GOLDEN CITY AWARDS 2016

GOLDEN CİTY AWARDS
Golden City Awards, Şehirlerin pek çok kategoride projelerle yarıştığı, aynı zamanda yaşam alanlarımız olan kentlere ruh ve hayat veren, toplumun günlük yaşamına değer katan, yaşam kalitesini arttıran, çevre duyarlılığı olan, geçmişi barındırırken, geleceği de planlayan ve yaşatan, çevresel, mekânsal, yaşamsal alt yapı, üst yapı, eğitimsel, sağlıklı, teknolojik, kültürel, sosyal, vb. tüm alanlarda başarılı bulunan çağdaş şehircilik projelerinin, ödüllendirildiği bu alandaki farkındalık yaratan en önemli, saygın marka yarışmasıdır.

YARIŞMANIN GENEL AMACI

Golden City Awards ‘ın genel amacı, geleceğin şehirlerine önemli bir bakış açısı sağlayarak, şehircilik alanında süregelecek pek çok faaliyetlerle kentlerin gelişmesine, markalaşmasına öncülük etmek, bölgesel , ulusal ve uluslarası arenada şehirlerin cazibelerinin arttırmak bu yarışmada genel amaç olarak hedeflenmektedir.

YARIŞMANIN ÖZEL AMACI

Golden City Awards’ ın özel amacı ise, bir kente ruh katan , doğal, tarihi ve kültürel değer unsurları bulunmaktadır. Bunlarla birlikte sosyal, ekonomik, yine tarihi ve kültürel olarak renove edilmiş, zamana yayılmış olarak inşaa edilmiş ortak paylaşımın olduğu alanlar mevcuttur. Kentin sakinleri geçmişten var olan veya sonradan hayata geçirilen bu paylaşım alanlarında yaşamlarını sürdürmektedir.

Teknolojinin de çok ileri bir seviyede olduğu günümüzde bu ortak paylaşım alanlarında hali hazırda yaşıyor olan, bir şehre önem, değer, farkındalık, kalite, kolaylık, yaşanabilirlik, gelişmişlik, çekicilik, model olma, cazibe gibi artı değer katan kent yöneticilerinin ,projelerin, mekanların, fikirlerin , kurumların başarı ekseninde hayata geçirdikleri hizmetler ve çalışmaların ödüllendirilmesi hedeflenmiştir.

Neden Altın Kent? ve Altın Bayrak? ödülünün kurgulandığı yanıtlanacak olursa; Ödül alan her başarı bir sonrakinde daha iyisinin yapılması için kuvvetli bir itici güçtür.Bu güç projenin gerçekte en heyecanlı parçası olan “KENDİ KENDİNİ DENETLE” mantığından yola çıkarak ilerleyen süreçte hayata geçirilmek istenen hizmet ve çalışmalarda daha iyisi ne olabilir, nasıl olabilir sorularının sürekli akıllarda yer almasını amaç edinmiştir.

Altın Kent Ödülleri Yarışması , İstanbul gibi dünyanın diğer önemli şehirlerine de taşınarak bu anlamda ilk olma özelliğine sahip olan konseptinin, dünyanın diğer şehirlerinin ,bulunduğu ulusal ve uluslararası arenada cazibesini artırmasına öncülük etmeyi de hedeflemiştir.

GOLDEN CİTY AWARDS’IN ÖNEMİ

Dünya’da ilk kez bir yarışmada kazanan şehirde yıl boyu sürecek ,her ay düzenli gerçekleştirilecek etkinlikleriyle, gerek farkındalık yaratacak dolu dolu içeriği ile birinci gelen kent Altın Şehir olarak ön plana çıkarılarak halk nezdinde sağlanan başarının bilinirliliği arttırılacak,halkla bütünleşerek başarı paylaşılacaktır. Organizasyon konusunda profesyonel uzman bir ekip tarafından her bir aşamasının özel olarak planlamasiyle gerçekleştirilecek olan Golden City Awards’ dünyada gerçekleştirilen tüm ödül törenlerinden farklı içerik ve formatıyla, amacına yönelik hizmet eden, kamu oyunda ciddi ölçüde farkındalık yaratan, gündem oluşturan, toplumları etkileyen, etkilerini faydaya dönüşen, PR değeri ve saygınlığı yüksek en önemli zirvedeki yarışmasıdır.

GEREKLİLİĞİ

Başarıyı teşvik etmek, örneklemek adına kamu yararı gözeten dünyada ve ülkemizde çeşitli alanlarda pek çok yarışmalar düzenlenmektedir. Bu yarışmaların büyük bir bölümü, başarının sadece bir gecelik elit törenlere indirgenmesi nedeni ile halkla yeterince paylaşılamadığı, ödüllerin genellikle proje sahiplerinin masa arkası vitrinlerine hapsedilmesi paylaşılabilecek faktörü olmaması nedeniyle törenin hemen ardından unutulduğu, eksik organizasyon içeriği, ve yeterince duyurulamaması sebebi ile bilinirlik etkisini kaybettiği hedeflenen amacına hizmet etmediği görülmektedir..

Daha önemlisi bu tür yarışmaların büyük çoğunluğunun sektörde taraf kurumlarca düzenleniyor olması yarışmada güven unsurunu ve tarafsızlığı ortadan kaldırdığı, sürdürebilirlik ve farkındalık yaratacak yanının olmaması, organizatör firmaların yetersiz veya deneyimsiz olması vb sayabileceğimiz pek çok nedenlerden ötürü amacından uzaklaşarak önemini halk nezdinde yitirmesiyle anlamını kaybetmektedir.

Golden City Awards bu alanlardaki gereklilik göz önüne alınarak hazırlanmış, bu alanı destekleyen, teşvik eden, denetleyen, sürekliliğini sağlayan, farkındalık yaratarak marka bilincini oluşturan, her bir aşaması konusunda uzman kadrosu ve profesyonel organizasyon ekibiyle hesaplanarak ortaya konmuş önemli bir projedir. Güçlü bir organizasyon ekibiyle gerçek amacına hizmet edecek,yıl boyu sürecek pek çok etkinlikleriyle proje profesyonel ekip tarafından aşama aşama yürütülecektir. Kendi alanında amacına hizmet eden ve sadece bir yarışma değil ,önemli bir proje olarak ortaya çıkan katılımcı ve destekleyenlere önemli fayda sağlayan en önemli organizasyondur.

SÜRDÜREBİLİRLİĞİ

Yarışmanın sürdürülebilirlik ilkesinin ne şekilde garanti altına alındığını belirtmek, projenin amacını besleyen en önemli bir faktördür.

Bu projenin sürdürülebilirliğinin en önemli soru ve cevabı da şudur..

Neden bu projenin içerisine dahil olmalıyım? Bu yarışmaya niçin katılmalıyım? Dahil olduğumda ne fayda sağlayacak? Bu sorular kendini ödüle aday gören diğer kategori statüleri içinde yöneltilebilir.

DAVETLİ PROFİLİ

Devlet protokolünün, kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin en üst seviyede katılacağı bu yarışmada, seçkin davetlilerin katılımı ile Ulusal basın ve haber kanalları, İş dünyası, sanat, siyaset, sektör temsilcileri ve halkın katıldığı masal gibi bir gecede ödüller sahiplerine verilecektir.

Etkinlikleriyle yıl boyunca ülke gündeminde geniş yer işgal ederek hafızalara kazınacak olan bu yarışma, yıl boyu sürecek eşsiz etkinlik ve görsel şhow’lari ile zengin içerik ve saygınlığı ile PR değeri yüksek bu alanda adından sıkça söz ettirecektir.

KURUMLARA SAĞLANAN İMKANLAR

İstekli kurumlara Lütfi Kırdar kongre merkezinde kokteyl alanında ücret karşılığı stand imkanı sağlanacaktır. Standlar 3 x 2 ebatlarında olup , masa ve 3 sandaliye elektirik ,olarak verilecektir.

ÖDÜLLER

Yarışma iki aşamalı olup, birinci aşamada projeler yarışma jürisi tarafından değerlendirilerek en yüksek puan alanlar finale çıkmaya hak kazanacaktır.

İkinci aşamada finale kalan proje ve kurumlar halk oylamasına tabii tutulacaktır. En yüksek oy alan yarışmacılar noter huzurunda ödül gecesi açıklanarak tören gecesi özel tören serenomisi ve görsel Showların ardından devlet büyüklerinin elinden gecenin zirvesinde ödülünü törenle alacaktır.

EN BÜYÜK ÖDÜL VE HAKLARI

En büyük ödül olan ALTINBAYRAK ödülü en çok oyu alan şehre verilecek olup ALTINKENT olarak ilan edilecektir. Organizasyon komitesince belirlenecek ayrı bir tarihte o kentinin yöneticisi ve kent konseyi ile birlikte en işlek kent meydanında özel hazırlanacak konser ve gösterilerle şenlik havasında ALTIN BAYRAK kazanan şehre devlet büyüklerinin katılımı ile verilecektir. Bu unvan bir yıl boyunca kulanılacak olup,özel gün ve bayramlarda caddeler sokaklar en işlek meydanlar ALTIN KENT Bayrağı ile donatılacaktır.

ÖDÜL KATEGORİLERİ

En İyi Toplu Yaşam Projesi
En İyi Konut Projesi
En İyi Ofis Projesi
En İyi AVM
En İyi Hastane Ve Sağlık Kuruluşu
En İyi Ticari Alan Çarşı
En İyi Sosyal Alan Projesi
En İyi Çocuk Sosyal ve Gelişim Alanı Projesi
En İyi Kültür Ve Sanat Alanı Projesi
En İyi Akıllı Kent Teknolojisi Projesi
En İyi İletişim Teknolojisi Projesi
En İyi Ulaşım Projesi
En İyi Engelliler İçin Yaşam Alanı Projesi
En İyi Turistik Oteli
En Başarılı Kent Yöneticisi ( Valilikler )
En Başarılı Yerel Yöneticisi ( Belediyeler Ve Belediye Başkanları )Büyükşehir ,İl ve İlçe Kategorilerinde verilecektir.
En Başarılı Belediyesi ( Belediyelere Büyükşehir ,İl ,Ve İlçelere verilecektir.)
Altın Şehir (En Çok Oy Alan Kente Altın Bayrak Ödülü ) Büyükşehir,İl ve İlçelere Verilecektir .)

YARIŞMAYA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR

BELEDİYELER
VALİLİKLER
İNŞAAT FİRMALARI
MİMARLIK VE KENT TASARIM OFİSLERİ
ALT YAPI VE ÜST YAPI FİRMALARI
TEKNOLOJİ FİRMALARI
SAĞLIK KURUMLARI
EĞİTİM KURUMLARI
TURİZM VE OTEL FİRMALARI
ULAŞIM FİRMALARI
KÜLTÜR VE SANAT KURUMLARI
AVM ‘LER
KENTSEL DÖNÜŞÜM FİRMALARI
TEKNOLOJİ FİRMALARI
MİMAR VE MÜHENDİSLER

YARIŞMA BAŞVURU KOŞULLARI

Golden City Awards’a başvurular internet sitesi üzerinden yapılacaktır.
Altın kent ve altın bayrak kategorisine belediyeler başvuru yapabilir.
Yarışmacılar birden fazla kategoride farklı projelerle yarışmaya başvuru yapabilirler. ( Her bir kategori için ayrı başvuru formu doldurması, ve başvuru ücreti yatırmış olması gereklidir.)
Bir proje en fazla 4 kategoriye başvuru yapabilir. ( Her bir kategori için ayrı başvuru formu doldurması, ve başvuru ücreti yatırmış olması gereklidir.)
Başvurular yarışma teknik kurulu tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda yeterli görülen projeler yarışmaya kabul edilecektir.
Kentsel Tasarım kategorisi hariç tüm kategorilerde başvurular tamamlanmış veya devam eden projeler olmak koşulu aranacaktır.
Tamamlanmış projelerin yapı ruhsatı , İskan almış olması , devam eden projelerde ruhsat almış olması yeterlidir.
Seçim kriterlerine uygun olan ve zamanında yapılan tüm başvurular aday olarak değerlendirmeye alınır.
Yarışmaya şehircilik kategorilerinde başvuru yapmak için projenin 01.01.2010 – 25.12.2015 tarihleri arasında tamamlanmış ya da proje aşamasında olan projeler aday olabilir.
Yarışma sonuçları halk oylaması ile belirlenecektir
Herhangi bir kategoride, Halk değerlendirmesi sonucunda, ödüle layık bir proje bulunmaması durumunda, ödül vermeme hakkı saklıdır.
Ödül kazanan projelerin ödüllendirilmesi ile ilgili duyurunun yapılma şekli ve detayları, organizasyon komitesinin belirlediği şekilde organizasyonun kendi kurallarında gerçekleşir. Ödül kazanan tüm proje ödüllerini tören gecesinde açıklanarak özel seronomi eşliğinde sahiplerine verilecektir
Kategoriler bazında soru formlarında, açıklamalara dikkat ederek doldurulmalıdır
Başvuru sırasında projeyi anlatan görsel doküman veya filmin projeyi yeteri kadar açıklayacak şekilde olması gereklidir.
Mimari ofisler proje yatırımcısı adına projeye başvurabilirler ancak katılım başvurusunda, projenin hak sahibi gayrimenkul şirketinin onayını belgelemesi gerekmektedir.
Tamamlanmış projelerin projeye ait gerçek fotoğraf koyması gerekmektedir; teknik çizim, proje görseli olan fotoğraflar teknik kurul tarafından dikkate alınmayacaktır
Teknik kurul toplantıları sürecinde projeye ait ek bilgi, belge , görsel, açıklama talep edilebilir.Teknik kurul toplantısı sırasında ihtiyaç duyulması halinde iletişime geçilecek kişinin kontakt bilgileri başvuru formunda eksiksiz şekilde verilmelidir.
Katılım Ücretleri;
Belediyeler ve Valilikler – 3000 TL
Mimarlık ofisleri İnşaat firmaları – 2500 TL
Sağlık kuruluşları – 2500 TL
Kültür Ve Sanat Kurumları – 2000 TL
Bireysel Başvurular – 1500 TL
Öğrenciler – Ücretsiz

http://www.goldencityawards.com/

iletisim@goldencityawards.com
90 530 555 4010
90 530 845 2599
90 216 639 4290