Gölcük Ortaokul Lise Öğrencileri Arası Mehmet Akif´e Mektup Var Yarışması

Mehmet Akif´e Mektup Var Yarışması Hakkında

1.YARIŞMANIN KONUSU

Mehmet Akif Ersoy, şahsiyeti, duruşu, düşünceleri ve eylemleriyle Türk gençlerine model olacak en önemli şahsiyetlerden biridir. Mehmet Akif, özellikle “Çanakkale Şehitleri” ile edebiyatımızda unutulmaz bir destana imza atmıştır, İstiklal Marşıyla Türk milleti ve ordusuna ebedî bir bağımsızlık düsturu hediye etmiştir. İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. Yılı münasebetiyle Millî Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’a mektupların yazılabileceği yarışma ‘’Mehmet Âkif’e Mektup Var’’ adı altında düzenlenmektedir.

2) YARIŞMANIN AMACI
Dijital çağın bizlere unutturduğu mektuplaşma geleneğini yeniden hatırlatarak millî ve manevi değerlerimizi gençlere kazandırmak, millî şuurun bireysel ve toplumsal yaşamdaki önemine dikkat çekmek ve kaybettiğimiz kavramları nasıl kazanacağımızı vurgulamak; kadim değerlerimizi hatırlatmak, geçmiş ile gelecek arasında bağ kurabilmektir. Gençleri yazma konusunda cesaretlendirmek ve duygularını ortaya koyabilmelerini kolaylaştırmaktır.

3) YARIŞMA ORGANI

Yarışma Gölcük Belediyesi ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve desteği ile organize edilerek yürütülecektir.

4)YARIŞMAYA KATILMA KOŞULLARI

4.1. Yarışmaya Gölcük Millî Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bütün resmi /özel okullarda okuyan ortaokul ve lise öğrencileri katılabileceklerdir.
4.2.Yarışmacılar sadece bir eserle başvurularını yapabileceklerdir.

4.3 Yarışmaya en fazla iki sayfalık tek mektupla katılınabilir.

4.4.Yarışmaya katılacak mektuplar daha önce basılmamış ve ödül almamış olmalıdır.
4.5.Yarışmaya gönderilecek mektuplar Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’na uygun şekilde, A-4 kâğıt boyutu ebadında, Calibri karakteriyle 12 punto büyüklüğünde, sayfa kenar boşlukları her yandan 2,5 cm boşluk, her satır arası 1,5 nk ve en fazla 2 sayfa olacak şekilde Word formatında hazırlanacaktır, el ile yazılan mektuplarda satır boşluğu olmayacak imla ve yazım kuralları baz alınacaktır.

Elden teslim edilen eserlerde ıslak imzalı ve taahhütname karşılığı , Gölcük Belediyesi Sanat Galerisine teslim edilecekdir veya aşağıdaki iletişim adresine posta yoluyla gönderilebileceklerdir.

4.6.Yazar olarak altında imzası bulunan kişiye ait olmayan, bir yerden tamamen ya da kısmen kopyalanıp yarışmaya gönderilen, çok sayıda yazım hatası içeren ve başvuru tarihinden sonra teslim edilen mektuplar değerlendirmeye alınmayacaktır.

4.7.Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
4.8.Yarışmaya gönderilen mektupların hukukî ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin mektubun telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda mektup sahibi, uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.
4.9.Yarışma kapsamında yazılan mektupların alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın gurubuna gönderildiği tespit edilmesi durumunda eserler, 5/12/1951 tarih ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince komisyon üyeleri tarafından iptal edilir.
Gölcük Belediyesi ödül alan ve almayan tüm mektupların afiş, katalog, broşür, kitap/kitapçık vb. her türlü hakkının kullanılması konusunda yetkili olacak ve bu eserlerin 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.
4.10.Mektuplarda; Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerine hakaret ve alay konuları içeren, ırkçı söylemlere, argo veya küfür içerikli ifadelere, müstehcen bir söze, siyasi içerik ve siyasi eleştiriye (herhangi bir parti lehinde veya aleyhinde), herhangi bir kişi, makam ya da markayı övüp/eleştirmeye, reklama,ahlaki değerlere uygun olmayan, maddi ve manevi duygulara olumsuz bir biçimde atıfta bulunan ifadelere yer verilemez.

4.11.Başvurusunu tamamlayan her katılımcı yarışmanın şartlarını kabul etmiş sayılır.
4.12.Bu şartnamenin uygulanmasında ortaya çıkan tereddütleri gidermeye ve uygulamaya yönelik yeni düzenlemeler çıkarmaya Gölcük Belediyesi yetkilidir.
-Eserler incelenirken;
a- Mektup yazma kurallarına uygunluk,
b- Temanın işlenişi,
c- Türkçe ve dilbilgisi kuralları,
d- Konuya hakimiyet
dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır.

4.13.Mektuplar el yazısı veya bilgisayar üzerinden yazılabilir. Mektupların altında yarışmacıya ait bilgiler bulunmayacaktır. Mektupların 4 adet fotokopisinin çıkarılarak, eser sahibinin bilgilerinin yer aldığı ıslak imzalı belge ile birlikte kapalı zarfta teslim edilmesi veya postalanması gerekmektedir. Postadan kaynaklanan ücretler eser sahibine aittir.

5) YARIŞMA TAKVİMİ
Yarışma duyurusunun yapılması 3 MAYIS 2021

Başvuru sahiplerinin eserlerini teslim etmesi. 31 MAYIS

Ödül Töreni HAZİRAN 2021

6. Başvuru Tarihleri Ve Diğer Hususlar

6.1. Mektuplar el yazısı veya bilgisayar üzerinden yazılabilir. Mektupların 4 adet fotokopisinin çıkarılarak, eser sahibinin bilgilerinin yer aldığı form ile birlikte kapalı zarfta teslim edilmesi veya postalanması gerekmektedir. Postadan kaynaklanan ücretler eser sahibine aittir.

6.2. Eserler, elden teslim edilebilir veya posta ile gönderilebilir. Gecikmelerden sorumluluk kabul edilmez.

6.3. Yarışmada dereceye girenler, 21 Haziran 2021tarihinde http://www.golcuk.bel.tr internet sitesinde duyurulacaktır.

6.4. Ödüller, 25 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen bir törenle sahiplerine verilecektir.

6.5. Eserler en geç 31.05.2021 tarihi Saat:17.00’e kadar ilgili adreslere elden teslim edilmeli veya posta ile gönderilmelidir.

6.6. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmez.

6.7.Gerekli görülmesi hâlinde, yarışma takvimi Gölcük Belediyesi tarafından değiştirebilir.

7) ÖDÜLLER

*Ortaöğretim düzeyinde dereceye giren ilk üç öğrenciye bisiklet hediye edilecektir.

*Lise düzeyinde dereceye giren ilk üç öğrenciye bisiklet hediye edilecektir.

*Seçici Kurul Özel Ödülü Plaket takdim edilecektir.

8) SEÇİCİ KURUL

ORTA OKUL SEÇİCİ KURULU

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı Lise, Edebiyat ve Türkçe Öğretmenleri Tarafından Değerlendirilecektir.
LİSE DÜZEYİ SEÇİCİ KURUL

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı Ortaöğretim, Edebiyat ve Türkçe Öğretmenleri Tarafından Değerlendirilecektir.
9-Başvuru Adresi

Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi Cumhuriyet Cad. 38/1 Sokak.Kocaeli/Gölcük

İletişim: 0(549)735-26-94 / 0(262) 414-45-83

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

twenty − sixteen =