Haklı olmak mı? Nazik olmak mı?

blog
Gülşen Ekin Budak

Bir senarist ,şair  ve bestecinin “Andrei Gorcakov” hikayesi Italya’da 18. yüzyıl da karşılaştığı  herkesin düşünceleri yüzünden  “deli” dediği “domenico”hayatı bir film oluyor “nostalji”izlemenizi tavsiye ederim rüya ile gerçeklik arasında geçen filmde domenico bir benzin bidonuyla kendini yakar insanlar duyarlılıklarını o kadar kaybetmişler ki sadece seyrederler Domenico’nun son isteğini yerine getiren “Andrei” havuzda bir uçtan bir uca yanan mumla koşarken can verir.Hayatta böyle değilmidir bir mumla havuza girmek ve karşı tarafa ulaşma çabasıdır Sokratesin hayatı bir guruh ve çıkarcı insanlar yüzünden son bulmuştu haklı olduğunu savunmak mı? Düşüncelerini söylemek mı? Çirkin bir kalbin içinde uyanık olmak mı?haklı olmak belkide haddinden fazla can yakar sen genede haktan hukuktan yana ol ve”telefonunla çekip seyretme”kötülüklere seyirci kalma ,insanlığını kaybet bu kadar kötülük içinde deli olmamak mümkün değil ,biraz delilik iyidir.

Önyargıların, hoyratligin, hoşgörüsüzlüğün, ayırımcılığın hüküm sürdüğü toplumda başarabilirsek birbirimize saygılı olmayı insanı değerleri ön planda tutmayı haklılık içinde mücadele edebiliriz .

Empati kurun “Empati”…Başta Anlayın, hissedin vicdanınızın sesini ve en onemlisi dinleyin dinlemesini bilin önce kendinizi elestmesini öğrenin. “mucize” filminden harika bir replik “Haklı olmakla nazik olmak arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsan nazik olmayı seç”

#denizpoyraz anısına itafen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.