Google Science Fair Başvuruları Başlıyor

“Her fikrin yaşadığımız 
dünyayı dönüştürme gücü vardır.” sloganıyla Google Science Fair eylül ayı ile birlikte başvuruları almaya başlıyor.

13 – 18 yaş arası tüm gençleri fikirlerini dünya ile paylaşmak adına sergilemeye ve yarışmaya katılmaya davet ediyor.

Süpriz ödüller için son başvuru Aralık 2018 . Google Science Fair finalistlerinin açıklanması tarihi Nisan 2019.

Dünyanın en büyük çevrimiçi bilim yarışması geri döndü ve gönderime açık! Google Science Fair, 13 ila 18 yaş arası bireylere ve ekiplere açık, küresel bir çevrimiçi bilim ve mühendislik yarışmasıdır. Bir kez daha inanılmaz ödüller sunmak için LEGO Education, National Geographic, Scientific American ve Virgin Galactic ile iş ortaklığı yapmaktan son derece şanslıyız. Bilim Fuarı sunumunuz bir mühendislik sorununu çözmek için oluşturduğunuz bir şeyse, Virgin Galactic Pioneer Award ya da LEGO® Education Builder Award’ı kazanmaya hak kazanırsınız. Eğer projeniz dünyaya bakmanın yeni bir yolunu sunuyorsa, soru sormak ve deneylerle bunları yanıtlamak için National Geographic Explorer Ödülü veya Scientific American Innovator Ödülü’nü almaya hak kazanırsınız. Bir ebeveyn veya vasi ile birlikte 16 küresel finalist, projelerini jüri üyelerine sunmak ve yukarıda sıralanan ödüllere katılmak için Mountain View, CA’daki Google merkeze gidecek.

Yarışma için Basamaklar aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.
1. Çözmeye değer sorun bulun
2. Fikir düşünün ve aralarından en iyisini seçin
3. Fikrinizi keşfedin ve bir çözüm geliştirin
4. Çözümünüzle ilgili deney yapın
5. Sonuçlarınızı toplayın ve ilgili kişilerle paylaşın
6. Bulgularınızı derleyin ve bir sonuç çıkartın

Google Science Fair, öğretmenler ve mentorlara sorun çözme sürecine odaklanan eğitim malzemeleri ve alıştırmalardan oluşan eksiksiz bir kaynak sunuyor. Hemen hemen her konuya ve eğitim tarzına uygun. Kaynaklara ulaşmak için tıklayınız

Öğretmen ve mentörlere tavsiyeler
Öğrencilere yarışmanın ne olduğunu anlatın.
Google Science Fair, öğrencilerin yenilikçi ve yaratıcı sorun çözme projelerini küresel bir platformda sergilemelerine olanak tanır.
Google Science Fair,, 13-18 yaş aralığındaki gençlere fikirlerini sunup ileri noktalara taşıyabilecekleri bir platform sağlar.
Google Science Fair,, ayrıca her gün kullandıkları temel becerileri (yaratıcılık, iletişim, sorun çözme, bilimsel düşünme) güçlendirir ve bunun karşılığında onlara harika ödüller sunar.
Google Science Fair, dünyanın her yerinden herkese açıktır. 2011’den beri gerçekleştirilen yarışmada bugüne kadar 100’ü aşkın ülkeden kazanan çıkmıştır.
Tüm mesele, çözecek bir sorun bulmak, o sorunu nasıl çözebileceğinizi düşünmek, sonra da çözümünüzü sunmaktır.

Başvurulara Dair;
Tüm öğrenciler, ister ekip içinde ister kendi başlarına çalışıyor olsunlar, www.googlesciencefair.com adresinden kendi hesaplarına kaydolmalıdırlar.
Öğrencilerin kaydolmak için Gmail hesabına ihtiyaçları olacaktır.
Öğrencilerin bölümlere ayrılmış olan katılım formuna projelerini eklemeleri gerekir.
Öğrencilerden ayrıca kendileriyle ilgili bazı bilgiler vermeleri ve projelerinin kısa bir özetini sunmaları istenir. Öğrenciler bu noktada iki dakikalık kısa video veya 20 slayttan oluşan sunumla yaratıcılıklarını gösterebilirler.
Öğrencilere adım adım katılım sürecinden bahsedin ve her bölümü proje bilgilerine göre doldurmalarını isteyin.
Her bölümde onları yönlendirecek bir kelime sınırı vardır. Bunun, iletişim hakkında düşünmelerine yardımcı olacağını vurgulayın. Kelime sınırını aşabilirler, ancak hakemler yalnızca kelime sayısıyla sınırlanan bölümü okumakla yükümlüdürler. Öğrenciler her bölümde bilgilerini kısa ve öz bir şekilde sunmalıdırlar.

Katılım formu bilimsel ya da sayısal düşünme/mühendislik yöntemini uygulayacak şekilde farklı bölümlere ayrılmıştır.
Özet
Benim hakkımda/ekip hakkında
Soru/öneri
Araştırma
Yöntem/test etme ve yeniden hazırlama
Sonuçlar
Nihai sonuç bölümü/rapor
Bibliyografya, referanslar ve teşekkür

Özetiniz muhtemelen hakemlerin baktığı ilk şey olacaktır. Özetinizde mutlaka sorunuzun veya sorununuzun kısa ve öz bir genel taslağına, projenizin aşamalarına, ne başarmak üzere yola çıktığınıza ve başarılı olup olmadığınıza yer verin.

ÖZET
Bahsedebilecekleriniz:
Bilim veya mühendisliğin neden özellikle bu yönünü araştırmayı seçtiğiniz
Araştırdığınız soru veya sorun ve hipoteziniz ya da tahmin ettiğiniz sonuç
Araştırmanızın genel bir değerlendirmesi
Deneyinizde veya testinizde kullandığınız yöntem ya da teknik
Keşfettikleriniz
Vardığınız sonuç; deneyinizin veya testinizin sonuçları hipotezinizi ya da tahmin ettiğiniz sonucu destekledi mi?
Bulgularınız araştırdığınız alanda nasıl faydalı olacak?
Bundan sonra ne yapabilirsiniz?
20 slayttan oluşan bir sunum veya iki dakikalık bir video eklemeyi seçebilirsiniz.

BENİM HAKKIMDA / EKİP HAKKINDA
Fikirlerinizi tutku ve güvenle sunun. Çekinmeyin. Kazanmak sizin için gerçekten ne ifade ederdi? Bilim ve mühendislik aşkınızı bizimle paylaşın.

Bahsedebilecekleriniz:
Nerede oturuyorsunuz ve en çok ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz?
Baştan bilim ve mühendislikle ilgilenmenizi sağlayan şey neydi ve bu ilgi hayatınızı nasıl etkiledi?
Hayranı olduğunuz ve size ilham veren bilim insanlarının veya mühendislerin adları
İlerisi için üniversite veya kariyerinizle igili planlarınız nelerdir?
Kazanmak size ne ifade ederdi ve ödüller hayatınızı nasıl değiştirirdi?

SORU / ÖNERİ
Sorunuz veya öneriniz ilginç (özellikle de sizin için), yaratıcı, bilimsel dilde ifade edilmiş ve günümüz dünyasıyla alakalı olmalıdır.
Net bir şekilde odaklanmış, sorudan doğal olarak çıkarılabilen ve mevcut bilgiye dayanan bir hipotez veya beklenen sonuç eklemeniz gerekir.

Bahsedebilecekleriniz:
Araştırdığınız esas soru veya çözmeye çalıştığınız sorun (bunun net, ölçülebilir, bilimsel dilde ifade edilmiş ve araştırılması güvenli olduğundan emin olun)
Hipoteziniz veya beklediğiniz sonuç; deney veya test sürecinizde ne olacağını düşünüyorsunuz ve sonuçlarınız bunu nasıl gösterecek?

ARAŞTIRMA
Bir projeyi geçerli kılan şeyin iyi araştırma olduğunu unutmayın. Ancak iyi araştırma, gerçek dünyanın projeden nasıl yararlanabileceğini göstererek bir adım daha ileriye gider.

Bahsedebilecekleriniz:
Seçtiğiniz alanda başkalarının daha önce yaptığı çalışmaların bir özeti
Bu mevcut çalışmalarla ilgili araştırmanızın projenizi nasıl şekillendirdiğinin bir açıklaması.

Yöntem/test etme ve yeniden hazırlama
İyi deney teknikleri veya test süreçleri kullandığınızı gösterin. Ayrıca yönteminizi net ve ayrıntılı bir şekilde açıklayın.

Bahsedebilecekleriniz:
Deneyinizin veya test sürecinizin adım adım açıklaması
Değişkeniniz ve bağımsız değişkenleriniz (alakalıysa)
Deneyinizin veya test sürecinizin nasıl adil olmasını sağladığınızla ilgili bir yazı
Deneyin nerede yapıldığı ve kullandığınız ekipmanla ilgili bilgi
Aldığınız güvenlik önlemlerinin bir listesi (varsa).

SONUÇLAR
İlgili verileri, sonuçları veya gözlemleri doğru bir şekilde kaydedip sunun ve destekledikleri eğilim kalıplarını tanımlayın.

Bahsedebilecekleriniz:
Veri veya gözlem gibi en önemli sonuçlarınızın bir açıklaması
Dikkatinizi çeken kalıp veya eğilimler (varsa)
Bir tabloda, grafikte veya şemada net bir şekilde düzenlenmiş temel verileriniz.

Nihai sonuç bölümü/rapor
Nihai sonuç bölümünüzde veya raporunuzda deneyinizin asıl sorunuzu veya sorununuzu nasıl yanıtladığı ve hipotezinizi destekleyip desteklemediği açıklanmalıdır.

Bahsedebilecekleriniz:
Sonuçlarınızın bir özeti
Bulgularınızın hipotezinizi veya beklediğiniz sonucu destekleyip desteklemediğine ve nedenlerine dair bir açıklama
Sonuçlarınızdaki kısıtlamalarla ilgili (varsa) düşünceleriniz. Sonuçlarınız %100 güvenilir mi yoksa yönteminiz bir şekilde iyileştirilebilir mi?
Sonuçlarınız ileride ne tür bir etki yaratabilir? Daha fazla çalışma gerekli mi? Sonuçlarınız sizi daha fazla soru sormaya itti mi?

Bibliyografya, referanslar ve teşekkür
Danıştığınız kaynakları beyan etmek ve aldığınız yardım konusunda dürüst olmak önemlidir. Ekipman ve malzeme bulmak, projenizin emek veren herkes için güvenli olmasını sağlamak veya bilmediğiniz ekipmanla ilgili yardım almak buna örnek olarak gösterilebilir. Hangi konuda yardım aldıysanız referanslarınızı net ve ayrıntılı bir şekilde belirtin.

Bahsedebilecekleriniz:
Araştırmanızda kullandığınız tüm kitapların, dergi makalelerinin ve web sitelerinin bir listesi. Eserin yazarını, başlığını ve yazıldığı tarihi (ya da web sitesinin adını ve adresini) ekleyin
Projenize yardımcı olan herkesten (anne-baba, öğretmen, profesör veya danışman), hangi konuda yardımcı olduklarından ve sizin kendi başınıza ne yaptığınızdan ayrıntılı bir şekilde bahsedin
Erişiminize sunulan tesisler (okul veya üniversite laboratuvarı olabilir) ve kullandığınız özel ekipmanlarla ilgili ayrıntılar.

Sağlık ve güvenlik
Hem insanların hem de hayvanların sağlık ve güvenliği bizim için çok önemlidir. Resmi Kuralları ihlal etmeniz halinde diskalifiye edilirsiniz.

Kayıtlı bir laboratuvarda, araştırma merkezinde veya okul laboratuvarında çalışmadığınız takdirde kimyasal madde kullanamazsınız. Çalıştığınız tesisin güvenlik kurallarına uymanız ve bu kuralları, laboratuvarın fiziksel iletişim/konum bilgileri ve yöneticisine dair bilgilerle birlikte projenize eklemeniz gerekir.
Projenizde zararlı kimyasalların kullanılması gerekebileceğini düşünüyorsanız bunları kendiniz kullanmamalısınız. Yetişkin danışmanınız (veya laboratuvar süpervizörünüz) bunu yapmalıdır. Lütfen bize danışmanınızın/süpervizörünüzün iletişim bilgilerini verin.

Belirli sağlık ve güvenlik kurallarının uygulanmasını gerektirebilecek bir kimyasal veya madde kullanıyorsanız lütfen araştırmanızı yapın, yetişkin danışmanınıza/süpervizörünüze talimatlar konusunda danışın ve tüm geçerli kurallara uyun. Lütfen uyduğunuz kuralları da danışmanınızın/süpervizörünüzün iletişim bilgileriyle birlikte ekleyin.

İPUÇLARI

Yarışmaya nasıl katılabilirsiniz?
Katılım formuyla ilgili önemli nokta projenizi nasıl ifade ettiğinizdir. Şu önemli ipuçlarını unutmayın:

Hedef kitlenizi düşünün
Fikrinizi bir başka bilim insanına değil, herkese aktarmak istiyorsunuz. Süreciniz hakkında nasıl konuştuğunuzu düşünün. Sürecinizi önce anne-babanıza, arkadaşlarınıza ve öğretmenlerinize açıklayın. Anlıyorlar mı?

Resim ve video kullanın
Bunlar projenize hayat vermenin etkili yollarıdır. Bir kısa video, projenizi faaliyet halinde gösterebilirken bir resim de deney düzeninizi veya nihai ürününüzü sergileyebilir. Bütün bunlar, projenizi ifade etmenin etkili yollarıdır. Ancak yalnızca kendi hazırladığınız resim ve videoları kullanabileceğinizi unutmayın.

Verilerinizin doğru olduğunu kontrol edin
Beklediğinizi bulamasanız da veri ve hesaplamalarınızın doğru olması gerekir.

Kanıt ekleyin
Katılım formunuzda her alanı kısa ve öz bir şekilde ifade etmeniz için bir kelime sınırı vardır, ancak başvurunuzu destekleyecek daha fazla kanıtınız varsa bunu da net bir şekilde işaretleyerek projenize ekleyin. Örneğin, çok fazla veriniz varsa bunu ek olarak dahil edin. Kod oluşturduysanız veri havuzuna bağlantı vererek bizimle paylaşın.

Fikri mülkiyet
Başkalarının fikri mülkiyeti: Resimlere, filmlere veya müziğe bakmış olsanız da kendi oluşturmadığınız bir içeriği izniniz olsa dahi projenize ekleyemezsiniz. Projenizde içeriklerin bağlantılarına yer verebilirsiniz, ancak içeriklerin kendisini paylaşamazsınız. Aksi takdirde diskalifiye edilirsiniz.

Marka adları ve logoları
Marka adlarından bahsedemezsiniz veya logolarına yer veremezsiniz. Örneğin, projenizi tamamlamanızı sağlayan bir bilgisayar programı kullandığınızı söyleyebilirsiniz, ancak programın adını yalnızca bibliyografyada belirtebilirsiniz.
Projenizde başkaları da yer aldıysa, mesela anket doldurdularsa, projenizde hiçbir kişisel veri paylaşmamalısınız.

Kaynak kullanma
Alıntıların net bir şekilde belirtildiğinden emin olun (örneğin, kitap adı, yazarı, yayınlandığı yıl, sayfa referansı).
Kullandığınız kaynakları net bir şekilde belirtin. Ekleyecek çok fazla veriniz varsa bunu bağlantılı doküman olarak ekleyin. Ancak projenizde bunun ne olduğunu/hakemlerin ne bulacağını son derece net bir şekilde ifade ettiğinizden emin olun.

Bunlara referans vermezseniz sözlerin veya eserlerin kendinize ait olduğunu iddia ediyormuşsunuz gibi görünür. İntihal kurallara aykırı olduğu için düzgün bir şekilde referans vermediğiniz takdirde diskalifiye edilirsiniz.

Video ve sunum hazırlama
Özet bölümünüze iki dakikalık bir video veya 20 slayttan oluşan bir sunum ekleyebilirsiniz. Bunun amacı, okuyucu için tüm projenize kısa bir genel bakış sağlamaktır. Ayrıca bu, yaratıcılığınızı göstermek için harika bir fırsattır.
Geçtiğimiz yıllarda bu konuda çok iyi örneklerle karşılaştık. Elif’in kendi çizimleriyle hazırladığı özet videosuna veya Alex’in mürekkep balığının itiş gücüyle ilgili sunumuna göz atın. Her ikisi de projelerini kısa ve öz bir şekilde açıklıyor.

Özetinizi hazırlamakla ilgili bazı önemli ipuçlarını burada bulabilirsiniz.
Hedef kitlenizi belirleyin.Bunu kimin izleyebileceğini düşünün. Hakemler, öğretmenler, diğer gençler… İzleyen kişi projenizde uzman olmasa bile videoyu net bir şekilde anlayabilir mi?
Hikayeniz nedir? Ne söylemeye çalışıyorsunuz? Sorun çözme sürecinde bir yolculuk yaptınız. Her şey akıcı bir şekilde ilerliyor mu?

Net konuşun/çok fazla yazmayın. Fazla dolu slaytlar bunaltıcı olabilir. Çok hızlı konuşursanız da projenizin bileşenleri kaybolur. Projenizin her adımıyla ilgili temel bir cümle hazırlayın ve bu cümlelerden bir hikaye oluşturun.
Kuralları ihlal etmediğinizden emin olun. Hiç müzik veya size ait olmayan görüntü kullanamazsınız. Buna marka logoları ve adları da dahildir.
Unutmayın! Video veya sunum eklemek çok iyi bir fikir olsa da zorunlu değildir. Bununla birlikte, yazılı bir özet bölümü eklemek zorunludur.

https://www.googlesciencefair.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.