Güzel Sanatlar Liseleri Arası 2. Ulusal Ekslibris Yarışması

Ekslibris Yarışması
Ekslibris Yarışması

Okulumuzda, Ekslibris Sanatını Tanıtmak, (Kitapseverlerin Kitaplarının İç Kapağına Yapıştırdıkları Üzerinde Adlarının ve Değişik Konularda Resimlerin Yer Aldığı Küçük Boyutlu Baskı Resimlerdir.) Öğrencilerin kendilerini ifade etmelerine fırsat vermek için tüm (Ulusal) lise öğrencilerine yönelik 2. Ulusal Öğrenci Ekslibrisleri Yarışması düzenlenecektir.

Güzel Sanatlar Liseleri Arası 2. Ulusal Ekslibris Yarışması, Ordu- 2020

Yarışma Amacı
Madde 1 – Ekslibris sanatını tanıtmak, öğrencilerin kendilerini ifade etmelerine fırsat vermek için tüm Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine açık bir yarışma düzenlenmiştir.

Ekslibris /Exlibris (Bookplate), kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu baskıresimlerdir. Kitabın kartviziti ya da tapusu da denebilir. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Yer aldığı kitabın değil, kitap sahibinin bir göstergesidir; kitapla sahibi arasındaki bir bağdır. Sözcük olarak …. ’nın kitaplığından, … ‘nın kütüphanesine ait anlamına gelir.

Yarışma Konusu
Madde 2- Yarışma konusu serbesttir.

Yarışma Kapsamı
Madde 3- Yarışma tüm Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerini kapsamaktadır.
Yarışma Son Katılım Tarihi ve Yeri

Madde 4- Yarışmacılar, çalışmalarını 01 Nisan 2020 tarihine kadar, ekteki katılım formu ile birlikte Ordu Penpe-İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi’ne posta, kargo ya da elden ulaştırabilirler.
Yarışmanın Uygulanması ve Teknik Şartname

Madde 5- Yarışmanın uygulanmasında aşağıdaki şartlar dikkate alınacaktır.

Yarışma:

a-) Yarışma tüm Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerini kapsamaktadır.

b-) Teknik serbesttir. Çalışmalar, şablon baskı, linolyum baskı, ağaç baskı, serigrafi baskı, gravür baskı gibi geleneksel baskı teknikleri yanında bilgisayarda destekli tasarım (CGD) ile de yapılabilir,

c-) Yarışmacılar, en fazla üç (3) çeşit çalışma ile katılabilirler. Her çalışmadan da iki (2) kopya yollamak zorundadırlar.

d-) Çalışmalar özgün olmalıdır. Kopya olması halinde ödül ve sergileme iptal edilir,

e-) Ekslibrislerde “Ekslibris” sözcüğü ile adına ekslibris yapılan “yasayan kişi” veya “kuruluş”un ismine” yer verilmelidir. Katılımcılar, ekslibrislerinin sağ altına kurşun kalem ile adını, arkasına ise okunaklı olarak tekrar adını, yapım tekniğini, yapım yılını, ekslibris (resmin) boyutunu ve kimin adına yapıldığını yazmalıdırlar.

f-) Boyutlar: Ekslibrisler, kitaplara yapıştırılacak büyüklükte tasarlanmalıdır. Resim alanının uzun kenarı 13 cm’den büyük olmamalıdır. (Kısa kenarı farklı olabilir). Baskı yapılacak kâğıdın A5 boyutunda (210 x!48 mm) olması tavsiye edilir.

g-) Okullar öğrencilerin çalışmalarını şahsen, elden veya kargo yolu ile ulaştırabilir. Kargo ücreti katılımcı okulların sorumluluğundadır. Kargo ücreti ödenmeyen çalışmalar teslim alınmayacaktır. Kargodaki gecikmelerden ve çalışma üzerinde meydana gelebilecek herhangi bir zarardan yarışma komisyonu sorumlu olmayacaktır. Gönderi üzerindeki tarih son katılım tarihinden sonraki bir tarih olması halinde yarışmaya kabul edilmeyecektir. Herhangi bir paspartu veya fon kullanılmayacaktır,

ğ-)Yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışmaya gönderilen eserlerin telif hakları eserin sahibine aittir. Penpe İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi yazılı izin almak kaydı ile eserleri kullanım ve yayınlama hakkına sahiptir. Yarışmaya katılan çalışmalar iade edilmeyecek, Penpe İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi’nde kalıcı arşiv oluşturulacaktır.

h-) Ödül alan çalışmalar 10 Nisan 2020 itibarı ile Penpe İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi web sitesi: http://ordugsl.meb.k12.tr adresinde duyurulacaktır.

i-) Değerlendirme Jürisi (Soyadı Alfabetik):
Öğr. Gör. Tezcan Bahar (19 Mayıs Ünv. Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Böl.) Ayşen Erte (Grafik- Gravür Sanatçısı)
Şükrü Ertürk (Gravür Sanatçısı)
Prof. Dr. Hasip Pektaş, (Üsküdar Üniv. Çizgi Film- Animasyon Bölümü)
Serpil Kazancı Yılmaz, (Ordu Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni)

Ödül ve Sergileme
Madde 6-
Birincilik Ödülü : Ödül Heykelciği -Başarı Belgesi
İkincilik Ödülü : Ödül Heykelciği -Başarı Belgesi
Üçüncülük Ödülü: Ödül Heykelciği -Başarı Belgesi
Jüri Özel Ödülü : Başarı Belgesi
Üç Adet Mansiyon: Başarı Belgesi
Sponsor bulunması halinde ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan çalışmaların kataloğu yapılacaktır.

Yarışma Takvimi
Madde 7-
Son Teslim Tarihi Değerlendirme Sonuçların Duyurusu Sergi ve Ödül Töreni
01 Nisan 2020 5 Nisan 2020 10 Nisan 2020 15 Nisan 2020

Yürürlük
Madde 8- Bu şartname 8 (sekiz) maddeden ibaret olup Millî Eğitim Bakanlığının uygun görmesi ile uygulamaya konulacaktır.

Gönderi Adresi:
Serpil Kazancı Yılmaz 2. Ulusal Öğrenci Ekslibrisleri Yarışması Altınordu Penpe-İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi Yemişli Mah. Hasanbey Mevkii – Altınordu / ORDU
Tel.: 0(452)2340711 Faks: 0(452)2340712 Websitesi: http://ordugsl.meb.kl2.tr

Koordinatörler:
Serpil Kazancı Yılmaz, Penpe İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Öğret. İletişim: [email protected]
Ozan Ertuğrul, Penpe İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Öğret.
İletişim: [email protected]

Başvuru formu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin