Global Sosyal Girişimcilik Yarışması

Global Social Venture Competition (GSVC) dünya genelinde sosyal girişimciler için danışmanlık ve tanıtım hizmeti sağlayan, ödüller veren ve öğrenciler tarafından yönetilen en büyük ve en uzun süreli iş planıdır. Yarışma, sürdürülebilir bir şekilde pozitif sosyal değişiklik getiren gerçek ticari işlerin yaratılmasını desteklemektedir. GSVC 6 Bölgesel Ortak ve 3 “Outreach” (Sosyal Destek) Ortağı ile işbirliği içinde UC Berkeley Haas İşletme Fakültesi tarafından organize edilmektedir.

GSVC,  azimli ve hırslı girişimcilerin kendi fikirlerini dünya üzerinde olumlu etkiye sahip olacak ticari işlere dönüştürebilmeleri için onlara danışmanlık ve tanıtım hizmeti sunmakta ve her yıl 45.000 dolar değerinde ödüller vermektedir. Bu benzersiz yarışma, 1999’dan beri öğrenciler tarafından, öğrenciler için yönetilmektedir ve gelecek vaat eden sosyal teşebbüsleri, sosyal yatırım topluluğunun beğenisine sunmaktadır.

1999’da kurulduğundan beri, GSVC yeni oluşan sosyal girişimlere çeyrek milyon dolardan fazla ödül vermiştir ve başlangıç aşamasındaki sosyal teşebbüslerin girişimcilerini yatırım topluluğuna tanıtmıştır. Geçmişte GSVC’ye kabul edilenlerin yaklaşık %25’i şimdi şirket işletmektedir. Önceki yılların finalistleri arasında Husk Power, Revolution Foods ve d.light tasarım yer almaktadır.

Başvuru
Yönetici Özeti aşamasında, Ocak 2012’ye dek takımlar iş planlarını yönetici özeti şeklinde Koç Üniversitesi’ne sunacaktır. Yönetici Özetleri Koç Üniversitesi’ndeki bir öğrenci grubu ve profesyonel bir jüri tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

Bölgesel Ortağı Londra İşletme Okulu tarafından ev sahipliği yapılan Bölgesel Yarı Finallere iletilmek üzere belirli sayıda yarışmacı takım seçilecektir. Bölgesel Yarı Finallere gitmeye hak kazanan takımların Koç Üniversitesi tarafından tayin edilen danışmanları olacaktır ve bu danışmanlar, onların sosyal girişim kavramının iş planını geliştirmelerinde yarışmacılara yardımcı olacaktır. Ayrıca, Koç Üniversitesi yarı finalist grupların Londra’daki Bölgesel Yarı Finallere katılmaları için gerekli olan yol ve konaklama masraflarını karşılayacaktır. Finalist olarak seçilen takımlar ise California Üniversitesi’ndeki son değerlendirme turu için California’ya götürülecektir.

Yeni duyuru ve etkinlikleri takip edebilmek için web sitesini düzenli olarak kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

Adaylarda Aranan Özellikler

•Dünyanın herhangi bir yerinde onaylı bir işletme okulunda lisansüstü düzeyinde (muhasebe, finans, işletme, vs. gibi alanlarda Yüksek Lisans veya Doktora) eğitim görmekte olan ya da yarışmaya başvuru tarihinden en fazla iki yıl önce böyle bir programdan mezun olmuş olan en az bir ana takım üyesi.
•İş yeri, ilk gelir tablosuna veya ilk patente göre ölçüldüğünde (hangisi daha önce ise ona göre) 3 yaşından fazla olmamalıdır.
•Yatırımın finansal geri dönüşü ile iş planının misyonu doğrultusunda ölçülebilir sosyal/çevresel etkilerini net bir şekilde açıklayan özet
•Fizibilite, finanse edilebilirlik ve ölçeklenebilirlik kanıtı
•Tercihen ilgili becerilere ve tecrübeye sahip olan dönemsel girişimciler ve profesyonellerin bulunduğu güçlü bir yönetim ekibi
Tüm başvurular ve sunumlar İngilizce hazırlanmalıdır.

Takvim
Aşağıdakiler, yarışma için geçerli olan önemli tarihler ve son tarihlerin özetidir. Bununla birlikte, yarışmaya katılmak isteyenler ve çeşitli aşamaları geçenler Koç Üniversitesi’nin tüm süreçlerde kendilerine yardımcı olacağını ve danışmanlık edeceğini bilmelidir.

2012 Program Takvimi
 
19 Ocak Yönetici Özeti son teslim tarihi
20 Ocak Jüri üyeleri tarafından yarı finalistlerin belirlenmesi
23-27 Ocak Yarı finalist takımların danışmanlarla eşleştirilmesi
25 Şubat Yarı finalistlerin İş Planlarının sunulması
2/3 Mart Londra İşletme Okulu’nda Bölgesel Yarı Finaller
23 Mart Finalist takımların İş Planlarının sunulması
19- 20 Nisan UC Berkeley Haas İşletme Okulu’nda GSVC Global Finaller Sempozyumu 

GSVC hakkında daha fazla bilgi için [email protected] e-posta adresi üzerinden irtibata geçilebilmektedir. Ancak, öncelikle atılabilecek en iyi adım Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen bir çalıştaya katılmaktır. Çalıştay GSVC’nin temel kurallarını ve talimatlarını içerecek olup, bunun yanı sıra Yönetici Özeti yazmak hakkında bazı ipuçları sunacaktır. Çalıştay 28 Kasım haftasında başlayacaktır. Tam tarihler, süreçler ve mekanlar hakkında bilgi önümüzdeki dönemde yayınlanacaktır.

İletişim
Detaylı bilgi ve başvurular için [email protected] adresi aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Koç Üniversitesi
Uluslararası Programlar Ofisi
Rumelifeneri Yolu 34450 Sarıyer, İstanbul-Türkiye
e-posta: [email protected] 
Telefon: +90 212 338 10 00
Global Sosyal Girişimcilik Yarışması