GEZİCİ BİLİM MERKEZİ

Gezici Bilim Merkezi

Bilim ve teknolojinin, ülkenin büyüme ve gelişmesinde önemli rol oynadığı açıktır. Özellikle ülkemizin geleceği olan çocukların bilim ve teknoloji ile ilgili farkındalıklarını sağlamak ve bu konulara duyulan ilgiyi artırmak, ülkemizin geleceğine yapılacak bir yatırımdır.

Bu proje ile bilim kavramının etkin bir şekilde tanıtımının yapılabilmesi ve gelecek kuşaklara farklı bakış açısı kazandırılması için Tekirdağ İli’nde faaliyet gösteren Gezici Bilim Merkezi oluşturulmuştur. Trakya Bölgesi’nde bulunan iller devlet ve özel sektörün birçok uygulamasında pilot bölge olarak seçilmektedir. Eğitim, sağlık, tarım, bayındırlık işleri ve değişik sosyal projelerin bölgemizde yapılan deneme uygulamaları tüm Türkiye genelinde yayılmıştır. Tekirdağ İli gerek halkın sosyo-ekonomik durumu gerekse şehrin İstanbul gibi önemli bir eğitim merkezine yakın oluşu sebebiyle, eğitim-öğretim konusunda avantajlı durumdadır. Ancak merkezdeki bazı okullar ve merkeze bağlı köy okullarında aynı başarı mevcut değildir. İl merkezinde bulunan okulların ilköğretim ve lise sonrası sınavlarda gösterdiği başarı genel ortalamayı yükseltmekte ve bu ortalamada köy okullarının durumu dikkatten kaçmaktadır.

Proje kapsamında Tekirdağ İli merkezine bağlı 20 belde ve köyde yaşayan 9–12 yaş arası çocuklara Gezici Bilim Merkezi ile ulaşılmaktadır. Bu kapsamda, proje bütçesi ile kiralanan ve yeniden tasarımı yapılan araç ile her köy 3 kez ziyaret edilmekte ve “Mikrocanlılar ve Dünyamız”, “Gıdalarımız ve Beslenme” ve “Doğamız ve Biz” başlıklı üç farklı program halinde gruplandırılan deney ve sunumlar ile çocukların bilime olan merakı arttırılmakta, günlük hayatta karşılaştıkları durumları sorgulamaları sağlanmaktadır. Deneyler ve sunumlar çocukların anlayabileceği basitlikte ve onların bilimsel düşünme kabiliyetlerini artırıcı nitelikte planlanmıştır.

Proje sonuçlandığında yaklaşık 750-1000 çocuğa ulaşılmış olması beklenmektedir. Şu ana kadar ziyaret edilen köylerden oldukça olumlu tepkiler alınmış olup, çocuklar ve veliler tarafından üniversitemizin bu etkinliği takdirle karşılanmaktadır.

Deneyler ve sunumlar çocukların bilime olan ilgisini arttırmakta, onlara araştırma, deneme, gözlem yapma fırsatı sunmaktadır. Programdaki deneyleri bizzat kendileri yaptığından, izleyerek değil yaparak öğrenmektedirler. Programlarda ders veya anlatımdan çok oyun araları bulunmakta, bize eşlik eden palyaço yaptığı illüzyonlar ve oyunlarla çocuklara eğlenceli dakikalar yaşatmaktadır. Birbirinden ilginç ve güzel sürpriz hediyeler çocukların unutamayacakları etkinliğin uzun süre akılda kalıcı olmasını sağlamaktadır.
http://www.gezicibilimmerkezi.org/

bilgi@gezicibilimmerkezi.org