Halide Edip ADIVAR anısına Öykü Yarışması

Öykü Yarışması
Halide Edip ADIVAR

Saklı kalmış kalemleri keşfedip yüreklendirerek edebiyat dünyamıza soluk katabilecek yeni yazarlar ortaya çıkarmak ve Halide edip ADIVAR’ın değerli anısını yaşatmak.

Öykü, hayatın sesidir; yaşananları ya da yaşanılabilecekleri kaleme alırken duyguların dile gelme çırpınışlarının kanatlanmasıdır. Sevgiye, barışa, umuda, kardeşliğe ve geleceğe dair tüm güzel duygular öykülerle dile gelir, paylaşılır ve paylaştıkça anlam bulur.

Yılkad Yayınları olarak ilk öykü yarışmamızı, edebiyatımızın temel taşlarından milli mücadelemizin kadın kahramanı, yazar, siyasetçi, akademisyen ve öğretmen, Hatip Halide Edip Adıvar anısına düzenlemekten onur duyuyoruz. Yarışmada dereceye giren eserleri kitaplaştırarak 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nde yayınlanmayı planladığımızı da sizlerle paylaşarak heyecanınıza ortak olmak istiyoruz.

Yarışmanın konusu: Serbest
Yarışmanın katılım şekli: E-posta
Başvuru ve sorularınız için: [email protected]
18 Yaş üstü dileyen tüm öyküseverler katılabilir.

YILKAD YAYINLARI 1.ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1. Yarışmaya ülke geneli 18 yaş üstü bütün öykü severler katılabilecektir.

2. Yarışmaya Seçili Kurul Üyelerinin birinci derece yakınları ile Yılkad Yayınları bünyesinde kitabı basılmış olan yazarlar katılamaz.

3. Yarışmacılar yarışmaya bir öykü ile katılabilir.

4. Yarışmaya katılacak öykülerin konusu serbesttir.

5. Her yarışmacı, kendisinin yazmış olduğu bir öykü ile yarışmaya katılacak olup yarışmaya katılan eserin daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Alıntı veya kopya olduğu tespit edilen eserler iptal edilecektir.

6. Öyküler: Bilgisayar ortamında, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto ve 1,5 satır aralığında yazılacak olup 15 sayfayı geçmeyecektir. Kriterlere uygun olmayan eserler değerlendirilmeye alınmayacaktır.

7. Yarışmaya katılan eserin sol üst köşesine rumuz yazılacaktır. Aynı rumuz “Başvuru Formu”na da yazılacaktır.

8. Öykülerin hukukî sorumluluğu yazarına aittir. İntihal veya üçüncü kişilerin telif hakkı gibi durumlarda, sorumluluk yazara aittir. Yarışmaya katılan öykülerden dereceye girenler veya yayınlanması uygun görülenler, ek bir telif hakkı iznine gerek kalmaksızın, bir kitapta toplanacaktır.

9. Öykülerin değerlendirilmesi kriterleri şu şekildedir:
Öykü başlığının ilgi çekici olması ve öykünün içeriği ile uyumu 10 PUAN
Kurgunun etkililiği ve özgünlüğü 10 PUAN
Kurgu, karakter ve olayların uyumu /Zaman örgüsünün doğru işlenmesi / Öykünün inandırıcılığı /içeriğin bir bütün olarak sunulabilmesi 50 PUAN
Karakter, mekan ve çevre betimlemelerinin etkinliği 10 PUAN
Türkçenin etkin kullanılabilmesi 10 PUAN
Paragraf düzeni/ imla ve noktalama işaretlerinin doğru kullanımı 10 PUAN
TOPLAM: 100 PUAN (Jüri üyelerinin vermiş olduğu puanlar yarışmacılarla paylaşılmayacaktır. )

10. Eserler, Word formatında hazırlanarak yilkadyayinlari.oykuyarismasi @gmail.com adresine yüklenecektir. Eserini belirtilen adrese yükleyen eser sahibi yarışma şartnamesinde belirtilen kuralları kabul etmiş sayılacaktır.
11. Kitaplaştırılacak eserlerin basım, yayın ve telif hakları Yılkad Yayınları’ na ait olacaktır.
12. Başvuru: Yarışmaya katılacak eserler, yilkadyayinlari.oykuyarismasi @gmail.com adresine, 6 aralık 2020 günü, saat 24:00’a kadar gönderilmelidir.

Başvuru formu eserle birlikte aynı e-posta adresine gönderilmelidir.
Eserlerin ilk sayfasının sol üst kısmında ve Başvuru Fomu’nda belirtilmiş olan rumuz yazılı olmalıdır.

13.Faaliyet takvimi:
Eserlerin Son Teslim Tarihi: 6 Aralık 2020
Dereceye Girenlerin Açıklanması: 1ocak 2021

14.Ödüller:
Birincilik: 1500 TL
İkincilik: 1000 TL
Üçüncülük: 500 TL
İlk üç dereceye giren öyküler ve seçici kurul tarafından basıma uygun gören öyküler kitaplaştırılacak olup basım sonrasında yarışmacılara birer adet ücretsiz olarak gönderilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

three × three =