Grigori Perelman ve Kayıp Madalyon

Blog yazarı
Mushab Bedirhan ANDIZ

Grigori Perelman ve Kayıp Madalyon

Matematikte nobel ödüllerinin verilmediğini biliyoruz. Bu alanda neden nobel ödülü verilmediği sadece bir hikaye ile açıklanmaktadır. Alfrad Nobel bir bayan matematikçiye aşık olmuştur. Lakin bir matematikçiye yakışır mı yakışmaz mı bilinmez mi ama aşık olduğu kadın başka birisiyle evlenir. Gerçi bu bir seçim meselesi. Bunun kızgınlığından olsa gerek Nobel kendi adına verilecek ödülünde matematik dalını hiçe sayar.  O zaman bu zamandır matematikçiler Nobel ödülü almamaktadır.

Matematikte nobel ödülü yok diye hiç üzülmeye gerek çünkü matematiğin nobeli olarak kabul edilen Fields madalyası matematikçilerin hayalini süslemektedir. Gel gelelim bu ödülün 4 yılda bir iki ya da üç matematikçiye verilmesi heyecanı kat ve kat arttırmaktadır. Bu yazıda ne fields madalyasını ne de matematikten bahsedeceğim. 2010 yılında Rus matematikçi, Poincare Sanısını çözen Rus matematikçi Grigory Perelman neden ödülü almadığı üzerinde duracağız. Üstelik matematiğin nobeli olan Fields madalyasını ve 1 milyon dolarlık para ödülünü…

2006 yılında soruyu çözüp Amerikanın Clay Matematik Enstitüsüne gönderilmesinin ardından 4 yıl sonra biraz kırgınlık içerisinde çözümü bekleyen Grigori Perelman 2010 yılında soruyu çözdüğünü resmi bir yazıyla öğrenmiş oldu. Fakat içindeki kırgınlık “Neden 4 yıl boyunca bana kimse bir dönüt vermedi?” şeklindeydi. Aslında haklı da sayılırdı. Bizler o dönemler arka sokaklar, evlendirme programları ve yemek programlarına kilitlenmişken dünya çok farklı bir canlı bağlantıdaydı. Matematiğin milenyum problemlerinden bir tanesini çözüme kavuşturan Perelman, bir açıklama yapıyordu.

“Para ödülünü istemiyorum. altı üstü bir soruyu çözdüm. bu kadar büyütülmesini de anlamıyorum. sirkteki hayvanlar gibi sergilenmek istemiyorum bu yüzden para ödülünü reddediyorum.”

Bu açıklama tüm dünyayı şaşkına uğratmıştı. Bir sonraki gün gazetelerin manşetleri garip garip manşetlerle donatılmıştı.

“Rus Dahi 1 Milyon doları reddetti.”

“O dünyadan biri değil.”

” Milenyum Soruyu çözen matematikçi üniversiteden istifa etti.”

” Dr. Perelman matematikteki en zor problemi çözdü fakat bu sabah okula gelmedi”

 

Bu manşetler tüm ülkedeki gazetelerin hemen hemen ilk sayfasında yer aldı. Gerçekten de Perelman Dr. olarak çalıştığı Steklov Üniversitesinden ödülü kazandığını duyunca istifa etmişti. Tek açıklaması “Artık matematiğe ara vermek zorundayım” şeklindeydi. Sadece annesi vardı ona destek olan 2010 yılının başlarında tek tük görülen Dr. Perelman artık ondan sonra tam 5 yıl boyunca kendini inzivaya çekti. Annesine olan tüm yükümlülüklerini yerine getirmek adına adına annesini de alıp ortadan kayboldu. Fakat 2016 yılında gazetelerde yayınlanan ve bir metroda çekildiği öne sürülen fotoğraf Perelman’ın parayı hiçbir şekilde almadığını ve yanından dahi geçmediğini bizlere göstermiştir.

 

Bu fotoğrafla Perelman’dan çok şey öğrendi matematik dünyası. Biz matematikçiler matematiği para için değil duygularımızı ve hazzımızı yaşamak için yapıyoruz. Grigori Perelman şuanda nerede yaşadığı hatta hayatta olup olmadığı bir muamma. Aynı biçimde farklı bir görüntü de bizlere parayı alıp sefayı sürdüğünü göstermektedir. Fakat bu ne kadar doğru ya da ne kadar yanlış okura bırakıyoruz. İnternette bir kaynakta Perelman’ın parayı matematik eğitimi için alıp harcayacağına dair bir bulgu aşağıdaki fotoğrafla da desteklenmiştir.

Fotoğraflar İçin Referans

(1)https://i0.wp.com/englishrussia.com/images/perelman/1.jpg

(2)http://www.gazetesok.com/img_gazetesok_com/images/userfiles/dasda.jpg

(3)http://ic.pics.livejournal.com/maysuryan/46825033/923930/923930_600.jpg

Mushab Bedirhan ANDIZ
Rsch. Mushab Bedirhan ANDIZ, Türk Matematikçi & Yazar & Konuşmacıdır. Türk Matematik Derneği üyesi ve popüler matematik kitapları yazarıdır. Türkiye'de matematiği sevdirmek adına her yıl 30'un üzerinde üniversite ve liselerde konuşma yapmaktadır. Halen Bahçeşehir Koleji Kahramanmaraş Kampüsünde Matematik Araştırmacısı ve Tübitak bünyesinde Fellow Researcher olarak devam etmektedir.