GÖNÜLLÜ OLMAK İÇİN BİR ADIM BİR GÖNÜLLÜ GRUBU: TOG

blog yazarı
Leyla Gerez

    Merhaba, bugün Dünya Gönüllülük Günü ve bugün sana içinde olmaktan son derece mutlu olduğum bir grubu tanıtmak istiyorum. İsmi TOG yani Toplum Gönüllüleri, peki tam olarak nedir Toplum Gönüllüleri? Bu grupta neler yapılıyor? Bu grup kime fayda sağlıyor? Sen bu grupta neler yapabilirsin ve bu grupta neler kazanabilirsin?

    Toplum Gönüllüleri toplumun her kesimine hitap eden, toplumdaki her insana fayda sağlamayı amaç edinen, gençlerin sözünün geçtiği, kısaca adı gibi TOPLUMA gönüllü olmaya çalışan ve gönüllü olmak isteyen kişilere gönüllülük duygusunu aşılayan bir gruptur. Dahası hangi ilde olursan ol mutlaka iletişimde olabileceğin yerel dağılıma sahip ve ister üniversitede ister mezun ol alanın ne olursa olsun seni kalpten içine alabilecek kocaman yürekli insanların olduğu geniş bir kitle.

    Dedim ya kocaman yürekli insanların olduğu geniş bir kitle diye, işte bu geniş kitle sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri yürüten, sosyal sorumluluk etkinlikleri düzenleyen ve sadece sezon içinde değil Dönemsel Yaz Projeleri de yürütebilen geniş bir kitle. Ayrıca kendisine bir aynadan bakıyor gibi bakabilen Gençlik Konseyi organizasyonu ve yaklaşık 40 genç katıldığı; ekoloji, toplumsal cinsiyet, kültürel miras, sağlıklı yaşam gibi gençlerin yerel ihtiyaçları dikkate alarak belirledikleri temalar çerçevesinde atölyeler, eğitimler ve farklı uygulamalar hayata geçirilen Atak Projeleri de mevcut. Daha fazla bilgi almak istersen tog.org sitesinden bilgi alabilirsin.

TOG’UN BİR YERELİ: KayTOG

    TOG’un yerel anlamda çalışmalarını yürüten KayTOG, yani Kayseri Toplum Gönüllüleri de tıpkı TOG gibi genç liderlerden ve gönlü genç bireylerden oluşuyor. Anahtar Eğitimi, Benim Renkli Sınıfım Projesi, Köyokulu Onarım ve Ziyaretleri, Mesleki Kütüphane, Mektup Arkadaşlığı, Kitap Seslendirme, Huzurevi ziyaretleri, Kedievi yapımı gibi çeşitli faaliyetler yürütüyor.

   Kısacası Toplum Gönüllüsü gençler, topluma yararlı bireyler olmak için tüm enerjisini ve kalbini ortaya koyuyor. Gel sen de bu hareketin bir parçası ol! Unutma, sen yoksan biz bir eksiğiz.