GÜNEŞ ENERJİSİNİ TOPLA GECE KENDİNİ SULASIN

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / FATİH

OKUL ADI:Özel Bezciyan Ermeni Anaokulu, İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Aleks Baş  – Karin Demir

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Hüseyin Karakuş

PROJE AMACI:
GÜNEŞ ENERJİSİNİ ELEKTRİK ENERJİSİNE DÖNÜŞTÜRÜP AKÜDE DEPOLADIKTAN SONRA HAZIRLADIĞIMIZ PROJE İLE ENERJİYİ GECELEYİN KULLANIP İNSAN ELİ DEĞMEDEN BİTKİLERİN SUDAN DAHA FAZLA YARARLANMASINI SAĞLADIK

PROJE HEDEFİ:
PROJEDEKİ HEDEFİMİZ KULLANILAN GÜNEŞ ENERJİSİNİN DOĞA KİRLİLİĞİNE YOL AÇAMADAN İNSANIN YAŞADIĞI VE SULAMA SUYUNUN BULUNDUĞU HER YERDE KURULABİLECEĞİNİ HEDEFLEYEREK PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRDİK. AYRICA PROJEDE SULAMANIN GECELEYİN YAPILMASI SULAMANIN DAHA FAZLA YARARLI OLACAĞINI HEDEFLEYEREK PROJEYİ KARANLIĞA DUYARLI LDR YERLEŞTİRDİK.

PROJE ÖZETİ:
UYGULANABİLİRLİĞİ YÜKSEK OLAN BU PROJE İNSAN GÜCÜ KULLANILMADAN İNSANLARIN GECELEYİN SEBZELERİNİ SULANMASINI SAĞLAYACAKTIR. PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRİRKEN İNTERNET ARAŞTIRMASI KAYNAKÇALARDAN ARAŞTIRMA ZİRAAT MÜHENDİSİNDEN GÖRÜŞ ALMA MALZEME TEMİNİ PROJEYİ OLUŞTURMA GERÇEKLEŞTİ. PROJE HER YÖNÜ İLE YARARLI VE İNSAN GÜCÜ MALİYETİ KARŞILAŞTIRILDIĞINDA DAHA EKONOMİK VE FARKLI SULAMA ALANLARINDA KULLANILMA OLASILIĞININ YÜKSEK OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
YUKARIDAKİ PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ÖNCELİKLE İNTERNETTEN GÜNEŞ PANELLERİNİ ARAŞTIRMA İLE BAŞLADIK. HTT: // TR.WİKİPEDİA .ORG/G % C3% C5 %9F ADRESİNDE 8-24 PANELLİK BİR SİSTEM İLE 12 AY ALTERNATİF AKIM ÜRETİLEBİLECEĞİNİ GÖZLEMLEDİK. TANJU BALBEKİ TARAFINDAN HAZIRLANAN ELEKTRONİK KİTABININ 19 SAYFASINDAKİ KARANLIĞA DUYARLI LDR ARAŞTIRDIK. PROJEYİ ÖĞRETMENİMİZE AÇTIK ARAÇ GEREÇLERİ NASIL KARŞILAYACAĞIMIZI ÖĞRENDİK. ARALIK AYI 2.YARISINDA PROJE İÇİN GEREKLİ OLAN ARAÇ VE GEREÇLERİ KARAKÖY DEKİ PASAJLARDAN ALDIK. ALINAN GEREÇLERİN EKONOMİK DEĞERLERİ GÜNEŞ PANELİ:80 TL 12 VOLTLUK AKÜ :25 TL MOTOR =95 TL SU KABI :10 TL HORTUM VE KABLOLAR = 12 TL TOPLAM:222 TL MALZEMELERİ ALDIKTAN SONRA 9.01.2009 TARİHİNDE PROJEYİ YARATMAYA BAŞLADIK. BAHÇEYE YAPTIĞIMIZ MAKET EVİ YERLEŞTİREREK GÜNEŞ PANELLERİNİ EVİN ÇATISINA YERLEŞTİREREK PANELLERİ 12 VOLTLUK AKÜYE BAĞLADIK. SONRA AKÜNÜN + UCUNDAN ÇIKIŞ ALARAK KARANLIĞA DUYARLI LDR YE GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA LDR DEN ÇIKIŞ ALARAK SU MORTUNUN + UCUNA GİRİŞ YAPTIK . MOTORUN VE LDR NİN ? UÇLARINI AKÜNÜN ? UCUNA BAĞLADIK LDR NİN OPTİK GÖZÜNÜ KAPATTIĞIMIZDA DEVRENİN ÇALIŞTIĞINI GÖRDÜK.DAHA SONRA DAMLATMA SİSTEMİNİ OLUŞTURACAK OLAN BORULAR ÜZERİNE SULAMA DÜĞMELERİNİ YERLEŞTİREREK BAHÇENİN OLUŞUMUNU BİTİRDİK. BÖYLE BİR PROJENİN GERÇEK UYGULANMASI HALİNDE MALİYET BEDELİ İLE İLGİLİ OLARAK ZİRAT MÜHENDİSİ FİLİZ MURATOĞLN? DAN GÖRÜŞ ALDIĞIMIZDA MALİYETİN BAHÇENİN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE DEĞİŞECEĞİNİ BELİRTEREK MALİYETİN 3000 ? 4000 TL ARASINDA OLACAĞINI BELİRTTİ. UYGULAMANIN YÜKSEK MALİYETLİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİK FAKAT SİSTEMİN UZUN SÜRE VEDE İNSANSIZ KULLANABİLECEĞİNİ GÖZ ÖNÜNE ALDIĞIMIZDA SİSTEMİN KARLI OLACAĞINI DÜŞÜNDÜK.AYNI SİSTEMİN ANADOLU DA BOZKIRLARIN AĞAÇLANDIRILMASINDA SİSTEMİN KULLANILABİLECEĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ.ANCAK SİSTEMİN ÇALIŞMASI VE KONTROLÜ BİLGİLİ KİŞİLER TARAFINDAN YAPILMASI GEREKLİLİĞİ SİSTEMİN YAYGINLAŞTIRILMASININ EN ZORLU YANIDIR.
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi