GERİ DÖNÜŞÜM MUHTEŞEM OLACAK PROJEMİZ

Aydın Koçarlı Yeniköy İlkokulu 4/B sınıfı öğrencileri sınıf öğretmeni Esma KARATAŞ rehberliğinde GERİ DÖNÜŞÜM MUHTEŞEM OLACAK etwinning projemiz ile ilkokul düzeyindeki öğrencilerimizin geri dönüştürülebilir atıkların farkına varmasına ve erken yaşlarda çevre duyarlılığının kazandırılmasına çalışılmıştır.

Çevre eğitiminde en önemli hedef kitle hiç şüphesiz çocuklardır. Çocukluk döneminde kazandırılan davranış ve duyarlılıkların bireyin bütün hayatında etkili olduğu bilinmektedir. Geleceğimize değer katacak ve bugünün toplumunun da şekillenmesini sağlayacak çocukların çevresel duyarlılığının artırılması, toplumsal gelişmeyi olumlu yönde etkileyecektir. Proje kapsamında 6-11 yaş grubu çocukların günlük yaşantılarında gerçekleştirdikleri faaliyetlerin çevreye olan etkilerini fark etmeleri, çevreyle ilgili kavramları somutlaştırmaları, çevre bilimlerine olan ilgililerini arttırmaları, bilimsel merak duygularını geliştirilmeleri hedeflenmiştir. Umuyoruz ki; Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak Projesi kapsamında çevre bilincine sahip nesillerin yetişmesine katkı sağlayacaktır.

Akrostiş, drama, görsel tasarımlar, ritim çalışmaları ,atık kağıtların toplanarak geri dönüşüme katkı sağlanması için etkinlikler yapılmıştır. Ormanlarımızın önemi, kaynakların tasarruflu kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. Tamamı atık malzemelerden kitap ayraçları tasarlanmıştır.Kitap ayraçlarımızla kütüphanemize ziyaret edilmiştir. Atık süt kutuları ve kağıt,kartonlar kullanılarak robotlar tasarlanmıştır. Robotlarla ilgili resimler yapılmış, şiirler yazılmış,şarkılar söylenmiş, drama çalışmaları tamamlanmıştır. Projemizde web 2.0 araçlarına da yer verilmiştir.