Global Game Jam Türkiye

Tüm dünyada pek çok ülkede yerel oyun geliştirme etkinlikleri yıllardır yapılıyor. Bu etkinliklerde oyun geliştiriciler, birbirini tanısın tanımasın fark etmeksizin bir araya gelerek belirlenen süreler içinde oyun geliştirmeye çalışıyorlar. Bu etkinliklerin en önemli özellikleri; ekip çalışmasını vurgulamak, işbirliğini pekiştirmek, oyun geliştiricilerin yaratıcılıklarını ve yenilikçi fikir geliştirebilme yeteneklerini tetiklemek ile oyun geliştiricileri arasında bir ağ oluşmasını sağlamak olarak sıralanabilir. Bu tür game jam, yani toplu oyun geliştirme etkinlikleri hem kişisel olarak oyun geliştiricilerin bilgi ve deneyimlerini farklı boyutlara taşımakta, hem de yerel oyun sektörlerinin yenilikçi fikirlerle zenginleşmesini sağlamaktadır.

Peki Global Game Jam nedir? Global Game Jam, IGDA (Uluslararası Oyun Geliştiricileri Derneği) Eğitim Odak Grubunun yönlendirmesiyle ortaya çıkan, tüm dünyada eş zamanlı, yani aynı yerel tarih ve saatlerde gerçekleştirilecek olan ve dünya üzerinde 1750 oyun geliştiricisini bir araya getirerek bir rekora imza atan etkinliktir.

Global Game Jam Türkiye, yukarıda bahsedilen etkinliğin Ankara merkezli gerçekleştirilen ayağıdır. METUTECH-ATOM’un IGDA ve Global Game Jam koordinatörleri ile sürdürdüğü iletişim sonucu Ankara’nın da GGJ merkezlerine katılmasıyla 2008 Aralık ayı ortalarından itibaren organizasyon çalışmaları başlatılmıştır. Etkinliğin yapılmasına bu kadar az zaman kala koordinasyonun başarılı gerçekleştirilebilmesi için METUTECH-ATOM bünyesindeki görevliler IGDA sorumluları ve GGJ koordinatörleri ile sıkı bir iletişim ağını sürdürmüşlerdir. Global Game Jam Türkiye, oyun geliştirme cümbüşü olarak Türkiye’de türünün ilk örneğidir.

GLOBAL GAME JAM TÜRKİYE BAŞVURULARI BAŞLADI!

Başvurmak için yapman gerekenler:

• www.globalgamejam.org adresinde sayfanın en üstünde yer alan ‘Create New Account’ sekmesine gir ve hesap oluştur.

• Hesap oluşturduktan sonra profiline gir ve ‘My account’ sekmesine git.

• Önce ‘Edit’ sekmesine daha sonra da ‘Profile’ sekmesine tıklayıp açılan bilgileri eksiksiz doldur, GGJ 2011 Site kısmında METUTECH-ATOM seçmeyi unutma.

• Seçilme şansını artırmak istiyorsan metutech-atom@metutech.metu.edu.tr adresine CV’ni, niyet mektubunu ve çalışmalarını (proje, portfolyo…) gönder.

Son Başvuru Tarihi 17 Ocak 2011