Google Doodle Yarışması

Dünya tarihine mal olmuş kişilerin doğum günlerini, ülkelerin festival ve bayramlarını kutlamak amacıyla ana sayfamızda Doodle adını verdiğimiz özel logoları kullanmaktayız. Google Türkiye olarak Türkiye’deki, 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan tüm öğrencileri, kendi ‘Doodle’ tasarımlarını sergileyecekleri M.E.B destekli Google Doodle yarışmasına katılmaya davet ediyoruz.

Bu yılın teması “Türkiye’nin Harikaları”. Ülkemizin benzersiz doğal güzelliklerini anlatan veya tarihi ve turistik yerlerini konu alan Doodle’larınızı bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Tasarlayacağınız logoda, gizemli gezegen olarak da anılan Kapadokya’daki Peribacaları, bilim ve kültür merkezi Hasankeyf, akustiği hala bir sır olan Aspendos Antik Tiyatrosu ya da Mimar Sinan’ın 7 senede tamamladığı Süleymaniye Camisi gibi Türkiye’nin Harikalarını yansıtabilirsiniz.

Birinci seçilen Doodle tasarımı, Google Türkiye ana sayfasında bir gün boyunca Google logosu olarak yayınlanacak ve milyonlarca kişi tarafından görüntülenecektir. Öğrenciler için 10.000 TL tutarında burs, okulları için 15.000 TL değerinde aynî teknoloji yardımı ve ilk 10 finalist öğrenci ve öğretmenlerine Nexus 7 tablet ödülü verilecektir.

Yarışma hakkında

Kimler katılabilir?

Yarışma, ilköğretim öğrencilerine açıktır ve iki gruba göre değerlendirilecektir:

1. Grup: 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıf öğrencileri
2. Grup: 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıf öğrencileri
Öğrencilerin çizimleri, aileleri veya okulları tarafından gönderilebilir.

Kazananların seçilmesi

Jüri, her gruptan beşer kişi belirler.
Jüri, 05.04.2013 tarihinde, 10 çizimden oluşan seçimini açıklar.
08.04.2013-12.04.2013 tarihleri arasında İnternet’te yapılan halk oylamasıyla en yaratıcı tasarım seçilir.
Yarışmanın birincisi, tüm finalistlerin davet edileceği galada duyurulacaktır.
Birinci seçilecek çizim, 18.04.2013 tarihinde Google ana sayfasında bir gün boyunca Google logosu olarak gösterilecektir.
Nasıl başvuracağım?

Başvurular için, öğrencinin çizimini ve başvuru formunu içeren gönderilerinizi 1 Nisan 2013 Pazartesi gün bitimine kadar PK 362 AVPİM 34002 İstanbul adresine veya doodleturkiye@gmail.com adresine taranmış şekilde ulaştırın.

Ödüller

Birinci

Birinci ve Google Türkiye’nin ana sayfasında bir gün boyunca yer almaya hak kazanacak Doodle, halk oylaması ile belirlenecektir.
Birinci seçilen logo, 18 Nisan 2013 günü boyunca Google Türkiye ana sayfasında yayınlanacaktır.
Birinci seçilen öğrenciye 10.000 TL tutarında burs, okulu için 15.000 TL değerinde aynî teknoloji ödülü verilecektir.
10 finalist

200 yarı finalist arasından seçilecek 10 finalisti jüri üyelerimiz belirleyecektir. Seçilen 10 finalistin Doodle tasarımları, İnternet’te halk oylamasına sunulacaktır.
10 finalist arasında yer alan her öğrenciye ve öğretmenine Nexus 7 tablet bilgisayar verilecektir.
10 finalistin her birine Google Doodle katılım sertifikası verilecektir.
Finalistlere, kendi tasarladıkları Google Doodle baskılı t-shirt verilecektir.
10 finalist arasında yer alan her öğrenciye Google hediye paketi verilecektir.
200 yarı finalist

1. ve 2. grup arasından en iyi 200 Doodle tasarımı, Google çalışanlarından oluşan bir jüri tarafından seçilecektir.
200 yarı finaliste Google Doodle katılım sertifikası verilecektir.
Finalistlere, kendi tasarladıkları Google Doodle baskılı t-shirt verilecektir.
10 finalist arasında yer alan her öğrenciye Google hediye paketi verilecektir.

Katılım Hüküm ve Koşulları

Yarışmanın sponsoru 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA, 94043, ABD adresinde mukim Google. Inc’tir (“Google”).
Google, 18.04.2013 tarihinde Turizm Haftası vesilesiyle Google Arama Motoru’nun açılış sayfasında bulunan Google logosu olarak kullanılmak üzere, “Türkiye’nin Harikaları” temalı bir “Doodle” seçmek amacıyla 01.03.2013 ile 01.04.2013 tarihleri arasında ödüllü yarışma düzenlemektedir.
Yarışmaya katılmak işbu Katılım Hüküm ve Koşulları’nın aynen kabul etmek anlamına gelir. Reşit olmayan katılımcıların yarışmaya katılabilmesi ve ödül alabilmesi kanuni velilerinin veya vasilerinin yazılı onayına tabidir.
Bu yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında (devlet ve özel) eğitim-öğretim gören öğrenciler (“İlköğretim Okulu Öğrencileri”) katılabilir.
Her katılımcı tek bir tasarım ile katılabilir.
Tasarlanan logolar ahlaka, adaba ve mevzuata aykırı olamaz. Sarih veya zımni olarak hiçbir kişiyi, grubu, topluluğu, ülkeyi, inancı ve sair manevi değerleri aşağılayamaz.
Tasarımlar hiçbir ihtilafa konu olmamalıdır.
Tasarımlar iki boyutlu ve taranabilir (scan edilebilir) olmalıdır.
Google, kendi tamamen kendi takdiri ile işbu Hüküm ve Koşullar’a aykırı, hileli, çalıntı, kopya veya sair biçimde hukuka ve hakkaniyete aykırılık teşkil ettiğine makul olarak kanaat getirdiği tasarımı ve katılımcıyı yarışmadan ihraç hakkına sahiptir. Bu konuda katılımcının hiçbir itiraz hakkı yoktur.
Herbir logo tasarımı aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilecektir.
Sanatsal değeri: çizim yeteneği ve renk kullanımı
Yaratıcılık ve orijinallik: kendine özgülük, yenilikçilik ve yaratıcılık
Temaya uygunluk ve mesajı verebilmesi
Google logosu olarak kullanılmaya ve işbu Hüküm ve Koşullarına uygunluk
İlköğretim Okulu Öğrencileri 1. ila 4. ve 5. ila 8. sınıflar olarak iki kategoriye ayrılarak değerlendirilecektir. Her bir kategori için, Google tarafından bir ön eleme gerçekleştirilerek ilk yüz tasarım (toplam 200 tasarım) belirlenecektir.
Her bir kategoride ilk yüze giren tasarım arasından, kategori farkı gözetilmeksizin en iyi on Doodle’ı tasarlayan finalistler, beş kişiden müteşekkil bir jüri tarafından belirlenecektir.
Madde 4’e göre belirlenen finalist tasarımlar Google tarafından hazırlanacak bir web sitesinde halk oylamasına sunularak kazanan tasarım seçilecektir.
Yarışmada ilk 200’e giren katılımcıların her birine, üzerine kendi yaptıkları logoların basıldığı t-shirtler; ilk ona giren öğrenci ve rehber öğretmenine Nexus 7 tablet bilgisayar; birinciye ise 10.000 TL (onbin Türk Lirası) bedelinde nakdî eğitim bursu sağlanacaktır.
Yarışmada birinci olan öğrencinin okuluna 15.000 TL (onbeşbin Türk Lirası) değerinde aynî teknoloji yardımı yapılacaktır.
Ödüllerle ilgili tahakkuk edebilecek her türlü vergi, resim, harç ve sair mali yükten ödülü kazananlar münhasıran sorumlu olup, Google’ı her türlü sorumluluktan ari tutacaktır.
Yarışma sırasında Google tarafından toplanacak kişisel bilgiler sadece bu yarışmayı düzenlemek ve yarışma ile sınırlı olan amaçlar için kullanılacaktır.
Birincilik ödülü kazanan yarışmacı ve finalistler, yasal veli veya vasileri ile birlikte yarışma sonrasında organizatörler tarafından düzenlenecek Google hizmet tanıtımları ve basın etkinliklerine katılacaktır.
Yarışmaya katılan her öğrenci, Google logo çiziminin tamamen tüm hakları ile kendisine ait olduğunu ve burada belirtilen şartlarla Google’a, mülkiyet hariç tüm maddi ve gayrımaddi hakları lisans ile devrettiğini kabul eder. Logo çizimleri yazılı ve görsel basında yayınlanmak üzere kullanılabilir. Google kazananın ve finalistlerin isimlerini ve resimlerini yarışma ile ilgili olarak yayınlama hakkına sahiptir.
Herhangi bir nedenle kaybolan, geciken, hasarlı, görüntüsü bozulmuş veya yanlış teslim edilmiş katılım başvuruları değerlendirilmez ve bu durumdan Google sorumlu tutulamaz. Internet veya websitesi ile ilgili olarak ortaya çıkabilecek hiçbir problemden Google sorumlu tutulamaz.
Google tarafından verilecek karar kesindir ve bağlayıcı olup bu karar hakkında herhangi bir itiraz, yazışma veya farklı bir iletişim şekli kabul edilmeyecektir.
Herhangi bir yarışmacı, ödülünü, herhangi bir nedenle kazananlar açıklandıktan sonraki 15 gün içinde alamazsa, Google, ödülü başka bir yarışmacıya verme hakkına sahiptir.
Katılımcılar, yarışmaya katılarak, yarışma ile ilgili basın etkinliklerinde yer alacaklarını kabul etmiş olurlar. Basın kuruluşları, kazanan logo çizeri ile görüşme yapmak isterse, bu görüşmeye birincinin yanı sıra Google’dan bir temsilci de katılacaktır.
İşbu Hüküm ve Koşullar Kaliforniya, ABD hukukuna göre yorumlanır ve uygulanır. İşbu Hüküm ve Koşullar’ın yorumlanmasından veya uygulanmasından doğabilecek her türlü uyuşmazlığın çözümünde yetki münhasıran Kaliforniya mahkemelerine aittir.

Önceki yıllarda yayınlanmış tüm Doodle’lara www.google.com/logos adresinden ulaşabilirsiniz.

Yarışmayı kim düzenliyor?

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.

Türkiye’de bu yarışma ilk kez mi düzenleniyor?

Türkiye’de bu yarışma ikinci kez düzenlenmektedir. İlk yarışma, 2008 yılında yapılmış ve tema olarak 23 Nisan seçilmiştir. Daha önce pek çok ülkede düzenlenen Google Doodle, ABD’de her sene düzenlenmekte ve bu sene altıncısı gerçekleştirilmektedir.

Yarışmaya katılım

Yarışmaya kimler başvurabilir?

Yarışma, ilköğretim öğrencilerine açıktır ve iki gruba göre değerlendirilecektir:

1. Grup: 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıf öğrencileri
2. Grup: 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıf öğrencileri
Her bir katılımcı kaç Doodle’la katılabilir?

Her katılımcı yalnızca tek bir Doodle’la katılabilir.

Özel okullar da yarışmaya katılabilir mi?

Yarışma, ilköğretim sınıflarında okuyan devlet okulları ve özel okul öğrencilerine açıktır.

Bir okuldan kaç Doodle yarışmaya katılabilir?

Her okul, istediği kadar çalışmayı yarışmaya gönderebilir. Okulda gerçekleştirilen en ilgi çekici çalışmaları göndermenizi öneririz. Öğrencilerin aileleri de bireysel olarak çalışma gönderebilir.

Hem okul hem de çocuğun ailesi ayrı ayrı başvuruda bulunursa ne olur?

Ayrı çalışmalar söz konusu olduğunda, öğrenciye ait ilk gönderilen çalışma yarışmaya kabul edilecektir. Bunun için posta damgası esas alınacaktır.

Bildirim hangi adrese gönderilecek?

Çalışmalar postayla PK 362 AVPİM 34002 İstanbul adresine veya doodleturkiye@gmail.com adresine taranmış şekilde gönderilmelidir.

Bildirim ne zaman ulaşır?

Başvurular 1 Nisan 2013 tarihinden önce Google’a ulaşmalıdır. Bunun için posta damgası veya e-postanın alındığı tarih esas alınacaktır.

Yarışmaya katılmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şart mı?

Türkiye’deki ilköğretim okullarında okuyan her milletten çocuk yarışmaya katılabilir.

Doodle oluştururken hangi teknikler kullanılabilir?

Çalışmalar, A4 dosya kağıdına çizilebilir ve boyanabilir. Web’de görüntülenebilmesi için teknik gereksinimlere uygun şekilde, üç boyutlu çalışmalar (örn. kes-yapıştır ya da 3 boyutlu animasyon tekniğiyle yapılan çalışmalar) ve bir üçüncü tarafa ait veya telif hakkıyla korunan çalışmalar kabul edilmeyecektir. Çalışmalar bir grafik programında yapılıp .jpg veya elektronik .pdf biçiminde (dosya büyüklüğü maksimum 4 MB olacak şekilde) kaydedildikten sonra e-postayla gönderilebilir veya A4 boyutunda basılıp postaya verilebilir.

Kazananların seçilmesi ve duyurulması

Kazananlar nasıl seçilecek?

Google uzmanları, her bir kategoriden 100 tasarım olmak üzere toplam 200 çalışma seçecektir. Jüri üyeleri her kategoriden beş çalışma seçecektir. 10 finalist arasından kazanan, www.google.com.tr/doodle4google adresinde Türkiye çapında oylamayla seçilecektir.

Seçim kriterleri neler?

Jüri, yaratıcılık, sanatsal yetenek ve çizim temasına uygunluğu değerlendirecektir.

Jüriye kim karar veriyor?

Jüri ve uzmanlardan oluşan kurul, yarışmanın düzenleyicisi tarafından belirlenir.

Halk oylamasına kimler katılabilir?

Herkes oy verebilir. Bir kişi yalnızca bir oy hakkına sahiptir.

Ödüller

Kazanan nasıl seçilecek?

10 finalist www.google.com.tr/doodle4google adresinde duyurulacaktır. yarışmanın birincisi, web sitesinde ve ayrıca düzenlenecek gala töreninde açıklanacaktır.

Ödüller neler?

Birinciye, sanatsal gelişimini sürdürmesi amacıyla 10.000 TL tutarında burs, kazanan okula ise 15.000 TL değerinde aynî teknoloji ödülü verilecektir. 10 finalistin adları web sitesinde duyurulacak, her birine ve çalışmaya destek veren öğretmenine Nexus7 tablet bilgisayar hediye edilecek ve bu kişiler, finalin gerçekleştirileceği gala ve ödül töreninde onur konuğu olacaklardır. Birinci seçilen çalışma, 18 Nisan 2013 tarihinde Google.com.tr ana sayfasında gün boyunca yayınlanacak ve milyonlarca kişi tarafından görülecektir.

Ödüller için geçerli vergileri kim ödeyecek?

Ödül için geçerli vergiler, yarışmanın düzenleyicisi tarafından ödenir.

Ödülü almak için ne yapmak gerekiyor?

Büyük ödül, final galasında şahsen verilecektir. İstendiği takdirde para ödülleri, ödül sahibinin belirteceği hesaba yatırılacaktır.

Ödül parası hangi amaçlarla harcanabilir?

10.000 TL tutarındaki para ödülü, birinci seçilen öğrencinin ailesine verilecektir. Okula, bilgisayar laboratuvarı için satın alınan donanım için 15.000 TL tutarında aynî teknoloji yardımı yapılacaktır.