GÖKYÜZÜ ETKİNLİĞİ

THE SKY EVENT / GÖKYÜZÜ ETKİNLİĞİ

23 – 24 Ekim, 2015

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi, 23-24 Ekim 2015 tarihlerinde “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisi kapsamında sanat, bilim, mimari ve teknolojinin buluşmasını kutlayarak gökyüzüne uzanacak bir sanat olayı olan “The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği”ne ev sahipliği yapıyor.

20. yüzyılın en büyük uluslararası sanat ağı ZERO’nun sanatı ve teknolojiyi birleştiren devrimci prensiplerine paralel olarak planlanan “The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği”, ilhamını ZERO grubunun II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa sınırlarını aşarak uluslararası bir düşünce akımı haline gelmesini mümkün kılan bir gecelik sergi ve gösterilerden alıyor. Dünya ve Türkiye sanat çevrelerinden önemli isimlerinin ZERO’yu sanat tarihi, teknoloji ve mimari çerçevesinde değerlendireceği konferanslar ile başlayacak etkinlik, sanat ve teknolojinin buluşmasının bir kutlaması olarak ZERO kurucusu sanatçı ve MIT Görsel Sanatlar Bölümü yöneticisi Otto Piene’nin açık hava heykelleri “Şişme Objeler”in SSM terasındaki bir günlük performansıyla sona erecek.

“The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği” kapsamında, 23 Ekim 2015 Cuma günü Türkiye ve Dünya sanat çevrelerinin önemli isimleri sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra, ZERO kurucusu merhum Otto Piene’nin eşi, MIT öğretim görevlisi ve sanatçı Elizabeth Goldring Piene, MIT Müzesi’nde teknoloji ve sanat üzerine küratöryel çalışmalarda bulunan Laura Knott, Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı ve 2016 İstanbul Tasarım Bienali küratörü Mark Wigley ve ZERO Vakfı Kurucu Yöneticisi Mattijs Visser’in katılımıyla, ZERO’nun dünü, bugünü ve geleceği tartışılacak.

24 Ekim 2015 Cumartesi günü gerçekleşecek gökyüzü performansında ise sanatçılar ve gönüllü öğrencilerden oluşan bir performans grubu, Otto Piene’nin 1969 yılında yarattığı “Gökyüzü Sanatı” kavramıyla beraber ürettiği “Şişme Objeler”i helyum ile şişirerek canlandıracak, Emirgan’ın gökyüzüne salarak unutulmaz bir performansı SSM’nin Boğaz’a nazır büyük terasına taşıyacaklar. Mitolojik yıldızlardan esinlenen benzersiz açık hava eserleri ile gökyüzü, katılımcıların eşliğinde bulutlar arasında sonsuz bir tuvale dönüşecek.

Bilim, teknoloji ve sanatın bir araya geldiği “The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği” ile yarına duyduğu sarsılmaz inanç ile geçerliliğini ve enerjisini bugüne taşıyan uluslararası düşünce akımı ZERO’nun bir parçası olun.