GÜNEŞ ENERJİSİYLE SERİNLEYELİM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: GÜNEŞ ENERJİSİNDEN FAYDALANARAK PORTATİF,KULLANIŞLI VE MASRAFSIZ VANTİLATÖR YAPALIM.

PROJE HEDEFİ: PROJEDEKİ HEDEFİMİZ, ÖZELLİKLE GÜNEŞİN YOĞUN OLDUĞU YAZLIK BÖLGELERDE GÜNEŞ ENERJİSİNİ KULLANARAK ÇALIŞACAK,SERİNLEMEMİZİ SAĞLAYACAK VANTİLATÖR YAPMAK.

PROJE ÖZETİ: PROJEMİZDE,GÜNEŞ ENERJİNİ BİR GÜNEŞ PİLİ YARDIMIYLA KİNETİK ENERJİYE ÇEVİRDİK.ELDE ETTİĞİMİZ BU ENERJİYİ 12 VOLTLUK MOTORU ÇALIŞTIRMADA KULLANDIK.MOTORUN HAREKET ETKİSİYLEDE PERVANENİN DÖNMESİNİ SAĞLADIK. GEREK KÜÇÜK KAPSAMLI GEREKSE BÜYÜK İŞLETMELER İÇİN GELİŞTİRİLEBİLECEK OLAN BU PROJEMİZ SAYESİNDE ÖZELLİKLE YAZLIK BÖLGELERDE GÜNEŞ SAYESİNDE SERİNLEYECEĞİZ.HATTA DIŞARIDAKİ GÜNEŞ NE KADAR YAKICI OLURSA O KADAR FAZLA SERİNLEME İMKANINA TEMİZ VE MASRAFSIZ OLARAK KAVUŞACAĞIZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: GÜNEŞ CANLILAR İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR ENERJİ KAYNAĞIDIR.DERSLERİMİZDE DE HEP ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ BU GÜÇÜN YAŞANTIMIZDA ÇOK DAHA ETKİLİ KULLANILABİLECEĞİNİ DÜŞÜNEREK BU PROJEYİ TASARLADIK. ÖZELLİKLE TATİL YÖRELERİNDE,YAZIN SICAK GEÇTİĞİ BÖLGELERDE SICAĞIN ETKİSİNDEN KURTULMAK İÇİN VANTİLATÖRLERE BAŞVURURUZ.PEKİ BU VANTİLATÖRLERİ ÇALIŞTIRIRKEN DIŞARIDAKİ O YAKICI SICAKTAN FAYDALANAMAZ MIYIZ?ZİHNİMİZDE CANLANAN BU SORU KARŞISINDA BU PROJEMİZİ GELİŞTİRMEYE KARAR VERDİK. BUNA GÖRE GÜNEŞ ENERJİSİNİ KİNETİK ENERJİYE DÖNÜŞTÜRECEK,BURADANDA BİR MOTOR YARDIMIYLA PERVANEYİ DÖNDÜRECEK SİSTEMİ KURMAMIZ GERKİYORDU.PROJEMİZ İÇİN AŞAĞIDAKİ MALZEMELERİ BELİRLEDİK. PROJEMİZ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER: 12 VOLTLUK (DC) GÜNEŞ PİLİ 2 METRE İLETKEN KABLO 12 VOLTLUK (DC) MOTOR PERVANE YUKARIDAKİ MALZEMELERİ TEMİN ETTİKTEN SONRA YAPMAMIZ GEREKEN DÜZENEĞİMİZİ UYGUN ŞEKİLDE KURMAKTI. GÜNEŞ PİLİ SAYESİNDE BİR SÜRE SONRA ELDE ETTİĞİMİZ ENERJİYİ KABLOLAR YARDIMIYLA 12 VOLTLUK MOTORA AKTARDIK.BU SAYEDE MOTORUN UCUNDA MONTE EDİLMİŞ OLAN PERVANEYİ DÖNDÜRECEK HAREKET ENERJİSİNİ ÇOK TEMİZ VE MASRAFSIZ OLARAK ELDE ETMİŞ OLDUK. PROJEMİZİN ÇOK KULLANIŞLI OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ.ÖZELLİKLE TURİSTİK TESİSLERDE,OTEL VE RESTAURANT VB. YERLERDE VAR OLAN GÜNEŞLİ HAVADAN YARARLANARAK ÇOK DAHA GENİŞ ALANLAR SERİNLETİLEBİLİR.ZATEN DIŞARIDA GÜNEŞİN YOĞUN OLDUĞU ZAMANLARDA VANTİLATÖRLERE İHTİYAÇ DUYACAĞIMIZDAN GÜNEŞ OLMADIĞINDA DA PROBLEM YAŞAMAYIZ. HATTA PROJEMİZİN BÜYÜK TESİSLER İÇİN BAZI MALZEMELER EKLENEREK DAHA DA GELİŞTİRİLEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ.ÖRNEĞİN, KURDUĞUMUZ DÜZENEĞİMİZDE DAHA YÜKSEK VOLTAJA SAHİP GÜNEŞ PİLLERİ , ŞARJ MAKİNESİ VE ENERJİNİN KULLANILMADIĞINDA DEPOLANABİLMESİNİ SAĞLAYACAK AKÜMÜLATÖRDE EKLENEBİLİR.BU SAYEDE VANTİLATÖRÜMÜZDEN GÜNEŞİN OLMADIĞI AKŞAM SAATLERİNDE DE FAYDALANABİLİRİZ. PROJEMİZİN MALİYETİ :180 YTL.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin