Göksu Vadisi ve Deltasında Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi II

Proje Adı : Göksu Vadisi ve Deltasında Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi II

Projenin Yürütüleceği Kurum/Kuruluş : Mersin Üniversitesi

Proje Yürütücüsü : Yrd. Doç. Dr. Sait AKBAŞLI

e-mail : [email protected]

Hedef Kitle : Yüksek lisans ve doktora öğrencileri
Öğretmenler
İzci Liderleri
STK Üyeleri
Çevre Gönüllüleri
Etkinlik Yeri : Mersin

Etkinlik Tarihleri : 9-18 Ağustos 2011

TÜBİTAK ve Mersin Üniversitesi işbirliği ile ilki 2010 yılında gerçekleştirilen “Göksu Vadisi ve Deltası’nda Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi” başlıklı Doğa Eğitimi Projesi’nin ikincisi, 9-18 Ağustos 2011 tarihleri arasında düzenlenecek. Proje kapsamında gerçekleştirilecek eğitimle; insanın doğanın bir parçası olduğu, aklın insana verdiği güçle ona salt egemenlik kurarak tek yanlı yararlanmanın sürdürülebilir olamayacağı vurgulanacak.
Eğitimler, Türkiye’nin değişik üniversitelerinde görev yapan farklı uzmanlık alanlarındaki 15’e yakın öğretim üyesi tarafından verilecek. Proje eğitimine katılması düşünülen hedef kitle; izci lideri öğretmenler, araştırma görevlileri ile doktora ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşacak. Alanların mevcut doğal ve kültürel değerleri, eğitimin temel malzemelerini oluşturacak. Böylece; eğitime katılanların mevcut ekosistemi ve biyolojik çeşitliliği doğal işleyişi içerisinde düşünsel ve fiziksel olarak algılamaları sağlanmış olacak.
Projenin ilk aşaması Silifke- Göksu Deltası ve çevresinde bulunan tarihi ve doğal alanlarda gerçekleştirilecek.  Bu alanlardan Akgöl, Acıgöl, Paradeniz, Kuş Cenneti, Kızkalesi, Cennet-Cehennem, Kanlıdivane, Uzuncaburç, Olba antik yerleşim yeri ve çevresi oluştururken; ikinci aşaması, Gülnar Meydancıkkale, Köseçobanlı, Gezende ve Ermenek Barajı, çevresinde bulunan tatlısu, orman ve mağara ekosistemlerinde gerçekleştirilecek.
2011 Doğa Toplum Bilim Projeleri TÜBİTAK