HANGİ BELİRSİZLİK ?

Belirsizlik

Herkese merhabalar,

Bu yazımı ünlü fizikçi Heisenberg’e ithaf etmek istiyorum zira belirsizlik üzerine olacak. Bu sitede ikinci yazım ; fakat bilimsel bilgim sınırlı olduğu için iki yazım da hayata dair oldu sanıyorum. Heisenberg aynı zamanda benim kurtarıcım olacak bu yazıda, eser miktarda bilimsellik katmış oluyorum çünkü.

Heisenberg

 

Çocukluğumuzdan beri girdiğimiz optik savaşlar sonucu cevap anahtarıyla örtüşme oranına göre belirli yerlere geldik. Her noktada farklılıklar sevilmediği gibi cevap anahtarında da farklılıklar sevilmez. Bu yüzden kimimiz istediği yere gelemedi. Kimimiz ressam olmak isterken kendini x bilinmeyenli denklem çözerken buldu. İstemediği halde geldiği noktada başarılı olanlarımız oldu; ama bir işi iyi yapmak onu severek yaptığımız anlamına gelmiyor maalesef ki.

Her sene çeşitli badireler atlatılarak biten üniversite yılları son sınıfa gelindiğinde genç beynin karşısına çeşitli duvarlar örer. Her sene akrabasına,eşine dostuna :

-İkinci sınıfa geçtim.

-Yaz okuluna kaldım.

-Tek dersten hoca bıraktı.

-Çok hastaydım final haftası acilde geçti.

gibi gerek yalan, gerek yarı-yalan, gerekse reel ifadelerle kendini gösteren yaz tatili üniversitelisi son sınıfta çeşitli gerçeklerle yüzleşir.

-Son sınıfa geldin dersi bırakamazsın, alttan dersim var desen hangi alt?

-Gelecek kaygısı ve ben doğru bölümde miyim sorguları( beş yıldır aynı bölümde okuyordur)

– Eve dönersem neler olur bu şehre çok alıştım romantizmi

Tüm bunların karşımıza çıktığı yaş yaklaşık 23-24 civarı. Yani bu yaşlarda en çok duyulan söz aslında: ‘Sizin şimdi en güzel zamanlarınız yavrum.’ Şu an hepimiz tek yürek olduk ve ‘en güzel zaman’ bu değildir umarım diyoruz; çünkü en gamsızımız bile herhangi bir sınava hazırlanıyor.

Ezberci eğitim sisteminden geldiğimiz için hayatı da ezberlemeye kalkıyoruz. Hayattan fragman bekliyoruz; hayat ise canlı yayın ve televizyon tarihinde unutulmayanlar anların çoğu canlı yayınlarda yaşanır aslında. Fragman beklememizin sebebi hayatımızı kaplayan belirsizlik…

Yiğit Özgür yine harika bi karikatürle anlatmış.

Belirsizlik

 

Çoğumuzun ruhsal durumunu açıklayan karikatür bu 🙂 Hangi belirsizlik diye soran da ebeveyn olabilir tabii. Belirsizlik yıllar yılı sorun olmuştur insan hayatında çünkü iç sıkan bir şeydir. Bu yazıyı yazmamın amacı da benim gibi içi sıkılanlara yalnız olmadıklarını göstermek. 23-24 yaş dilimi olarak sıkılıyoruz yani ortada toplu bir enerji emişi söz konusu.

Heisenberg’in belirsizlik ilkesinde anlatmak istediği ise hiç bir parçacığın hızını ve konumunu ayni anda sonsuz hassaslıkla ölçemeyeceğimiz.Birini ne kadar kesin bilirsek diğeri o kadar belirsiz olur demiş. Kuantum mekaniği gibi aslında şu an hayatımız. Burda parçacık biziz ve hayatımızda tam olarak hızımızı ve konumumuzu bilmediğimiz bir yerdeyiz. Ya da biri belliyse diğeri değil.

İstediğimiz kadar her şeyi kontrol etmeye,planlamaya çalışalım yine de her şey tam olamayacak. Hepsi bir tarafa arama motoruna Heisenberg yazınca ilk Bryan Cranston çıkıyor zaten . Çok da üzülüp kendimizi duvardan duvara atmayalım yani. Sevelim,sevilelim birbirimize destek olalım. Bu aralar da belirsiz ve cool olalım

İyi geceler herkese :))

1 Yorum

  1. Ne kadarda en guzel yıllar genclik desekte esasında 30 yaşından sonrası en güzeli. Çünkü artik iş – aile – yaşam vs. hepsi bir düzene oturmuş. Bu yaştan sonra belirsizlik kaygı daha az olmakta. Ama ne olursa olsun gençlik bir başka güzel.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

4 × 3 =