Gevrek, Çiğdem ve tabiki İZMİR!

blog yazarı
Ozlem Nurcan Torun

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, Ege bölgesinde yer almaktadır. Yunan işgalinde olan bu şehir 9 Eylül 1922 tarihinde geri alınmıştır, 9 Eylül bu yüzden bu şehirde  tarihi bir öneme sahiptir. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olarak bilinen bu kent de hala Yunanlardan kalma birçok ev bulunmaktadır.

İşte İzmir’e yolunuz düşerse ziyaret etmeniz gereken yerler;

İzmir Kordon Boyu

Cumhuriyet meydanı ile İzmir limanı arasındaki sahil şeridinde bulunan Kordon Boyu ziyaretçilerine mis gibi deniz kokusu eşliğinde yürüyüş imkanı sunmaktadır. Kordon Boyunda yer alan Arkas Sanat merkezi ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

İzmir Saat Kulesi

1901 yılında Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılı anısına yaptırılan Saat Kulesi İzmir’in ilk çağdaşlık ve modernlik simgesidir. 25 Metre yüksekliğindeki saat kulesinin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm’ın hediyesidir. O günden bugüne kadar saat durmadan çalışmaya devam etmektedir.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezi olan bu çarşı, 5 km alana kurulmuştur ve  bünyesinde yaklaşık 15.000 işnyeri bulunmaktadır. Tarihi Antik Döneme kadar uzanan çarşıda 16.-17. yy’dan kalma çeşmeler, hanlar, hamamlar bulunmaktadır.

Tarihi Asansör

1907 yılında yapılan bina iki cadde arasındaki 58 metrelik kot farkını kaldırmak için yapılmıştır. Asansörün amacı halkın 155 basamaklı merdiveni kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırmaktır. Yahudi bir iş adamı tarafından inşa edilen bu asansör Devidasların Merdinevi diye andıkları o merdivenler için iyi bir alternatif olmuştur.

Efes

Dünya miras listesinde yer alan bu antik kentin M.Ö 8.yy da inşa edildiği düşünülmektedir. Helenistik, Roma, Osmanlı dönemleri boyunca  yerleşim görmüş olan Efes, günümüzde kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır.

Gezilecek diğer yerler

  • Seferihisar
  • Foça
  • Konak Yalı Cami
  • Radyo ve Demokrasi Müzesi
  • Kızlarağası hani
  • Dario Moreno sokağı
  • Saint Polycarp kilisesi
  • Doğal Yaşam Parkı

Ve daha bir sürü yer…

İzmir Pahalı bir şehir mi?

Günü birlik gelip gitmeyi veya konaklamayı düşünüyorsanız eğer İzmir gezmek için çokta pahalı bir şehir değil. Belediyeyi arayarak misafirhaneleri çok cüzi bir rakam karşılığında kullanarak gezi maliyetinizi düşürebilirsiniz.

İzmir’i özel yapan nedir?

Kişisel deneyimlerime göre bu şehrin özel olmasının en büyük sebebi çok fazla kültürü bir arada bulunduruyor olması ve insanların her tür farklılığa saygı duyuyor olmasıdır. İzmir ve Paris’i karşılaştırdığım yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz 🙂