Gılgamışın Yolculuğu

Meltem Gürle
Gılgamış’ın yolculuğu: Tutunamayanlar’ı metafizik bir roman olarak okumak
12 Kasım Pazartesi 15:30 Natuk Birkan Binası İbrahim Bodur Salonu
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Konuşma Özeti:

Gılgamış’ın yolculuğu: Tutunamayanlar’ı metafizik bir roman olarak okumak

Dünya tarihinin ilk edebi eseri olarak kabul edilen Gılgamış Destanı, medeniyetin oluşumuna dair bir hikaye olduğu gibi, varoluşa dair bir soruyu da dile getirir: Buradaki varlığımızın anlamı nedir?

Dostu Enkidu’nun ölümü ile dünyası alt üst olan Gılgamış, krallığını terk eder ve ölümsüzlüğün sırrınıbulmak amacıyla sonunu kestiremediği bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk onu daha önce farkına varmadığı bir ufuk çizgisi ile yüz yüze getirecek ve kendi yarattığıanlatıya, yani medeniyete ve kültüre, duyduğu inancı sarsacaktır.

Gılgamış’ın arayışı başarısız olmuş olabilir, ama hikâye hayatta kalmıştır. Uruk’un talihsiz kralının Enkidu’nun ardından yaktığı ağıtın sesi modern metinlerde hâlâduyulmaktadır. Oğuz Atay’ın romanı Tutunamayanlarda bu ağıtın yankılarından birini taşır. Atay, romanın baş kişisi Turgut’u arkadaşıSelim’in ölümü üzerine çıkardığı yolculuk üzerinden, medeniyete ve kültüre dair fikir yürütmekle kalmaz, varoluşun sınırlarını da sorgular. Böylece, başka koşullarda dünyevi bir anlatı olarak tanımlayabileceğimiz Tutunamayanlar’ımetafizik bir okumaya da açmış olur.

Meltem Gürle Hakkında:
Edebiyat ve felsefe eğitimi almış olan Meltem Gürle, Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu İleri İngilizce Birimi’nde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. Felsefe öğrencilerine verdiği İngilizce ve edebiyat derslerinin yanı sıra, karşılaştırmalı edebiyat alanında araştırmalarını sürdürmüş ve bazısı Cumhuriyet sonrası Türk romanı ile ilgili olmak üzere makaleler yayınlamıştır. İlgi alanları arasında, “dünya metinleri”ve Batılı olmayan modernlikler, 19uncu yüzyıl Alman felsefesi, roman kuramı ve James Joyce da vardır.

Meltem Gürle, her Pazar BirGün gazetesinde edebiyat yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin