GÖKYÜZÜNÜN HEDİYESİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: YAĞMUR SULARINI VE ERIYEN KAR SULARINI DEPO EDEREK IHTIYAÇ OLDUĞUNDA BAHÇE SULAMA, BINALARIN TEMIZLIĞI,? GIBI BAZI IŞLEMLERDE KULLANMAK.

PROJE HEDEFİ: ? YAĞMUR VE ERIYEN KAR SULARINI TOPLAYAN BIR SISTEM TASARLAMAK. ? KURAKLIĞIN CANLILAR ÜZERIMDEKI OLUMSUZ ETKILERINI AZALTMAK. ? SU TASARRUFU SAĞLAMAK. ? KURAKLIKTAN DOLAYI AZALAN TOPRAK VERIMLILIĞINI ARTTIRMAK.

PROJE ÖZETİ: ? ÖZELLIKLE KIŞIN ÇOK YAĞIŞ ALIP YAZIN KURAKLIK YAŞANAN YERLERDE (GÜNEY DOĞU ANADOLU, DOĞU ANADOLU GIBI) KIŞ AYLARINDAKI YAĞIŞ SULARININ DEPO EDILEREK YAZIN KULLANILMASIYLA SU TASARRUFU SAĞLANMIŞTIR. DEPO EDILEN SULAR BAHÇE SULAMALARINDA KULLANILARAK KURAKLIKTAN DOLAYI AZALAN TOPRAK VERIMLILIĞI ARTTIRILMIŞTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: ? SISTEMIN NASIL VE NERELERDE KULLANILABILECEĞI HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPILMIŞTIR. ? EV MAKETI YAPILARAK ÇATISINA OLUKLAR YERLEŞTIRILMIŞTIR. ? EVIN ALTINA DEPO YERLEŞTIRILMIŞTIR. ? OLUKLARA IKI BORU TAKILMIŞTIR. BORULARDAN BIRISI DEPOYA BAĞLANIRKEN DIĞERININ UCU AÇIKTA BIRAKILMIŞTIR. ? BORULARDAN AKAN SUYU KONTROL EDEBILMEK IÇIN HER IKI BORUYA DA VANA TAKILMIŞTIR. ? DEPOYA BORU TAKILARAK UCUNA MUSLUK YERLEŞTIRILEREK DEPODA BIRIKTIRILEN SUYUN IHTIYAÇ DUYULDUĞUNDA KULLANILMASI SAĞLANILMIŞTIR.

KULLANILAN YÖNTEMLER: ARAŞTIRMA VE PROJE TABANLI ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR

ULAŞILAN SONUÇLAR: YAĞMUR VE KAR SULARINI BIR YERDE DEPO EDILMESINI VE DAHA SONRA BU SUYUN GEREKLI YERLERDE KULLANILMASINI SAĞLAYAN SISTEM OLUŞTURULMUŞTUR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: BAZI DURUMLARDA OLUŞAN SUYUN DEPO EDILMESI ISTENMEYEBILIR. BU DURUMLARDA DEPOYA GELEN BORUNUN VANASI KAPATILIP DIĞER BORUNUN VANASI AÇILIP SUYUN DIŞARI AKMASI SAĞLANABILIR. BAHÇE SULAMALARI, BINALARIN TEMIZLIĞI,?VB. GIBI DURUMLARDA DEPO EDILEN SU KULLANILARAK, ŞEBEKE SUYUNUN TÜKETIMI VE SU FATURASINA ÖDENEN PARA AZALMIŞTIR. BU SAYEDE DE MADDI TASARRUF SAĞLANILMIŞTIR.

PROJENİN TAKVİMİ: 15-26 EKIM 2009 : PROBLEM TESPITI VE GEREKLI KIŞILERLE GÖRÜŞME 27 EKIM – 3 KASIM : MALZEMELERIN TEMINI 4 KASIM ? 7 ARALIK : PROJE MAKETININ YAPILMASI 8 ARALIK ? 15 OCAK MAKETIN TEST EDILMESI

PROJE BÜTÇESİ: STROFAR KÖPÜK : 50 KURUŞ KARTON : 2 TL PLASTIK KAP : 1.5 TL PLASTIK BORU : 1 TL OLUK : 1.5 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: AHMET SELAMET (33) DIŞ TEKNISYENI