GÜNEŞ HAYATTIR

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Nevşehir
Okulun Adı:
19 Mayıs İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenci:
Bayram GÖSTEREN
Danışman Öğretmen:
Ahmet BOYACI

PROJE AMACI:
GÜNEŞ ENERJISINDEN DAHA FAZLA FAYDALANMAK IÇIN YENI GÜNEŞ KOLLEKTÖRÜ GELIŞTIRMEK VE BINA IÇI ISITMADA KULLANMAK.

PROJE HEDEFİ:
ÇIFT TARAFLI ÇALIŞAN GÜNEŞ KOLLEKTÖRÜ YAPMAK. ÖN YÜZ TARAFINDAKI KOLLEKTÖRLERI LEVHALAR HALINDE BÖLMEK. TÜM LEVHALARIN GÜNEŞI TAKIP ETMESINI SAĞLAMAK. KOLLEKTÖRÜN ARKA TARAFINI DA AYDINLATMAK IÇIN GÜN IŞIĞI YANSITICISI KULLANMAK. KOLLEKTÖR YANSITICILARINI AYNA VE PARLAK METALDEN YAPMAK. ISI GÜNEŞ SISTEMINI EV IÇ ISITMADA KULLANMAK.

PROJE ÖZETİ:
GÜNEŞ ENERJISINDEN DAHA FAZLA FAYDALANMAK IÇIN ÇIFT TARAFLI AYDINLATMA ILE ÇALIŞAN GÜNEŞ KOLLEKTÖRÜ GELIŞTIRDIK VE SISTEMI BINA IÇI ISITMADA KULLANDIK. ÖN YÜZÜ LEVHALARDAN YAPTIK VE LEVHALARIN GÜNEŞI TAKIP ETMESINI SAĞLADIK. KOLLEKTÖRÜMÜZÜ SIYAHA BOYADIK VE CAM ILE KAPLADIK. ARKA YÜZÜNÜ IŞIĞI TOPLAYAN YANSITICI LEVHA VE AYNALARDAN OLUŞTURDUK. PANELLER GÜN IÇI TAM VERIMLE ÇALIŞMAKTA YANI GÜNEŞ GÜN BOYU ISI KAYNAĞI OLMAKTADIR. GÜNDÜZ ISINMASINI BU SISTEM ILE SAĞLADIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ÇIFT TARAFLI AYDINLATMA ILE ÇALIŞAN GÜNEŞ KOLLEKTÖRÜ YAPTIK. BUNUN IÇIN SOĞUTMA RADYATÖRÜ KULLANDIK. ÖN YÜZÜ LEVHALARDAN YAPTIK VE GÜNEŞI TAKIP ETMESINI SAĞLAYAN MEKANIK DIŞLI SISTEMI KURDUK. KOLLEKTÖRÜMÜZÜ, IŞIĞI DAHA IYI ÇEKMESI IÇIN KOYU SIYAHA BOYADIK VE ÜSTÜNÜ INCE CAM ILE KAPLADIK. KOLLEKTÖRÜMÜZÜN ARKA YÜZÜNÜ IŞIĞI TOPLAYAN FANUS CAM, YANSITICI VE AYNALARDAN OLUŞTURDUK. ISIYI AKTARMAK (DAĞITMAK) IÇIN SU DEPOSU KURDUK. TEK VE ÇIFT TARAFLI KOLLEKTÖRDE OLUŞAN VERIMI KARŞILAŞTIRDIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
GÜN IŞIĞI ILE AYDINLATMA VE ISI KOLLEKTÖRÜNÜN ÇALIŞMA ŞEKILLERI ILE ILGILI ARAŞTIRMALAR YAPTIK. PANELIMIZLE TEK TARAFLI VE ÇIFT TARAFLI OLARAK, GÜNEŞ-ISI DURUMLARI ILGILI DENEYLER YAPTIK. DEĞERLERI ISI VERIMLILIĞI AÇISINDAN ANALIZ ETTIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
GÜNEŞI TAKIP EDEN ÖN YÜZ KOLLEKTÖRÜ ILE (TEK TARAFLI KOLLEKTÖRDE) 1LT SU 17 DAKIKADA 70 DERECE SICAKLIĞA ULAŞTI. ÇIFT TARAFLI KULLANDIĞIMIZ KOLLEKTÖRDE ISE 1 LT SU 11 DAKIKADA 70 DERECE SICAKLIĞA ULAŞTI. GÜNEŞE 60 DERECELIK AÇI ILE TUTTUĞUMUZDA TEK TARAFLI KOLLEKTÖRDE 1LT SU 24 DAKIKADA 70 DERECE SICAKLIĞA ULAŞTI. ÇIFT TARAFLI KULLANDIĞIMIZ KOLLEKTÖRDE ISE 1 LT SU 18 DAKIKADA 70 DERECE SICAKLIĞA ULAŞTI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
1.SONUÇ: ÇIFT TARAFLI KOLLEKTÖRÜN KLASIK PANELLERE GÖRE VERIMI % 65 DAHA FAZLADIR. 2.SONUÇ: SABIT PANELLI KOLLEKTÖRLER DE EN VERIMLI ZAMAN GÜNEŞ DIK KONUMDA IKEN, ÇIFT TARAFLI KOLEKTÖRDE ISE GÜN BOYU TAM VERIMLE ÇALIŞIYOR. SONUÇ OLARAK ÇIFT TARAFLI PANELLER ILE SABAHTAN AKŞAMA KADAR SÜREKLI GÜNEŞI ISI KAYNAĞI OLARAK KULLANABILIRIZ. PANELIN ÜSTÜNE MONTE ETIĞIMIZ SU DEPOSUYLA EVLERIMIZIN GÜNDÜZ ISINMASI GÜNEŞ ILE SAĞLANDI. AKŞAM ISINMASINDA YAKITTAN % 50 TASARRUF ETTIK.

KAYNAKLAR:
GÜN IŞIĞI ILE AYDINLANMA SISTEMLERI, SICAK SU ÜRETIM SISTEMLERI, STANDARTLINE GÜNEŞ KOLLEKTÖRÜ ÖZELLIKLERI, DOĞAL SIRKÜLÂSYONLU SISTEMLER ARAŞTIRILDI.

PROJENİN TAKVİMİ:
EKIM AYI ARAŞTIRMA, KASIM AYI TEKNIK DEĞERLENDIRME, ARALIK AYI MONTAJ YAPIMI VE DENEY ANALIZ DEĞERLENDIRME, 8 OCAK PROJENIN TAMAMLANMASI.

PROJE BÜTÇESİ:
30 TL KOLLEKTÖRLER, 50 TL PANELLER, 45 TL MEKANIK SISTEMLER, 25 AYNA FANUS CAMLAR, 5 TL SU DEPOSU, 20 TL KOLLEKTÖRLERIN MONTAJIN TOPLAM 175 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
GÖSTEREN MEKANIK MONTAJ, DOĞUŞ GÜNEŞ ENERJİLERİ, GÜRSAN TARIM, TEKNIK BILGI VE ÇIZIMLER SELÇUK ÜNIVERSITESI MAKINE MÜHENDISLIĞI ARAŞTIRMA GÖREVLISI YUSUF ŞAHIN.