GÖNÜLLÜ EĞİTİMCİLERDEN, AZERBEYCAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNE HOCALI KATLİAMI BAĞSAĞLIĞI ZİYARETİ

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Dernek Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN ve yönetim kurulu üyeleri Hocalı katliamı nedeniyle Azerbaycan Büyükelçisini makamında ziyaret ederek, başsağlığı diledi.

Azerbaycan topraklarını Ermenistan tarafından işgali sırasında yaşanan Hocalı katliamı nedeniyle Türkiye Gönüllü Eğitimciler Dernek Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan ve Dernek Genel sekreteri Erol Coşkun, Dernek üyesi Tuncer Yazan ve Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Proje Danışmanı ve jüri üyesi Azerbeycalı Prof. Dr. Hanım Halilova, heyet halinde Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Sayın Faig Bagirov’u makamında ziyaret etti. Ziyarette Azerbaycan Ankara Büyükelçilik 1. Kâtibi Sayın Vugar Mustafayev’de hazır bulundu.

 

 

 

 

Ziyarette dernek başkanı Erdoğan, Hocalı katliamının 22. Yıl dönümü münasebetiyle başsağlığı dileklerini iletti. Erdoğan, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı rahmetli Haydar Aliyev’in, bir millet iki devlet sözü kardeşliğimizi pekiştiren en güzel ifadedir. Sizin acınız bizim acımız, sevinciniz bizim sevincimizdir. Hocalı katliam değil bir vahşettir. Bu vahşeti kınıyoruz. Bu sadece Azerbeycanın değil ayni zamanda bizimde ortak acımız ve davamızdır”dedi.

Başsağlığından sonra derneğin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi veren Erdoğan, Ankara’da çeşitli üniversitelerde okuyan öğrencilerin katılımıyla Azerbaycan gecesi düzenlemek istediklerini söyledi. Erdoğan, kardeş okul projesi ile öğrencileri karşılıklı olarak ülkelerinde konuk ederek gezdirmek istediklerini de ifade etti.

Büyükelçi Faig Bagirov ise hocalı katliamı yıldönümü nedeniyle birçok etkinlik düzenlenmesine karşın basında çok yer verilmeyişinden yakınarak, Türk halkından ve sivil toplum kuruluşlarının desteklerinin kendileri için önemine dikkat çekti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, Gönüllü Eğitimciler Derneği yöneticilerine teşekkür eden Bagirov, elçiliğin eğitim ataşesi ve diğer görevlilerine talimat verdikten sonra TDBO projesine katılım için ellerinden gelen desteği seve seve verecekleri belirtti. Büyükelçi Bagirov! Türk dünyasının yakından tanıdığı Azerbecanlı Prof. Dr. Hanım Halilova’nın projenin danışmanı ve jüri üyesi olması kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini de sözlerine ekledi.,

TÜRK DÜNYASI BİLİM OLİMPİYATLARI

Ziyaret sırasında düzenlenecek bilim Olimpiyatları’ya ilgili bilgi verenTDBO Basın ve iletişim sorumlusu Erol Coşkun ise, elçiden Azerbaycan’da projenin tanıtımının yapılarak öğrencilerin katılımının sağlanması konusunda destek istedi. Coşkun, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği iş birliğinde düzenlenen Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları (TDBO) proje yarışması ile Türk dünyasının “küçük mucitlerinin ” icatlarını Mayıs ayında Eskişehir’de sergileyeceklerini belirterek,”Türk dünyasından 15 ülkenin ilk ve ortaokul öğrencilerinin katılabildiği ‘buluş ve tasarım’ temalı proje yarışmasına, Türk dünyasından 15 ülkenin ilköğretim ve ortaokullarında öğrenim gören 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katılabilecek” dedi.

Öğrencilerin online olarak www.tdbo.org web sayfası üzerinden yarışmaya başvurabileceklerini ve web sayfasının üç dilde; Türkçe, İngilizce ve Rusça tasarlandığını ifade eden Dernek Genel Sekreteri Coşkun, son başvuru tarihinin 31 Mart 2014 olduğunu belirtti. Coşkun, ön elemeyi geçerek Eskişehir’de 8 Mayıs ile 10 Mayıs günleri arasında sergilenecek olan 100 eserin jüri tarafından değerlendirilmesinden sonra sonuçların 7 Nisan’da www.tdbo.org web sayfasından duyurulacağını bildirdi.

Büyükelçi Bagirov, ziyaret anısına çekilen toplu fotoğrafların ardından konuklarını dış kapıya kadar uğurladı.

Erol COŞKUN
TÜGED Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Sekreteri ve
TDBO Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Basın ve İletişim Sorumlusu