, Hatay’ın, 2 bin 46 proje ile öğrenci başına düşen proje sayısı bakımından Türkiye’de 1. sırada olduğunu da vurgulayarak, ”Çocuklarımıza fırsat verdiğimiz zaman başaramayacakları hiçbir iş yoktur. Proje üretmek, hem onların zeka gelişiminin sürekliliğini sağlayacak hem de sistematik çalışma yapmayı öğreneceklerdir” ifadelerine yer verdi. Lekesiz, konunun özendirilmesi için ”Bilim Şenliği” düzenleneceğini de kaydetti.