Girişimcilik’e Hazırlıkta İlk Adımlar 3

blog yazarı
Leyla Gerez

Girişimcilik’e Hazırlıkta İlk Adımlar-3

          İlgi Alanlarını Belirle

    Her insanın ilgi alanı bir diğerinden farklıdır. Bu ilgi alanlarını bazı insanlar daha kısa zamanda bazı insanlar ise uzun zaman sürecinde keşfederler. İlgi alanlarımızı ne kadar süre zarfında ve nasıl keşfetmiş olursak olalım onları kendimizce çoğaltmaya, geliştirmeye ve onların ardından gitmeye çalıştıkça biz tam anlamıyla kendimizce ‘’BEN’’ olabiliriz ve gelecek zamanda dâhil olmak üzere günlük yaşamda mutlu olma şansımızı artırmış oluruz.

Ancak maalesef ki günümüz insanlarının birçoğu değil çevresinden kendisinden bile bihaber olarak yaşıyor ve haliyle bu da ülkemizde ve dünyada girişimcilik potansiyelini büyük ölçüde düşürüyor. Çünkü daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi kişi ilk başta kendisini sonra da çevresini ve dünyayı keşfetmek için çabalamazsa olup biten sorunları göremez, bu sorunlara çözüm üretemez ve bütün bunlarla birlikte girişimci olamaz. Bu yüzden sen de kendini, çevreni ve dünyayı keşfetmeye çalışarak keşfettiğin her an kendine yeni bir ilgi alanı bulabilir ve kendini bu ilgi alanına göre geliştirebilirsin. Zaman içerisinde sen ilgi alanına, ilgi alanında sana ve hayatına tahmin edemeyeceğin kadar çok şeyler katacaktır, bundan emin olabilirsin.

    Her ne kadar ülkemizde sağlık, savunma sanayi gibi trend alanlara yatırımlar son dönemde fazla olsa da sen yine de diğer alanlardaki fikir ya da fikirlerini geliştirerek gerekirse değiştirerek yarışmalarda veya yatırımcı karşısında deneyimleyebilirsin. Örneğin Amerika’da da e-ticaret ve online müzayede, biyoteknoloji gibi alanlar hızla büyümekte. Yani senin anlayacağın yatırım alanları veya endüstriler ülkeden ülkeye değişim göstermektedir. Tabi ki insandan insana da… O yüzden varsa gerçekleşeceğine inandığın fikrin hangi alanda olursa olsun her daim geliştirmeye çalış. Tabii ki sıkı bir ekiple… Fikrin yoksa da ilgi duyduğun alanlardan başlayarak neler yapabileceğini, ülkemizde ve dünyada neler yapıldığını araştırarak fikir edinme işine başlayabilirsin. Aşağıda işine yarayacağını düşündüğüm ülkemizde ve dünyadaki girişimlerin bulunduğu site ve platformlardan en bilinenler yer almaktadır.

www.kickstarter.com

www.idiegogo.com

https://mashable.com

http://www.kalkinma.gov.tr/Pages/KalkinmaPlanlari.aspx

http://odop.kalkinma.gov.tr/OncelikliDonusumProgramlariEylemPlanlari.html

http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/sanayi/ulusal-destek-programlari/icerik-1511-tubitak-oncelikli-alanlar-arastirma-teknoloji-gelistirme-ve-yenilik-p-d-p

https://arikovani.com

https://fonbulucu.com

https://www.bulusum.biz

https://www.crowdfon.com

https://www.fongogo.com

https://fonlabeni.wordpress.com/tag/fonlabeni

girişim
Girişimcilik'e Hazırlıkta İlk Adımlar 3 1

 

Not Al (Mümkünse Devamlı Olacak Şekilde)

İlham perileri en umulmadık anda ve en umulmadık zamanda gelebilir bazen. O yüzden sen sen ol, daima not defterini yanından eksik etme ve aklına ne gelirse gelsin çok saçma olduğunu düşünsen bile yaz. Unutma, not almak seni hem Alzheimer Hastalığı’ndan ve birçok kötü etken ve hastalıktan uzak tutar hem de beynini geliştirmek için yapabileceğin aktivitelerden birisidir. Diğerleri hemen altta. Hadi durma! Bir şeyler yapmaya ve ‘’SEN’’ olmaya hemen başla…

Beynini Geliştirmek İçin:

  1. Spor Yap.
  2. Her gün kitap oku.
  3. Seyahat Et.
  4. Fikirlerini yaz.
  5. İyi dinlenmeyi öğren.
  6. Lüksten vazgeç.
  7. Yeni bir şey yapmaktan çekinme.

Kendimiz ve üzerinde yaşadığımız dünyamız için bir şeyler yapmamız şart. ‘’İnsan var dokunduğu şeye değer katar, insan var dokunduğu şeye değer kaybettirir.’’ der Ahmet Şerif İzgören Hocamız. Sen de dokunduğun her şeye, her yüreğe değer katmak istiyorsan önce kendi yüreğinin ve çevrende ilgisiz olmayan yüreklerin sesini dinle. Sen inançlı ve hedeflerinde inatçı oldukça gerisi er ya da geç gelecektir.

not alma

 

Kaynaklar:

Girişimci Kafası İnstagram Sayfası

file:///C:/Users/lenovo/AppData/Local/Temp/7zO4BDA89C4/PreSera%20Yaz%20Kampı_Sunum.pdf

Küçük İyilik Fikirleri Kitabı, Ahmet Şerif İzgören