GÖRME ENGELLİLER İÇİN YAPAY ALMAÇ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İZMİR / NARLIDERE

OKUL ADI: Takev Özel İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Lidya Köken – Ahmet Kaan Alkan

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Funda Semenderoğlu

PROJE AMACI:
GÖRME ENGELLİLERİN GİDECEKLERİ YER VE YÖN İLE İLGİLİ KULLANACAKLARI BELEDİYE OTOBÜSLERİNİ ALGILAYAN YAPAY ALMAÇLAR ÜRETİLMESİ.

PROJE HEDEFİ:
1) GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIN ULAŞIM SORUNLARINI ÇÖZMEK. 2) GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIN KENDİ SORUNLARINI KENDİLERİNİN ÇÖZMESİNİ SAĞLAMAK. 3)BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN ENGELLİ VATANDAŞLAR TARAFINDAN YARARLI VE ETKİLİ BİR BİÇİMDE KULLANILMASI.

PROJE ÖZETİ:
GEYA projesinde görme engellilerin karşılaştıkları soruna çözüm oluşturma amaçlanmıştır. Alıcı-verici devreler kullanılmış, otobüse takılan verici ile, otobüs durağındaki alıcının sinyal mekanizmasından yararlanılmıştır.Otobüs durağına takılan alıcının kapsamı alanına giren otobüs, vericisinden yayılan sinyal ile durakta sesli uyarı oluşturur, görme engelli kişi, istediği otobüsün geldiğini anlar. Sistemin ekonomik olması, projenin uygulanabilir olduğunu göstermektedir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
LİTERATÜR 1)Highway Project for disabled people pedestrion Access and Mobility (2006) Colin Jenhins 2)Taşbaş, A. (2001) Elektronik Devre Tasarımı Altaş Yayıncılık ve Elektronik, İstanbul FAALİYETLER Görme engellilerin ulaşımda yaşadıkları sorunlar analiz edildi Elektronik devreler incelendi, bilimsel destek alındı Otobüs ve duraklar incelendi Sistem tasarımı yapıldı Prototip geliştirildi, örnek maket üzerinde denendi Proje raporu yazıldı YÖNTEM Projede öncelikle bilgi ve iletişim teknolojilerinin, toplumsal sorunları çözmesindeki rolü,önemi dikkate alındı. Bu alanda yapılan proje,bilimsel çalışmalar incelendi. Proje çerçevesinde bilimsel süreç becerileri yaklaşımı temel alındı deneysel, nedensel ve temel beceriler konusunda gerekli etkinlikler tasarlandı. Geliştirilen prototip, yaparak ve yaşayarak test edildi. BÜTÇE Elektronik alıcı-verici devre : 25 YTL,9 V?luk pil:18 YTL,12 V?luk adaptör : 6 YTL,Model için karton vb. : 5 YTL,LEGO Mindstorm: Okulda vardı, TOPLAM : 54 YTL SONUÇ GEYA prototipi örnek model üzerinde denenmiş, olumlu sonuç alınmıştır. Otobüs durağa yaklaştığında duraktaki ses sistemi çalışmıştır. Duraktaki görme engelli kişi, beklediği otobüsün geldiğini fark etmiştir. DEĞERLENDİRME Bilgi ve iletişim teknolojileri toplumsal bir sorunun çözümünde kullanılmıştır.GEYA projesi, görme engelli vatandaşların ulaşımda yaşadıkları soruna bir çözüm olmuştur. GEYA projesinin devamında, normal vatandaşlar ele alınacak ve hangi otobüsün, ne zaman geleceği konusunda özel saatler tasarlanacaktır.Görme engelli vatandaşlarla proje konusunda yapılan görüşmelerden olumlu sonuçlar alınmıştır. TAKVİM EYLÜL-EKİM 2007: Literatür tarama, görme engelliler ile görüşmeler yapma. EKİM-KASIM 2007: Elektrik devreleri üzerinde çalışma KASIM 2007: Prototip geliştirme, yöntem seçimi ARALIK 2007: Pilot uygulamaların yapılması OCAK 2008: Projenin son halinin verilmesi ve proje raporu yazılması.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi