Gökmen Havacılık ve Uzay Kongresi

Hacettepe Üniversitesi
Gökmen Havacılık ve Uzay Kongresi

HacettepeMEC, Türk havacılık ve uzay çalışmalarını tüm üniversite öğrencilerine ve dünyaya göstermek; aynı zamanda da uzayın sunduğu fırsatları keşfetmek adına bu yıl ikinci kez Gökmen Uzay ve Havacılık Kongresi’ni hayata geçiriyor. 19 Mayıs’ta başlayacak online etkinlik; canlı yayınlar, kariyer oturumları, podcast yayınları ve özel röportajlar ile uzaya ilgi duyan herkese inanılmaz bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor.

Havacılık ve uzay sektöründeki son gelişmelere odaklanan Gökmen 2021 disiplinler arası bir bakış açısı altında; Serdar Hüseyin Yıldırım, Mesut Ökten, Prof. Dr. Umran İnan, Prof. Dr. Bilge Demirköz, Dr. Egemen İmre, Dr. Tansu Daylan, Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, Dr. Bahadır Kaleağası, Nazlı Can, Prof. Dr. Arsev Erarslan, Arda Mevlütoğlu ve Kubilay Yıldırım gibi başarılı isimlerin kariyer hikayelerini ve gelecek görüşlerini tüm ilgililerle buluşturuyor.
Roketsan ana sponsorluğunda ve HacettepeMEC bünyesinde YouTube üzerinden canlı yayınla hayata geçecek oturumlara podcastler ve bant yayınları da eşlik edecek.

Boeing ve Aselsan etkinlik programı dahilinde üniversite öğrencilerine yönelik kariyer oturumları ile Gökmen’de yer alacaklar. Bu oturumlarla savunma, havacılık ve uzay alanında çalışmak isteyen üniversite öğrencileri bir ön hazırlık ve test ortamını deneyimleme fırsatı yakalayacak.

Etkinlik programı içerisinde Uydu Mühendisi Dr. Egemen İmre yönetiminde “Uydu Fırlatma” başlıklı bir vaka çalışması da yer alacak. Uydu fırlatma süreçlerine dair pek çok seviyede fikir edinilebilecek vaka çalışması herkese açık şekilde gerçekleşecek.

Gökmen 2021, 19-21 Mayıs tarihleri arasında organize edilecek. Katılım ücretsiz olmakla birlikte devam şartını sağlayan tüm katılımcılara etkinlik sertifikası iletilecektir.

HacettepeMEC Hakkında

Hacettepe Üniversitesi Uzayın Keşfi ve Yönetimi Topluluğu (MEC), Mart 2017 tarihinde Hacettepe Üniversitesi’nde kuruldu. Dünyanın en büyük uluslararası uzay kulüplerinden biri olan SEDS’in (Students for the Exploration and Development of Space) Türkiye şubesi olarak faaliyete başladıktan sonra topluluk diğer üniversitelerin katılımı ve desteği ile ulusal bir yapıya dönüştü.

Dünyanın en büyük ve prestijli roket mühendisliği yarışması olan Spaceport America Cup’a 2 defa tüm ön elemeleri geçerek seçilmeyi başaran bir mühendislik takımı ve çok sayıda etkinliği hayata geçiren bir organizasyon ekibi toplulukta yer aldı.

Uzay içerisinde sonsuz olasılıkları barındıran bir yapı. İnanılmaz fikirlerin hayat bulabileceği büyük bir fırsat. Topluluk, genişleyen ailesiyle birlikte bu olasılıkların daha fazlasını keşfetmek adına yeniden yapılandı ve faaliyet alanlarını genişletti.

Bugün Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni desteklemek adına çok sayıda çalışma yaparken, bir yandan da TEDx gibi ilham veren fikirleri ortaya çıkartan etkinliklere hayat veriyor. Gençlerin Ekonomik Forumu, Gökmen, Mobilite Türkiye, Dünya Uzay Haftası, Excelsior ve çok daha fazlası ile tüm akranlarımıza daha iyi bir geleceğin var olabileceğini göstermeye çalışmaya devam ediyor.

https://www.instagram.com/hacettepemec