GERKAV BURSU

GERKAV Yüksek Öğrenim Burs Başvuruları başlamıştır. Sitemizden Burs başvuru bölümünde gerekli bilgileri doğru ve düzgün bir türkçe ile doldurduktan sonra bilgilerin doğruluğunu onaylayınız. Girmiş olduğunuz bilgilerin daha sonra tekrar araştırılacağını, yanlış bilgi verenlerin burs almaya haklarının olmayacağının bilinmesini isteriz. GERKAV Yönetimi

GERKAV Bursları başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilmekte olup, geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü getirmez. Burslar, 10 ay süresince öğrencinin banka hesabına havale edilir.

Kuruluş yılı 1991’den bugüne kadar 2.000’in üzerinde burs veren GERKAV burs programına her yıl ortalama 50 yeni öğrenci eklemekte, eski burs alan öğrencilerr ile birlikte burs alan öğrenci sayısı 2009-2010 yılında 206 kişi olmuştur. Gerkav’ın hedefi hayır sever hemşerilerimizin desteği ile başvuran her öğrencimize burs verebilmektir. 2010- 2011 dönemi yeni burs başvuru sayısı 277’dir. 2010-2011 dönemi için mevcut bursu devam eden öğrenci sayımız 149 dur. Gerkav bu dönemde 277 kişiden 50-100 arasındaki öğrenciye burs verebilecektir. Burs veremediğimiz diğer öğrencilerimizden üzülerek özür diliyoruz. Hemşerilerimiz vakfımıza sahip çıkması durumunda diğer öğrencilerimize de burs imkanı sağlanabilecektir.

Gerkav yönetimi 2010-2011 yılı burs başvuru sisteminde değişiklik yapmıştır. Burs başvuruları internet üzerinden öğrenci başvuru formu doldurularak kabul edilmiştir. Özel olarak hazırlana program sayesinde her öğrenciye girmiş olduğu bilgiye göre sistem otomatik puan vermektedir. Yönetim kurulu bu puanları baz alarak liste hazırlamaktadır. Birinci incelemede listedeki öğrencilerin bilgilerinin doğruluğu tespit edilmektedir. Daha sonra öğrencilerle hem tanışmak hem de Gerkav’ı tanıtmak maksadıyla öğrenciyle birebir mülakat yapılmıştır. Gerkav burs verirken hakkaniyetli ve hassas davranmıştır. Yine de gelebilecek şikayetler Gerkav yönetimi tarafından değerlendirilmektedir.
GERKAV Bursları üniversiteye yeni giren öğrencilere aşağıda belirtilen koşullarda verilmektedir. Yüksek lisans ve yurt dışında okuyan öğrencilerine burs verilmemektedir.

Öğrenimine başarıyla devam eden öğrencilerin bursları, burs almaya başladıkları tarihten başlayarak kayıtlı oldukları öğretim programındaki normal öğrenim süresi dahilinde devam eder. Bursiyerlerin başarı ve disiplin durumları her dönem başında bursiyer öğrencilerden belgelendirmeleri talep edilir.

Vakıf Yönetimi tarafından istenen bilgi ve belgeleri zamanında iletmeyen, başarısız olan, disiplin cezası alan, okul ile ilişkisi biten öğrencilerin bursları kesilir.

GERKAV’a sorunuzu iletmeden önce aşağıda konu başlıklarına göre cevaplanmış soruları kontrol etmenizi öneririz. Cevabını bulamadığınız bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1. Burs başvuru şartlarınız nedir?

*Vakfımız yönetim kurulu tarafından burs kontenjanı ayrılmasına karar verilen sayı kadar Üniversite öğrencilerine burs sağlanır. Türkiye’deki devlet üniversitelerini kazanmak, üniversiteye yeni yerleştirilen öğrenciler ve daha önceki önceki dönemlerde başarılı olmuş öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Üniversiteye Giriş Bursundan yararlanabilmek için öğrencinin Lisans Yerleştirme Sınavında üstün başarı göstermesi (belirlenen en az taban puanı sağlaması) ve maddi desteğe ihtiyacı olması gereklidir. Burs, ülke sınırları içerisinde lisans öğrenimi gören T.C. uyruklu ve BOLU/Gerede nüfusuna kayıtlı öğrenciler için geçerlidir.

2. Burs başvuruları ne zaman ve nereye yapılabilir?

*Üniversiteye yeni yerleştirilen öğrenciler ilan edilen koşulları taşıyorlarsa, burs başvurularını her yıl 15 Eylül – 31 Ekim tarihleri arasında www.gerkav.org adresinde burs başvuru bölümündeki kayıt formunu doldurarak yapabilirler. Belirtilen tarihler ve internet haricinde dışında burs başvurusu yapılamaz.

3. Burs başvuruları nasıl değerlendiriliyor?

*İnternet üzerinden doldurulan başvuru formu Gerkav yöneticileri tarafından incelenir.
a.) Otomatik oluşan başvuru puan sıralamasına göre yönetim kurulu ilk incelemesini yapar,
b.) Yönetim kurulu o yıl burs verilecek öğrenci sayısının 2 katı kadar öğrenciyi belirler,
c.) Yönetim kurulu belirlenen öğrencileri Gerkav merkezlerinde belirlenen gün ve saatlerde mülakat davet eder,
d.) Yönetim kurulu mülakat sonrasında ikinci değerlendirmesini yapar.
e.) Burs alacak öğrencilere burs hakkı kazandıklarına dair bilgiler sms ve telefon yoluyla kendilerine bildirilir. En kısa zamanda evraklarını teslim etmeleri istenir. www.gerkav.org.tr adresinde de kazanan bursiyerler yayınlanır.

4. Hangi öğrenim düzeyindeki öğrencilere burs sağlıyorsunuz?

*GERKAV kaynaklarından sağlanan burslar, Türkiye’deki Üniversitelerde öğrenim gören ve şartlara uyan öğrencilere verilmektedir.

5. Bursun devam etmesi için ne gerekir?

*Öğrenimine başarıyla devam eden ve Burs Kesilmesini gerektiren herhangi bir durum olmayan öğrencilerin bursları kayıtlı oldukları öğretim programındaki normal öğrenim süresince devam eder. Bursiyerlerin başarı ve disiplin durumları her dönem başında öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitelerde alacakları disiplin ve başarı durum belgelerini GERKAV’a bilgilendirmesi ile takip edilir. Öğrenim gören öğrencilerin okullarından alacakları öğrenim ve başarı durumuna ilişkin belgelerin aslını her yıl Eylül ve Şubat ayında yılda iki kez GERKAV’a iletmeleri gerekir.

6. Hangi koşullarda burs iptal edilir?

*Öğrencinin öğrenim aldığı üniversitede Gerkav’ın belirlemiş olduğu başarı durumunda olmaması, disiplin suçu işlemesi durumunda, siyasi faaliyetlerde bulunduğunun tespit edilmesi durumunda, yasadışı örgütlerle ilişkilerinin olması durumunda, Gerkav’a vermiş olduğu bilgilerin yanlış olduğunun tespit edilmesi ve yönetim kurulunun gerekçe göstererek alacağı karar sonucunda öğrencinin bursu iptal edilir.

7. Çalışanlar burstan yararlanabilir mi?

*Hayır, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan öğrenciler burs başvurusunda bulunamazlar.

8. Burs alırsam, sonradan geri ödeme şartı veya mecburi hizmet var mı?

*GERKAV bursları karşılıksızdır, öğrenciye ödeme ve hizmet yükümlülüğü getirmez.

9. Okul kayıt harcımın GERKAV tarafından karşılanması mümkün mü?

*Hayır, burslar sadece aylık nakit ödeme şeklindedir ve ödeme miktarları her yıl Yönetim Kurulu Komitesi tarafından belirlenir, ödemeler okul harcının karşılanmasına yönelik değildir.

10. Ara sınıf öğrencilerine burs imkanı sağlanıyor mu?

*Önceki dönemlerde okulunda başarılı olması durumunda burs başvurusu değerlendirmeye alınır.

11. Yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrencilere burs imkanı sağlanıyor mu?

*Hayır, yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrencilere burs imkanı sağlanmıyor.

12. Yüksek lisansta okuyan öğrencilere burs imkanı sağlanıyor mu?

*Hayır, yüksek lisans öğrencilerine burs imkanı sağlanmıyor. Üniversiteyi yeni kazanmış öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır.

13. Burs sonuçları ne zaman ve nerede duyurulacak?

*Burs sonuçları nı www.gerkav.org adresinden takip edebilirisiniz. Burs almaya hak kazanan öğrencilerimiz Gerkav tarafından bilgilendirilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

2 × three =