Girişimcilik Eğitimi Üzerine …

Girişimcilik Eğitimi

Girişimcilik ve inovasyon tüm dünyada ekonomilerin gelişmesi ve işsizliğin önüne geçilmesi konularında çıkış yolu olarak görülmektedir. Türkiye ekonomisi   açısından da yeni girişimlerle yaratılacak üretim ve yeni işler büyük önem taşımaktadır.

2023 Eğitim Vizyonunda “Öğrencilerin girişimcilik ile tanışarak toplumsal problemlere çözüm arama motivasyonu kazanması desteklenecektir.” ifadesine yer verilmiş olması, eğitim yoluyla girişimci bireylerin yetişmesi için, eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapılacağı; sosyal girişimcilik düzeyindekiler için destek programlarının açılması uygulamalarının yaygınlaşacağı anlaşılmaktadır.

 

Girişimcilik eğitimi sadece bir girişime başlamak ya da bir işletmeyi işletmekle ilgili değildir. Asıl amacı, öğrencilere girişimci bir zihniyet kazandırmak (problem çözme kapasitesi, takım çalışması deneyimleri, yaratıcılık, karmaşıklığı ele alma kapasitesi vb.) Bütünsel bir faaliyettir. Daha da önemlisi, girişimcilik eğitimi liselerde daha esnek olma ve disiplinlerarası müfredat oluşturma ve öğrencilere gerçek yaşam deneyimleri sağlayabilecek sanayi , iş hayatı ile iletişim kurma fırsatı verir.

Girişimcilik eğitimi, girişimcilik faaliyetleri için bir zihniyet ve kapasite geliştirmeyi amaçlamalıdır . Araştırmalar, akademik olarak eğitilmiş girişimcilerin bölgesel ekonomilerin gelişmesiyle çalışmak için uygun olduğunu, daha az eğitimli girişimcilerin ise işletmeler arası bir girişimcilik için daha uygun olma eğiliminde olduklarını göstermektedir .

Ekonomi ve toplum hakkındaki anlayışları göz önüne alındığında, akademik olarak eğitilmiş girişimciler, yüksek büyüme oranlı şirketleri koordine etme ve böylece büyük ölçekli iş yaratmalarını teşvik etme fırsatına sahiptir . Yeni iş modellerinin kullanımı ve akademik eğitimde elde edilen son teknolojiye sahip olan bu girişimciler, daha az eğitimli olanlara göre bir firma geliştirmeyi ve ileri düzey inovasyon seviyelerini teşvik etmeyi daha kolay bulabilir .

Girişimcilik

Öğrenciler girişimcilik eğitimi alırlarsa yaratıcı düşünmeyi öğrenebilir , deneyip başarısız olsalar da devam etmeleri gerektiğini bilirler daha yaratıcı , inovatif , risk alabilen daha mutlu bireyler olarak yetişirler.

O zaman girişimcilik eğitiminin verileceğinin haberi  Türk eğitim sistemi için güzel bir girişim hareketi diyebiliriz . Mark Zuckerberg’in dediği gibi ‘’Uzun vadeli düşündüğüm için kendimle gurur duymak hoşuma gidiyor, çok uzun vadeli olmadıkça ‘’

 

MELİKE AĞIRBAŞ

İSTEK OKULLARI MATEMATİK ÖĞRETMENİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

12 + 7 =