GRAFİKMATİĞİMİZ

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Kırıkkale
Okulun Adı:
Nuran Refik Altaş İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Ramazan Bayram ÇAKIR
Yunus KAYMAZ
Danışman Öğretmen:
Emel GÖKBULUT

PROJE AMACI:
ÖĞRENCILERIN GRAFIKLER KONUSUNU DAHA KOLAY KAVRAMALARINI SAĞLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
ÖĞRENCILERIN ÇIZGI VE SÜTUN GRAFIKLERINI DAHA KOLAY KAVRAMALARINI SAĞLAYACAK BIR DERS MATERYALI GELIŞTIRMEK.

PROJE ÖZETİ:
PROJEMIZDE ÖĞRENCILERIN ÇIZGI VE SÜTUN GRAFIKLERINI DAHA KOLAY KAVRAMALARINI SAĞLAYACAK BIR DERS MATERYALI GELIŞTIRMEYI HEDEFLEDIK. ÇALIŞMAMIZDA MANTAR PANO, HARITA ÇIVILERI VE UZAYIP KISALABILEN ŞERITLER KULLANARAK, ÇIZGI VE SÜTUN GRAFIKLERININ GÖSTERILEBILECEĞI BIR DERS MATERYALI HAZIRLADIK. DAHA SONRA ARKADAŞLARIMIZIN KULLANIMINA SUNDUK VE SONUÇLARI GÖZLEMLEDIK. ÇALIŞMALARIMIZ SONUNDA MATERYALIMIZIN, ÇIZGI VE SÜTUN GRAFIKLERININ KAVRANILMASINI KOLAYLAŞTIRDIĞINI GÖRDÜK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ÇIZGI VE SÜTUN GRAFIKLERININ DERSLERDE DAHA KOLAY KAVRANILMASI SAĞLAYACAK BIR DERS MATERYALI GELIŞTIRMEK IÇIN ÇALIŞMALARIMIZA BAŞLADIK.ÖNCELIKLE GRAFIKLERIMIZI GÖSTEREBILECEĞIMIZ BIR PANO HAZIRLADIK.BU PANO ÜZERINE GRAFIKLERIMIZIN EKSENLERINI ÇIZDIK.HARITA ÇIVILERINE IP BAĞLAYARAK ÇIZGI GRAFIĞIMIZI OLUŞTURDUK.YINE AYNI PANO ÜZERINE UZAYIP KISALABILEN ŞERITLER YERLEŞTIREREK SÜTUN GRAFIĞIMIZI OLUŞTURDUK.ÇIVILERIN YERI DEĞIŞTIĞINDE ÇIZGI,ŞERITLER UZAYIP KISALDIĞINDA DA SÜTUN GRAFIĞIMIZ DEĞIŞIYOR.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ARAŞTIRMA, SUNUŞ YOLU, BULUŞ YOLU, BEYIN FIRTINASI

ULAŞILAN SONUÇLAR:
MATERYALIMIZI OLUŞTURDUKTAN SONRA ARKADAŞLARIMIZIN KULLANIMINA SUNDUK VE FIKIRLERINI ALDIK. MATERYALIMIZI KULLANAN ARKADAŞLARIMIZ GRAFIKLERI ANLAMALARININ KOLAYLAŞTIĞINI VE DERSLERDE KULLANILABILECEĞINI BELIRTTILER.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ÇALIŞMALARIMIZ SONUNDA MATERYALIMIZIN, ÇIZGI VE SÜTUN GRAFIKLERININ KAVRANILMASINI KOLAYLAŞTIRDIĞINI GÖRDÜK. MATERYALIMIZ DERSLERDE GRAFIKLER KONUSUNDA KULLANILABILIR.

KAYNAKLAR:
1.MILLI EĞITIM BAKANLIĞI MATEMATIK 8. SINIF DERS KITABI 2.WWW.MATOKULU.COM

PROJENİN TAKVİMİ:
14-20 ARALIK 2009: KAYNAK TARAMASI 21-24 ARALIK 2009: MALZEME TEMINI 28-30 ARALIK 2009: MATERYALIN HAZIRLANMASI 4-20 OCAK 2010: PROJE SONUÇLARININ GÖZLENMESI

PROJE BÜTÇESİ:
PANO: 8,5 TL HARITA ÇIVISI: 1,5 TL ŞERITLER: 5 TL