Harlow’un Sahte Anne Deneyi

blog yazarı

Harry Harlow, psikolojinin öncülerinden biridir ve özellikle primatların sosyal gelişimi üzerine yaptığı deneylerle tanınmaktadır. Harlow, sahte anne deneyi olarak bilinen ünlü deneyini yürütmüştür.

Deney, iki farklı sahte anne maymun oluşturmak için yapılmıştır. Bir sahte anne, sert bir tel kafes şeklindeydi ve maymun bebeği için sadece bir süt şişesi içeriyordu. Diğer sahte anne, yumuşak bir bezden yapılmıştı ve maymun bebeği için süt şişesi yanı sıra yumuşak bir dokunuş ve yakınlık sunuyordu.

Deney, yeni doğan maymunların hangi sahte anneye daha çok bağlandığını gözlemlemek amacıyla yapıldı. Maymun bebeği, sert sahte anneye sadece beslenme amaçlı bağlanırken, yumuşak sahte anneye ise hem beslenme hem de yakınlık amaçlı bağlandı. Bebek maymunlar, sert sahte annelerine giderken, süt şişesini alıp hemen geri döndüler. Ancak yumuşak sahte annelerine gittiklerinde, onlarla daha fazla zaman geçirdiler, onların etrafında dolaştılar ve onlarla sevgi dolu etkileşimlerde bulundular.

Deney, bebek maymunların fizyolojik ihtiyaçlarına rağmen, sıcaklık, dokunma ve sevgi gibi duygusal ihtiyaçlarının da olduğunu gösterdi. Bu deney, anne-bebek bağı kurmanın önemini vurgulayan bir deney olarak kabul edilir ve insanlar üzerindeki sonuçları da incelenmiştir. Bu deney, insanlarda da annenin sevgi dolu ve sıcak bir bağ kurmasının, bebeklerin duygusal ve sosyal gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

6 + fifteen =